wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. In vitro bez limitu. Wrocław chce zwiększyć dostępność do programu in vitro [SZCZEGÓŁY]
Kliknij, aby powiększyć
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk (po lewej) podczas konferencji w sprawie zmian w miejskim programie in vitro (15 grudnia 2023 r.). Obok Marta Bułka 8-miesięczną Łucją Tomasz Hołod
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk (po lewej) podczas konferencji w sprawie zmian w miejskim programie in vitro (15 grudnia 2023 r.). Obok Marta Bułka 8-miesięczną Łucją

Ma być bez limitu. Prezydent Wrocławia proponuje dwie zmiany w programie in vitro, które zwiększą jego dostępność: wyższa kwota dofinansowania dla jednej pary i zniesienie limitu na ten program w miejskim budżecie. Przeczytajcie szczegóły tej ważnej dla wielu rodzin propozycji.

Reklama

Wrocław dofinansowuje leczenie in vitro od 2019 roku. W tym czasie do programu zgłosiło się 1400 par, z czego 867 zostało zakwalifikowanych do uzyskania dofinansowania.

W przypadku 700 par zastosowano procedurę zapłodnienia pozaustrojowego, co skutkowało przyjściem na świat 238 dzieci. Miasto na ten cel wydało w sumie niemal 4 miliony złotych.

Cieszy nas zapowiedź premiera Donalda Tuska, że program in vitro będzie finansowany ze środków centralnych. Czekamy na szczegóły i robimy swoje. Dlatego chcemy zaproponować duże zmiany w miejskim programie in vitro.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– A mówimy o tym dzisiaj, ponieważ w przyszłym tygodniu jest sesja budżetowa. Nasze propozycje muszą jeszcze zostać przegłosowane przez Radę Miejską – mówi Jacek Sutryk.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Grafika na kt&oacute;rej widać kobietę z małym dzieckiem. Napis brzmi: Dofinansowanie in vitro we Wrocławiu. Cyfra - 238 dzieci. 4 mln złotych koszt od 2019 roku</p> UM Wrocławia
Grafika na której widać kobietę z małym dzieckiem. Napis brzmi: Dofinansowanie in vitro we Wrocławiu. Cyfra - 238 dzieci. 4 mln złotych koszt od 2019 roku

Zwiększenie dofinansowania do procedury in vitro

Najważniejszą zmianą jest dwukrotne zwiększenie dofinansowania jednego cyklu wykonanego w ramach programu in vitro. Do tej pory para mogła uzyskać 5 tysięcy złotych, po zmianach dofinansowanie wyniesie 10 tysięcy złotych.

Procedura in vitro jest bardzo złożona, pracuje nad nią wiele osób. Samo tylko in vitro, czyli zapłodnienie komórki jajowej, kosztuje 11-15 tysięcy złotych. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z diagnostyką, badaniami, lekami.
dr Robert Gizler, lekarz specjalizujący się w leczeniu niepłodności, INVIMED Wrocław

– Musimy też pamiętać, że nie każda procedura kończy się sukcesem. Leczenie niepłodności może niekiedy trwać wiele miesięcy – dodaje lekarz. 

Marcie i Michałowi Bułka, którzy skorzystali z miejskiego programu in vitro, udało się za pierwszym razem.

– Po pięciu latach jeżdżenia po lekarzach i starania się o ciążę metodami naturalnymi stwierdziliśmy, że musimy zmienić metodę i zrobić wszystko, co się da. Zgłosiliśmy się wówczas do kliniki in vitro – mówi Michał Bułka.

Para zaczęła procedurę w styczniu, a w lipcu przeprowadzony był transfer.

– To nie jest łatwa procedura. Finansowo można przeżyć, jest pomoc, ale psychicznie… To jest chyba najgorsze – mówi Marta Bułka.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Grafika na kt&oacute;rej widać kobietę z dzieckiem. Napisy: 10 000 złotych Wrocław dopłaci do procedury, dwukrotne zwiększenie kwoty dofinansowania oraz no limit - program bez limitu budżetowego</p> UM Wrocławia
Grafika na której widać kobietę z dzieckiem. Napisy: 10 000 złotych Wrocław dopłaci do procedury, dwukrotne zwiększenie kwoty dofinansowania oraz no limit - program bez limitu budżetowego

In vitro no limit 

Do tej pory w budżecie miasta była zapisana konkretna kwota na miejski program in vitro. W mijającym roku było to 800 tysięcy złotych. Prezydent proponuje, aby od 2024 roku budżet na in vitro wzrósł do 2 milionów złotych. Zamiar jest taki, aby dofinansowanie dostało tyle par, ile zgłosi się do programu i zostanie zakwalifikowanych do leczenia.

– Gdyby okazało się, że nasz program pokrywa się z programem rządowym, to będziemy nasz program modelować, tak aby był jak najbardziej dostępny dla wszystkich wrocławianek i wrocławian – zapewnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zasady przystąpienia do program in vitro

Miasto nie planuje zmieniać ani zasad przyznawania dofinansowania, ani jego zakresu.

– Program nadal jest dedykowany zarówno dla par będących w związkach małżeńskich, jak i par w związkach niesformalizowanych, które borykają się ze stwierdzoną niepłodnością – mówi Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Program obejmuje pary, które płacą podatki we Wrocławiu i u których stwierdzono niepłodność lub wcześniejsze leczenie oraz naturalne starania nie przyniosły zamierzonych efektów. Ważnym ograniczeniem jest wiek kobiety, która nie może przekroczyć 40. roku życia.

Biologia ma swoje prawa. Średni czas uzyskania ciąży to 7-13 cykli. Jeśli więc po roku starań, ciąża się nie pojawi, to trzeba zacząć diagnostykę. Czasami okazuje się, że jest jakiś problem, a czasami, że problemu nie ma i trzeba jeszcze chwilę próbować.
dr Robert Gizler

– Jeśli jednak kobieta ukończyła 36. rok życia, pary powinny czekać najwyżej 6–7 cykli. Czyli po pół roku nieudanych starań o dziecko, warto rozpocząć diagnostykę w celu wykluczenia ewentualnych przyczyn utrudniających zajście w ciążę – dodaje dr Robert Gizler.

Decyzję o kwalifikacji pary podejmuje realizator medyczny programu.

Procedura obejmuje pełny pakiet in vitro:

  • podstawowe badania, do których obliguje ustawa o leczeniu niepłodności;
  • kontrolowaną stymulację jajeczkowania;
  • pozaustrojowe zapłodnienie komórki jajowej;
  • finalny transfer zarodków.

W latach 2013–2016 w całej Polsce funkcjonował Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Był realizowany z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Dzięki niemu urodziło się ponad 20 tysięcy dzieci. W 2016 roku rząd PiS zlikwidował wsparcie państwa.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl