wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kto dostanie powołanie do armii w 2023 r.? Polska armia coraz większa. Powstała nowa dywizja
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu widać żołnierzy w mundurach podczas ćwiczeń wojskowych MON
Na zdjęciu widać żołnierzy w mundurach podczas ćwiczeń wojskowych

Polska armia jest coraz większa. 9 stycznia 2023 r. powstała 1. Dywizja Piechoty Legionów. Równocześnie Wojsko Polskie wysyła rezerwistom wezwania na ćwiczenia wojskowe. Wezwanie do wojska w 2023 roku ma otrzymać 250 tysięcy. Mają dwa tygodnie na zameldowanie się w jednostce wojskowej. Zobaczcie kto dostanie powołanie

Reklama

Powstała 1. Dywizja Piechoty Legionów 

Polska armia rośnie w siłę. W poniedziałek, 9 stycznia 2023 r. szefa Ministerstwa Obrony Narodwej, wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował o utworzeniu 1. Dywizji Piechoty Legionów. 

Sformowanie 1. Dywizji pozwoli skuteczniej odstraszać potencjalnego agresora i przygotować skuteczniejszą obronę w razie ataku. Nazwa dywizji nawiązuje do historycznego związku taktycznego, który zapisał się najdłuższą walką o niepodległości w okresie I i II wojny światowej.
informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. 
 

Nowa dywizja zostanie wyposażona w najlepszy sprzęt wojskowy, którym już dysponuje Wojsko Polskie oraz tym, który będzie niebawem pozyskany: to czołgi K2, haubice K9, wyrzutnia Langusta i moździerz Rak.  

Armia wzywa! MON szykuje powołania na ćwiczenia rezerwy. Kto pójdzie w kamasze w 2023 r.?

Nowa dywizja w polskiej armii to więcej nowoczesnego sprzętu i żołnierzy. W styczniu 2023 r. armia liczy 164 tys. żołnierzy, ale to nie wszystko. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało liczbę osób, które mogą być powołane w 2023 r. do czynnej służby wojskowej, oraz tych, które mogą pełnić służbę w rezerwie.

W sumie wezwanie do armii może dostać 250 tys. żołnierzy rezerwy, o ile nie skończyli 55 lat lub nie pełnią jakiejś ważnej funkcji. W przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63. roku życia. 

Kto dostanie powołanie na ćwiczenia wojskowe w 2023 r. 

MON zaznacza, że będzie możliwość wyboru terminu ćwiczenia i jednostki. Istnieje możliwość odwołania się od decyzji w ciągu 14 dni. Odmowę trzeba będzie uzasadnić, np. stanem zdrowia lub sytuacją zawodową.

Z wezwaniami na ćwiczenia, w pierwszej kolejności powinni się liczyć ci, którzy wykonują zawody przydatne armii: lekarze pielęgniarki, informatycy kierowcy i prawnicy.

Ustawa o obronie Ojczyzny: zmiany, rodzaje rezerwy 

Do kwietnia 2022 r. w polskiej armii była jedna rezerwa. Byli w niej ci, którzy przeszli kwalifikację wojskową, ale nie odbyli przeszkolenia wojskowego a także byli wojskowi, ochotnicy po służbie przygotowawczej, żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Od 23 kwietnia br. obowiązuje ustawa o Obronie Ojczyzny i wprowadza ona dwie rezerwy: pasywną i aktywną. Rezerwę pasywną tworzą wszystkie osoby, które:

  • przeszły kwalifikację wojskową, ale nie odbyły czynnej służby wojskowej i nie złożyły przysięgi,
  • mają jakikolwiek kurs wojskowy, ale nie złożyły przysięgi wojskowej,
  • złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane służbą w wojsku.

Zawodowa służba wojskowa w 2023 r.

W 2023 r. MON przewiduje odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach:

  • zawodowej służby wojskowej – do 17 128 osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia;

Ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy rezerwy w 2023 r.

W 2023 r. MON przewiduje odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach:

  • ćwiczeń wojskowych – do 200 000 żołnierzy rezerwy, w tym 200 z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska służbowe w strukturach wojennych, na których są wymagane wyższe niż posiadają obecnie kwalifikacje wojskowe. Ponadto w ramach ww. limitu planuje się realizację programu („Legia Akademicka”) ukierunkowanego na studentów – ochotników zainteresowanych odbyciem szkolenia wojskowego realizowanego na bazie szkolnictwa wojskowego we współpracy z uczelniami cywilnymi;

Aktywna rezerwa w 2023 r.

W 2023 r. MON przewiduje odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach:

  • aktywnej rezerwy – do 10 000 żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony:

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa w 2023 r.

W 2023 r. MON przewiduje odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach:

  • dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – do 28 580 osób, w tym w trakcie kształcenia, które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej) – ochotnicy niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia; osoby, które spełniły obowiązek służby wojskowej w innym kraju; osoby, które stale zamieszkując za granicą wróciły do kraju i meldują się na pobyt stały;

Terytorialna służba wojskowa w 2023 r.

W 2023 r. MON przewiduje odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach:

  • terytorialnej służby wojskowej – do 38 000 żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które w 2023 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej i są to limity maksymalne.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl