Konkurs na Ruinersa Roku firmuje portal Slowhop.com, serwis turystyczny i rezerwacyjny, w którym miłośnikom turystyki prezentowane są kameralne pensjonaty, klimatyczne gospodarstwa agroturystyczne oraz atrakcje nienastawione na masowego turystę. Tylko w 2023 r. w serwisie zarejestrowali się gospodarze kolejnych 83 obiektów - ruinersów, w tym dawnych stodół, wiatraków, a nawet kutrów rybackich.
Wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: w pierwszej ocenę zgłoszonym obiektom wystawiają specjaliści (historycy sztuki, konserwatorzy zabytków, właściciele zabytkowych budowli), w drugiej o wygranej decydują użytkownicy serwisu.
Dom z sadem i widokiem na Lubomierz
W pierwszej z kategorii do konkursu zgłoszono 43 obiekty. Oceniało je jury w składzie:
- Jacek Czeczot-Gawrak, konserwator zabytków, historyk sztuki, były dyrektor muzeum w Łazienkach Królewskich oraz gospodarz odnowionego domu gościnnego Dom Łowczego Gnoyna Park.
Galeria zdjęć
- Eliza Szachowicz-Rosa, historyczka sztuki i właścicielka agroturystyki Łan Sztuk na Warmii,
- Marcin Piasecki, historyk sztuki, fotograf i gospodarz pensjonatu Maciejowiec 63 na Dolnym Śląsku.
Laureatem konkursu została Wietorówka - pensjonat koło Lubomierza, zaaranżowany w historycznym wiejskim domu. Doceniona została determinacja właścicieli, prace zrealizowane zgodnie ze sztuką konserwatorką oraz efekt końcowy.
To prawdziwa przyjemność, kiedy dbałość o dziedzictwo kulturowe spotykają się ze świeżym spojrzeniem i przemyślanym wykonaniem.Konkurs na Ruinersa Roku 2023, uzasadnienie jury
Pod patronatem królewskiego drukarza
Właściciele domu koło Lubomierza - Marta i Przemysław, wielokrotnie bywali na Pogórzu Izerskim, zanim w 2021 r. kupili zrujnowany domu z sadem w Mielęcicach. Zdecydowało otoczenie i widok na klasztor benedyktynek w Lubomierzu oraz okoliczne wzgórza.
Obiekt wymagał gruntownego remontu. Wcześniej nie był przebudowywany, dlatego - mimo zniszczeń, zachował historyczny charakter domu sudeckiego.
Intencją nowych gospodarzy było zachowanie jak najwięcej oryginalnych elementów. Ocalały belki stropowe, komin, sufit w jednym z pokoi jest złożony z elementów z innej części budynku, okna i drzwi powstały na wzór starych, nawet zostały ręcznie malowane. Elementy wyposażenia obejścia także się przydało, np. koryto z piaskowca dzisiaj służy jako umywalka. Olbrzymim atutem miejscówki jest sad, który pełni funkcję plenerowego salonu.
Kompletnie nowe są instalacje: elektryczna, hydrauliczna i ogrzewania. Dom ma pompę ciepła, własne ujęcie wody i oczyszczalnię ścieków.
Remont pozwalający na zamieszkanie w domu i przyjęcie gości trwał niecałe dwa lata.
Patronem pensjonatu jest Hieronim Wietor, żyjący na przełomie XV i XVII wieku drukarz i typograf, którego wiedzę i talent docenił król Zygmunt Stary i mianował królewskim drukarzem urzędowym. Wietor pochodził z Lubomierza, którego panoramę widać z domu Marty i Przemka.
Źródło: materiały prasowe