wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Bicie serca 74-latka regulują dwa mikrourządzenia. Unikatowy zabieg w szpitalu wojskowym
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu czterech mężczyzn przy stole na tle filmu z zabiegu. Od prawej prof. Dariusz Jagielski, prof. Waldemar Banasiak, dr Mirosław Pieróg, pacjent pan Andrzej. Przy stole z komputerem do prezentacji dr Bartosz Biel www.wroclaw.pl
Na zdjęciu czterech mężczyzn przy stole na tle filmu z zabiegu. Od prawej prof. Dariusz Jagielski, prof. Waldemar Banasiak, dr Mirosław Pieróg, pacjent pan Andrzej. Przy stole z komputerem do prezentacji dr Bartosz Biel

Pracę serca 74-letniego wrocławianina regulują dwa urządzenia: kardiowerter-defibrylator i stymulator. Zabieg umieszczenia tego drugiego przeprowadzili specjaliści z Ośrodka Chorób Serca 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Reklama

Pan Andrzej, 74-letni wrocławianin, ma bogatą kartotekę sercowca. W 2010 r. zdiagnozowano u niego niewydolność. Rozwiązaniem było wszczepienie kardiowertera, który regulowałby pracę serca. Od tamtej pory mężczyzna wiele razy wracał pod opiekę kardiologów. M.in. musiał przejść ablację, wymianę urządzenia ze względu na wyczerpaną baterię, wreszcie nabawił się infekcji wsierdzia, którego przyczyną były elektrody umieszczone w sercu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Pan Andrzej, pacjent Ośrodka Chorób Serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu www.wroclaw.pl
Pan Andrzej, pacjent Ośrodka Chorób Serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Przed dwoma lat panu Andrzejowi wszczepiono podskórny kardiowerter-defibrylator. Jednak wrocławianin czuł się coraz gorzej, tętno spadało do 40, był senny i osłabiony.

Olbrzymie tempo miniaturyzacji

Rozwiązaniem było wszczepienie drugiego urządzenia – stymulatora bezelektrodowego Micra.

Wybraliśmy to urządzenie, aby wyeliminować konieczność wprowadzania elektrod do serca. Ten stymulator jest tak mały, że umieszczamy go w sercu podczas zabiegu nie wymagającego otwierania klatki piersiowej.
Prof. Dariusz Jagielski, kardiolog

Prof. Waldemar Banasiak, szef Ośrodka Chorób Serca, wspomina, że kiedy zaczynał pracę w klinice kardiologii, tego typu urządzenia były wielkości szafy, a pacjenci mogli od nich odejść na kilka kroków.

- Uczestniczymy w rewolucji technologicznej w medycynie. Proces miniaturyzacji urządzeń, które wykorzystujemy jest ogromny – mówi prof. Waldemar Banasiak.

Poprawę samopoczucia pan Andrzej zarejestrował natychmiast po zabiegu. – Teraz serce pacjenta obsługują dwa urządzenia. To rozwiązanie zastosowane w Polsce najwyżej kilka razy – podkreśla prof. Dariusz Jagielski.

Zabieg pod okiem kamery

W trakcie zabiegu wykorzystano system LinkOR. To zestaw kamer i ekranów, które pozwalają na rejestrację i transmisję wydarzeń na bloku operacyjnym w czasie rzeczywistym.

Prof. Dariusz Jagielski: - Możemy go wykorzystywać w kilku sytuacjach. Na przykład, podczas zajęć ze studentami Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej. LinkOr może być również pomocy, jeśli podczas zabiegu chcemy poprosić specjalistę, który znajduje się w innej części Polski lub świata, o konsultację na żywo.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl