4. Martwe ptaki przy Zalewie Mietkowskim. Co się stało? Nie ma powodów do paniki
Martwe ptaki nad Zalewem Mietkowskim. Fot. Z wiatrem pod prąd
Martwe ptaki nad Zalewem Mietkowskim.

Zaledwie około 30 km od Wrocławia przy popularnym, szczególnie wiosną i latem, Zalewie Mietkowskim leżą martwe ptaki. Padają z powodu ptasiej grypy. Czy możemy czuć się bezpieczni? Czy wirus może zaatakować nasze zwierzęta? Powodów do paniki nie ma. Trzeba jednak stosować środki ostrożności oraz odpowiednio postępować w przypadku zetknięcia się z martwym ptakiem.

Gmina Mietków Informuje, że na wybrzeżu i wyspach na popularnym - również wśród wrocławian - Zalewie Mietkowskim od strony Domanic stwierdzono dużą liczbę padłych ptaków. Prosi mieszkańców oraz odwiedzających gminę o zachowanie szczególnej ostrożności.

Prosimy nie dotykać i nie podnosić martwych zwierząt, nie kąpać się w jeziorze, zachować ostrożność w trakcie spacerów z psami.
czytamy na facebookowym profilu gminy Mietków

Podobny apel kieruje również Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu: bez istotnego powodu nie powinno się wchodzić na tereny grupowania się migrujących ptaków, a także miejsc ich lęgów i miejsc, w których znajdują się martwe ptaki.

W dniu 14 czerwca do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu wpłynęło zgłoszenie w sprawie martwych ptaków na brzegu Zbiornika Mietkowskiego od strony Domanic. Przeprowadzona w tym samym dniu przez kierownika Zbiornika Mietkowskiego wizja w terenie potwierdziła, że w południowo-zachodniej części znajduje się około 50 sztuk martwych ptaków oraz ptaki, których zachowanie ewidentnie wskazuje, że są chore. W związku z tym można przypuszczać, że martwych ptaków będzie przybywać.
Katarzyna Łapińska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Regionalny Konserwator Przyrody

Dobra wiadomość jest taka, że nie stwierdzono w naszym regionie zarażenia człowieka ptasią grypą. Wirus jednak mutuje i dlatego stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzi.

Nad Zalewem Mietkowskim mewy padają zarażone wirusem ptasiej grypy. Przeprowadzone przez nas badania potwierdziły obecność wirusa.
dr Monika Kotowicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii

Chodzi o wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI) wywołaną wirusem grypy A podtypu H5 i H7. Jak informuje Urząd Miejski Wrocławia, do Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpłynęło zgłoszenie o martwych ptakach na terenie naszego miasta.

Jednak już powiat ziemski wrocławski jest zagrożony, podobnie jak świdnicki i średzki, gdzie obowiązują specjalne obostrzenia dotyczące głównie hodowców drobiu. Niezależnie od tego, na terenie całego kraju, również we Wrocławiu, każdy musi się stosować do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nakazy i zakazy w nim zawarte dotyczą tych, którzy mają choćby jedną kurę czy kaczkę.

W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej we wszystkich gospodarstwach utrzymujących drób

obowiązuje zakaz

• pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, w tym wód powierzchniowych, do których mają dostęp dzikie ptaki
  • wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych

nakazane jest

• utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki
  • zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych
  • utrzymywanie drobiu, z wyłączeniem kaczek i gęsi, w izolacji od dzikich ptaków
  • przechowywanie paszy i ściółki dla drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka w sposób zabezpieczający tę paszę i ściółkę przed kontaktem z gryzoniami i dzikimi ptakami oraz ich odchodami
  • lokalizowanie gniazd dla drobiu wewnątrz budynków
  • powstrzymanie się przez osoby, które w okresie ostatnich 48 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z utrzymywaniem drobiu
  • dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu oraz prowadzenie dokumentacji zawierającej informacje o wystąpieniu objawów klinicznych
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków  związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

Jak należy postępować, jeśli w mieście czy podczas wycieczki napotkamy martwe ptaki?

Nie powinno się ich ruszać, należy zawiadomić inspekcję weterynaryjną (www.wroc.piw.gov.pl). - Jesteśmy czujni i badamy martwe ptaki - zapewnia Powiatowy Lekarz Weterynarii Monika Kotowicz.

Wszystkie przypadki znalezienia martwych ptaków powinny być niezwłocznie zgłaszane do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Pobiera on próbki celem stwierdzenia przyczyny śmierci ptaków, a w sytuacji stwierdzenia ich zakażenia wirusem ptasiej grypy, możliwe jest wprowadzenie przez wojewodę, w drodze stosownych rozporządzeń, obszarów objętych ograniczeniami, w obrębie których należy wprowadzić stosowne środki bezpieczeństwa. Ponadto sytuację taką należy zgłosić do właściwego wójta, burmistrza, prezydenta jako organu posiadającego kompetencje zarówno w zakresie ochrony środowiska, jak i utrzymania porządku w gminie.

Nie wszczynajmy jednak alarmu z powodu znalezienia jednego wróbla czy gołębia. Te ptaki są mało wrażliwe na wirusa. Najbardziej zagrożone są ptaki wodne oraz drapieżne.