Remont Mezonetowca trwa od kilku lat. Do tej pory odnowiono elewację od podwórka, wraz z klatkami schodowymi oraz galeriami, z których wchodzi się do mieszkań. W ubiegłym roku gotowa już była większa część elewacji. Rezultat był imponujący, lecz trzeba było czekać na dokończenie remontu do tego roku.
Zakończenie prac zaplanowano na 30 listopada. Obejmują odnowienie i malowanie balkonów, odnowienie balustrad, wymianę stolarki okiennej. Koszt prac to ponad 2,5 miliona złotychElżbieta Sieradzka, prezes WRO-DOM, zarządzającej wspólnotą
Roboty są realizowane według projektu przygotowanego przez specjalistów z pracowni VROA Architekci. Do pokrycia kosztów remontu miasto dołożyło kilka milionów złotych z puli miejskiego konserwatora zabytków, pod którego nadzorem przebiegają prace.
Mezonetowiec - wrocławski modernizm w katalogach europejskiej architektury
Budynek powstał na przełomie lat 50. i 60. według projektu zespołu młodych architektów, który tworzyli: Maria i Igor Tawryczewscy, Edmund Frąckiewicz i Jadwiga Grabowska-Hawrylak. Uchodzi za jeden z najbardziej oryginalnych przykładów powojennego wrocławskiego modernizmu. Specjaliści uważają Mezonetowca za obiekt wyjątkowy w skali europejskiej.
W siedmiokondygnacyjnym budynku są 54 dwupoziomowe mieszkania, które mają po ok. 70 metrów kw. Na niższym jest kuchnia, pokój dzienny i łazienka, na wyższym poziomie dwie sypialnie i łazienka. Mieszkania mają po dwa balkony: większy z salonu i miniaturowy z sypialni piętro wyżej.
Ściana bez murali i reklam, chociaż dochodowe
Remont obejmuje także północną ścianę szczytową. Zniknie mural z motywami piłkarskiego Śląska Wrocław. Nie będą na niej malowane ani montowane wielkoformatowe reklamy, mimo że przynosiły wspólnocie duży dochód.
– Zakaz umieszczania malowideł i reklam po remoncie to warunek postawiony przez konserwatora zabytków – wyjaśnia prezes Elżbieta Sieradzka.