wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Komunikaty Biura Prasowego UM Wrocławia
  4. In Vitro: więcej pieniędzy i bez limitu budżetowego
Kliknij, aby powiększyć
Laborantka  pracuje przy mikroskopie Urząd Miejski Wrocławia
Laborantka pracuje przy mikroskopie

Od stycznia 2024 roku w miejskim programie dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka obowiązują nowe zasady. Miasto podniosło kwotę dofinansowania do procedury in vitro i zadeklarowało, że może z niej skorzystać każda para, która spełniają kryteria.

Reklama

Są dwie najważniejsze zmiany, które Wrocław wprowadził w miejskim programie dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka. Po pierwsze, kwota dofinansowania wzrosła z 5 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych. Po drugie, z finansowania procedury in vitro może skorzystać każda para, która spełnia kryteria w momencie zgłoszenia się do programu, do czasu wprowadzenia rządowego dofinansowania.

– Budżet miejskiego programu wzrósł z 800 tysięcy złotych w poprzednich latach do 2 milionów złotych w 2024 roku. Ta kwota została podzielona na pięć klinik, które zostały wybrane w drodze konkursu i biorą udział w programie – informuje Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW. 

W przypadku wyczerpania tej kwoty, we wszystkich placówkach miasto deklaruje zwiększenie budżetu.
Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW

Dotychczas we wrocławskim programie in vitro obowiązywał limit par, które mogły skorzystać z dofinansowania procedury in vitro. Było to ok. 170 par rocznie. Rejestracja 76 par tylko w styczniu bieżącego roku pokazuje jednak, jak duże jest zainteresowanie tym wsparciem.

Do tej pory dzięki dofinansowaniu do procedury in vitro przez miasto na świat przyszło 238 dzieci.

Nowe zasady będą obowiązywały do czasu wprowadzenia rządowego programu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorząd nie może bowiem finansować tych samych świadczeń zdrowotnych, za które płaci już Narodowy Fundusz Zdrowia.– Nie wiemy jeszcze, kiedy i na jakich zasadach kliniki będą mogły pomagać parom na koszt NFZ. Dlatego znieśliśmy limity budżetowe i dwukrotnie zwiększyliśmy kwotę dofinansowania. W przypadku wejścia w życie rządowego programu, kolejny raz zmodyfikujemy miejskie przepisy, tak by nadal wspierać pary starające się o dziecko – zaznacza Joanna Nyczak.

Wrocławski program in vitro zakłada dofinansowanie kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary pozostającej w związku małżeńskim lub partnerskim, która zakwalifikowała się do programu.

Lista klinik, które biorą udział w programie

  • InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa, ul. Dąbrowskiego 44, 50-457 Wrocław
  • Polmedis Sp. z o.o. spółka komandytowa, ul. Partynicka 4, 53-031 Wrocław
  • Kliniki i Laboratoria Medyczne Invicta, ul. Grabiszyńska 186/1,. 53-235 Wrocław
  • Gameta Wrocław, ul. Chorwacka 41/U1, 51-107 Wrocław
  • Gyncentrum Sp. z o.o., pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław

W przypadku wyczerpania kwoty 2 milionów złotych we wszystkich podmiotach, budżet programu zostanie zwiększony. Miasto ogłosi wtedy dodatkowy konkurs, tak aby każda para, która się zgłosiła i spełnia kryteria, mogła skorzystać z Miejskiego Programu Dofinansowania In Vitro.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl