wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie we Wrocławiu
  4. Nowy przypadek legionellozy na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu nie odnotowano zachorowań

W środę 30 sierpnia do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu dotarła informacja o zarażonej osobie w Legnicy. W stolicy Dolnego Śląska nie ma zgłoszeń o zachorowaniach spowodowanych bakterią, która zbiera żniwo przede wszystkim na Podkarpaciu. Łącznie w Polsce zmarło już 16 osób, a u ponad 150 hospitalizowanych pacjentów wykryto Legionellę.

Reklama

Najwięcej zakażonych przebywa w szpitalach w Rzeszowie i w powiecie rzeszowskim, jednak zakażenia odnotowano także na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, Małopolsce i na Dolnym Śląsku.

Legionelloza - choruje wielu, niewielu o tym wie

30 sierpnia wpłynęło zgłoszenie o zachorowaniu w Legnicy. Od 1 stycznia tego roku to ósmy przypadek na Dolnym Śląsku. Jedna osoba zmarła. Legionellozy nie wolno lekceważyć, jednak patrząc na statystyki, to w naszym województwie nie jest ona problemem epidemiologicznym, w przeciwieństwie choćby do grypy sezonowej.
Witold Paczosa, kierownik Działu Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu

Witold Paczosa dodaje, że na legionellozę zapewne choruje wiele osób, ale nawet o tym nie wiedzą. Mają objawy jak przy infekcjach grypopochodnych. Zakażenie jest poważnym problemem, niekiedy zagrożeniem życia, u osób cierpiących na inne choroby, mających problemy z krążeniem czy z nerkami.

Legionella lubi ciepło

Zachorować można wdychając bakterię Legionelli w oparach wody. Gdy napijemy się wody z bakteriami, nic nam nie będzie. Spokojnie wciąż możemy pić kranówkę.

Woda w sieci ma zbyt niską temperaturę, aby Legionella mogła się w niej rozwijać. Poza tym nasza woda jest regularnie badana i sprawdzane są wszystkie jej parametry. Żadnych odstępstw od normy nie ma.
Martyna Bańcerek, MPWiK

Woda dostarcza przez MPWiK to jedno. Zagrożeniem może być to, co się znajduje w instalacji w budynku po jej podgrzaniu. Bakteria bowiem rozwija się w ciepłej wodzie, w temperaturze 20-45 stopni Celsjusza. Sprzyjają jej rzadko używane instalacje, gdzie woda stoi.

Legionella w szkołach wypłukana 

Mimo to rodzice nie powinni się martwić o to, jaka woda popłynie w przedszkolnych i szkolnych kranach po dwóch miesiącach wakacji.

W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym, wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, przypomnieliśmy dyrektorom placówek, by przepłukali wewnętrzne instalacje wodociągowe. To niezwykle ważne, by woda była w pełni zdatna do użycia, szczególnie, kiedy przed dłuższy czas nie była na bieżąco pobierana.
Marcin Miedziński, Departament Edukacji UM we Wrocławiu

Możemy sami zapewnić sobie bezpieczeństwo, nawet w sytuacji, kiedy nie mamy pewności, jaki jest stan instalacji wodnej w obcym miejscu, a nawet we własnym mieszkaniu (np. po powrocie z urlopu). Wystarczy, że z kranu i z prysznica puścimy wodę o temperaturze 50-60 stopni Celsjusza. To zabije Legionellę.

Objawy choroby legionistów  

Podczas upałów Legionella może się rozwijać nawet w wężach ogrodowych, w zbiornikach, gdzie woda nagrzewa się do temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Może być również rozpylana przez klimatyzację. Teraz, gdy nadeszły chłodniejsze dni, bakteria warunki ma gorsze. Jednak objawy mogą wystąpić nawet 5-6 dni po zainfekowaniu, więc chorych wciąż może przybywać.

Niepokoić powinny nas takie objawy, jak:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle głowy i mięśni.

Jeśli wystąpi suchy kaszel i trudności w oddychaniu, to już może oznaczać, że sytuacja jest poważna, prowadzić bowiem może do ciężkiego zapalenia płuc. Między 25 a 50 proc. zarażonych cierpi też na biegunkę, a około połowa doświadcza splątania (myślenie i działania są niezborne i chaotyczne) lub majaczenia. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama