wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Konkursy
  4. Wrocławskie Targi Dobrych Książek za tydzień. Wygrajcie nowości książkowe od Wydawnictwa Marginesy [ZAKOŃCZONY]

Wrocławskie Targi Dobrych Książek za tydzień. Wygrajcie nowości książkowe od Wydawnictwa Marginesy [ZAKOŃCZONY]

Magdalena Talik,

Mamy dla Was 3 egzemplarze nowości Wydawnictwa Marginesy, które będzie gościem 32. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Wśród nagród jest książka wrocławianki Joanny Kuciel-Frydryszak poświęcona Antoniemu Słonimskiemu. Konkurs trwa od 29 listopada od 12.00 do 3 grudnia do 9.00. Zobaczcie, jak wygrać książki.

Reklama

Książki od Marginesów do wygrania

1 egz. tomu „Słonimski. Heretyk na ambonie” Joanny Kuciel-Frydryszak

Uwaga! Książkę można podpisać u autorki 7 grudnia od 13.00-14.00 na stoisku Wydawnictwa Marginesy w Hali Stulecia. 

Tadeusz Konwicki, któremu Antoni Słonimski zapisał w spadku telewizor Sony, nie był zdziwiony, gdy podczas pogrzebu trumna z ciałem przyjaciela nie zmieściła się do grobu i trzeba było poszerzać dół.

„Był większy, niż przewidywały normy. Ale ja o tym wiedziałem” – stwierdził Konwicki.

Słonimski nie tylko nie zmieścił się w grobie, ale też zawsze wykraczał poza wszelkie próby szufladkowania go i etykietowania, a było tych prób mnóstwo: liberał, pacyfista, antyklerykał, Żyd i mason, wychowawca liberalnej inteligencji, ikona opozycji, guru różowego salonu.

Wrocławska autorka Joanna Kuciel-Frydryszak pokazuje, że Słonimski wymykał się tym klasyfikacjom, a jego osobowość fascynowała właśnie dzięki wewnętrznym sprzecznościom.

Nade wszystko był wybitnym poetą, członkiem słynnego poetyckiego ugrupowania Skamander, niedościgłym felietonistą „Wiadomości Literackich”, „Tygodnika Powszechnego” czy „Szpilek”, dramaturgiem i satyrykiem. Również autorytetem dla rodzącej się w PRL-u demokratycznej opozycji, „Polakiem maniakalnym”, jak pisał o sobie.

Zwalczał i wyśmiewał nacjonalizm i ksenofobię, za co płacił wysoką cenę – jak wtedy, gdy w warszawskiej kawiarni młody poeta o narodowych poglądach uderzył Słonimskiego w twarz, czy w 1968 roku, kiedy Władysław Gomułka zaatakował go w swoim słynnym przemówieniu.

Nie doczekał końca PRL-u, ale go przeczuwał.

Pisał: „Polska to taki dziwny kraj, w którym wszystko jest możliwe, nawet zmiany na lepsze”.

1 egz. tomu „Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat” Weroniki Kostyrko

Uwaga! Spotkanie z autorką 7 grudnia o 17.00 w sali fioletowej w Hali Stulecia. A od 16.00-17.00 Weronika Kostyrko będzie podpisywała egzemplarze przy stoisku Marginesów. 

Róża Luksemburg jest po Marii Skłodowskiej-Curie najbardziej znaną na świecie Polką. Ikoną pacyfizmu, internacjonalizmu i demokratycznego socjalizmu. W Polsce niemal każdy kojarzy jej nazwisko, ale niewielu wie, kim była naprawdę. Jej biografia była traktowana instrumentalnie i zakłamywana. Trzeba ją więc opowiedzieć na nowo.

Ostatnie lata XIX wieku. Po studiach w Zurychu Róża przeprowadza się do Berlina, gdzie bije serce ówczesnej socjaldemokracji. Jest młodą kobietą, Żydówką i osobą z niepełnosprawnością. Ale już kilka lat później stanie się jedną z głównych postaci największej na świecie partii socjalistycznej. Wszechstronnie wykształcona i uzdolniona retorycznie, nie obawia się krytykować tych, którzy wygodnie rozparli się w fotelach działaczy partyjnych i związkowych i nie dążą do rewolucyjnej zmiany.

Z burzliwej biografii Róży wyłania się portret osoby „myślącej w poprzek”, która nie pasowała ani do tradycyjnej żydowskiej rodziny, ani do ról społecznych wyznaczanych ówcześnie kobietom, ani do sztywnych ram ideologii. Która przekraczała wszelkie bariery w dążeniu do emancypacji, i dążyła do zniesienia tych barier dla innych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu książki, które można wygrać w konkursie fot. MAT
Na zdjęciu książki, które można wygrać w konkursie

1 egz. tomu „Ponadczasowe. O tym, co tworzy modę” Hayley Edwards-Dujardin

78 ikonicznych ubrań. 60 przełomowych kreacji. 22 legendarne style. 52 kreatorów mody.

Jedyne w swoim rodzaju modowe kompendium przybliża kulisy powstania kultowych modeli, jak choćby męskiej spódnicy Jeana Paula Gaultiera czy torby Kelly Hermèsa, ale także wyjaśnia, skąd w naszych szafach wzięły się białe koszulki, dżinsowe kurtki czy trampki. Opisuje projekty i twórców, którzy zrewolucjonizowali branżę, oraz momenty kulturowe, które zdeterminowały to, jak się ubieramy.

Zawierające ponad 280 zdjęć i 45 ikonografik Ponadczasowe to celebracja mody i wizualna uczta – must-have dla każdego miłośnika mody.

Jak wygrać książki od Wydawnictwa Marginesy

Aby wygrać jedną z 3 książek trzeba od piątku 29 listopada od godz. 12.00 do wtorku 3 grudnia do godz. 9.00 wysłać formularz konkursowy wpisując w jego treść imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego oraz odpowiadając na pytanie, w jakim miejscu odbywają się 32. Wrocławskie Targi Dobrych Książek? 

Nagrody wygrają pierwsza i dwie ostatnie osoby, które przyślą prawidłową odpowiedź. Zwycięzcy o wygranej, miejscu i czasie odbioru nagrody zostaną poinformowani mailowo w dniu rozwiązania konkursu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl