4. Miasto Wrocław i Dolnośląski Alarm Smogowy apelują o zmiany w rządowym programie Ciepłe Mieszkanie
Na zdjęciu uczestnicy konferencji na temat postulatu zmian w programie Ciepłe Mieszkanie; od lewej: Krzysztof Smolnicki, lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego; Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia; Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocław i Paweł Karpiński, radny Grzegorz Rajter

Miasto Wrocław i Dolnośląski Alarm Smogowy kierują do premiera Mateusza Morawieckiego apel o zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie. Są trzy postulaty, najważniejszy dotyczy poszerzenia beneficjentów programu.

Postulaty kierowane do premiera podpisano podczas konferencji, która odbyła się we wtorek 10 stycznia na Nadodrzu.

Ogólne zasady programu Ciepłe Mieszkanie

Celem rządowego programu Ciepłe Mieszkanie jest wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej mieszkań w budynkach wielorodzinnych. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie do:

• wymiany źródeł ciepła na bardziej efektywne,
  • wykonania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wymiany okien i drzwi,
  • wykonania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dystrybutorem środków jest gmina. Gmina przeprowadza też nabór i ocenę wniosków.

Osobami uprawnionymi do uzyskania dofinansowania są osoby fizyczne, które posiadają  lokal mieszkalny znajdujący się w budynku wielorodzinnym.

Rząd ustalił też progi finansowe uprawniające do uzyskania dofinansowania:

• pierwszy poziom: osoby, których roczny dochód nie przekracza 120 tys. zł;
  • drugi poziom: osoby, których miesięczne dochody nie przekraczają 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
  • trzeci poziom: osoby, których miesięczne dochody nie przekraczają 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub posiadają prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Postulaty Wrocławia i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Wrocław przystąpił do programu Ciepłe Mieszkanie w grudniu 2022 r., podpisując umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Zależy nam przede wszystkim, aby poszerzyć wachlarz beneficjentów programu, by większa liczba mieszkańców mogła przystąpić do programu. Dlatego wspólnie przygotowaliśmy te postulaty – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocław.

Postulaty dotyczą trzech kwestii:

• Rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z dotacji o najemców lokali komunalnych. Jest to szczególnie ważne dla mieszkańców gmin z dużym zasobem takich mieszkań. Zapis, że beneficjentami programu mogą być tylko właściciele mieszkań, uniemożliwia tym osobom staranie się o dofinansowanie.

Jeśli program będzie dostępny dla najemców mieszkań komunalnych, czyli dla gmin jako właścicieli tych lokali, to efekty środowiskowe będą większe.

• Podniesienie progu dochodowego, który umożliwi ubieganie się o dofinansowanie. Dla poziomów pierwszego i drugiego – do kwot przyjętych w programie Czyste Powietrze; a dla poziomu trzeciego – o całkowite odstąpienie od wyznaczania progu finansowego i, dodatkowo, zapewnienie w tym przypadku 100-procentowego dofinansowania.

Zależy nam na tym, aby te dochody mogłyby być wyższe i aby większa liczba mieszkańców mogła skorzystać z programu.

• Możliwość skorzystania z dofinansowania również dla tych osób, które mieszkają w rejonach, gdzie planowany jest rozwój sieci ciepłowniczej.

Chcemy, aby ci mieszkańcy jak najszybciej mogli zlikwidować kopciuchy, zanim jeszcze zostaną podłączeni do sieci ciepłowniczej, na którą trzeba trochę poczeka.

Postulaty zmian w programie Ciepłe Powietrze wyrażają potrzeby nie tylko Wrocławia.

– Ten problem dotyczy wszystkich miejscowości w naszym kraju, dlatego będziemy zbierać podpisy pod apelem wśród innych Alarmów Smogowych – mówi Krzysztof Smolnicki, lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Kiedy będzie można składać wnioski

Niezależnie od postulatów o zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie trwają prace nad opracowaniem wniosków i zasad przyznawania dotacji. Pierwsze wnioski najprawdopodobniej będą przyjmowane już wiosną w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

– Jesteśmy w kryzysie energetycznym i ekonomicznym. Ludzie odczuwają wysoką inflację, co rodzi obawy, że walka ze smogiem, która jest tak ważna dla zdrowia Polaków, może przyhamować. Obawiamy się tego, dlatego uważamy, że wszystkie programy, zarówno samorządowe, jak i rządowe, powinny się uzupełniać. Należy też zapewnić mieszkańcom takie dofinansowanie, aby było ich stać na wymianę źródeł ciepła w ich mieszkaniach – mówi radny Paweł Karpiński.