wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Konkursy
  4. Biografie słynnych kompozytorów, rozmowy ze współczesnymi twórcami, maskotka dla dzieci od PWM-u [ZAKOŃCZONY]

Biografie słynnych kompozytorów, rozmowy ze współczesnymi twórcami, maskotka dla dzieci od PWM-u [ZAKOŃCZONY]

Magdalena Talik,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu książki Państwowego Wydawnictwa Muzycznego, które można wygrać w konkursie wroclaw.pl fot. Mat
Na zdjęciu książki Państwowego Wydawnictwa Muzycznego, które można wygrać w konkursie wroclaw.pl

Już od 1 do 4 grudnia 2022 w Hali Stulecia 30. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Od 14 listopada na www.wroclaw.pl konkursy, w których wygracie książki wydawców prezentujących swoją ofertę w ramach targów. Tym razem rewelacyjne nowości Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM), w tym biografie słynnych kompozytorów, rozmowy z kompozytorami współczesnymi, maskotka dla dzieci. Konkurs trwa do 28 listopada do 9.00. Grajcie!

Reklama

Co można wygrać w konkursie z PWM

1 zestaw książek („Wieniawski” Mateusza Borkowskiego, „Wywiad o niczym. Rozmawiają Zygmunt Krauze i Michał Mendyk” oraz „Człowiek, miłość, muzyka” Constantina Florosa)

„Wieniawski”. Barwną biografię i niezwykłe koleje losów tej fascynującej postaci opowiada Mateusz Borkowski, który prowadzi Czytelnika śladami licznych tournée wirtuoza, koncertującego z intensywnością porównywalną do dzisiejszych gwiazd muzyki pop i rocka. Wirtuoza zarówno obdarzonego ogromnym temperamentem, jak i głęboko lirycznego.

„Wywiad o niczym”. Zygmunt Krauze ujmująco szczerze, ale i przewrotnie odpowiada na nie zawsze wygodne pytania stawiane przez interlokutora – o przekonania, prywatne życie i twórczość. Bo o poważnych sprawach, takich jak kultura muzyczna, polityka czy miejsce artysty w świecie, można rozmawiać bezpretensjonalnie.

„Człowiek, miłość, muzyka” Floros, opierając się na nowych badaniach interdyscyplinarnych oraz na licznych, często nieznanych, dokumentach, wykazuje, że muzycznych arcydzieł, od Monteverdiego do Berga, można słuchać jako dźwiękowego języka miłości: że muzyka Mozarta zawiera cały repertuar figur wyrażających czułość, że w dziełach Schumanna znaleźć można ukryte przesłania dla Clary Wieck, że w dramatach muzycznych Wagnera człowiek, miłość i muzyka tworzą nierozdzielną jedność, że opera „Salome” Straussa jest wyrazem psychopatologii miłości.

2 zestaw książek („Kilar” Magdy Miśki Jackowskiej, płyta „Themes of Dracula”, „Dzieła muzyczne w muzeum wyobraźni” Lydii Goehr)

„Kilar”. „Uruchamiał w innych poczucie, że mają do czynienia z kimś lub czymś znajomym” – pisze Magda Miśka-Jackowska. Tak było z Kilarem człowiekiem, który jako dziecko uciekał z ogarniętego wojną Lwowa, i tak samo jest z Kilarem kompozytorem. Jego Orawa znalazła miłośników w filharmonii, Angelusem ludzie się modlą, Krzesany jest niezmiennie synonimem zachwytu nad potęgą gór. Polonez z Pana Tadeusza wyszedł dumnie poza kino, a Pieśń o małym rycerzu stała się balladą-hymnem kadry siatkarzy. Żadnemu innemu polskiemu twórcy nie udało się dotrzeć do tak szerokiego grona odbiorców, a zainteresowanie jego muzyką nie dotyczy wyłącznie Polski – Draculą podbił przecież Hollywood.

Płyta „Themes of Dracula”. Wojciech Kilar podjął współpracę z Coppolą i stworzył kultową dziś ścieżką dźwiękową do opowieści o potworze z Transylwanii, który kochał zbyt mocno. Po latach tę patetyczną i liryczną kantatę na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną wywracają na nice pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek.

„Dzieła muzyczne w muzeum wyobraźni”. Książka Lydii Goehr to w ostatnich dziesięcioleciach jedna z najczęściej cytowanych prac z zakresu filozofii muzyki. Autorka wykazuje w niej ograniczenia metody analitycznej, które przekracza, wprowadzając perspektywę historyczną. Centralnym zagadnieniem publikacji jest pojęcie „dzieła” muzycznego, które okazuje się historycznie uwarunkowanym fenomenem skrystalizowanym około 1800 roku. Wtedy też narodziły się funkcjonujące do dziś normy i zwyczaje charakteryzujące praktyki społeczne związane z muzyką klasyczną.

3 zestaw („Mozart” Danuty Gwizdalanki, „Znaki zapytania” Zygmunta Mycielskiego)

„Mozart”. Żywy, dowcipny, błyskotliwy, skłonny do żartów, kochający zabawy i grę w bilard. Jego sława jako cudownego dziecka z Salzburga rozchodziła się po Europie dzięki podróżom i popisom w roli skrzypka, „klawiszowca”, improwizatora i kompozytora tworzącego dużo i w szalonym tempie. Z właściwą sobie wyostrzoną optyką Danuta Gwizdalanka kreśli wyrazisty portret Mozarta i jego kariery.

„Znaki zapytania”. Nie tylko zbiór szkiców o muzyce, galeria twórców dawnych i nowych, ale przede wszystkim wyjątkowy zapis polskiej kultury przełomu politycznego lat 1955–1958. To niezwykły dokument epoki, kreślony piórem jednego z jej wnikliwych obserwatorów. Wybitnego muzyka i pisarza. Słuchacza, czytelnika i odważnego uczestnika tamtych wydarzeń.

Maskotka Bambak Wojtek

Maskotka projektu „100 na 100 Muzyczne dekady wolności”, przedstawiająca podobiznę Wojciecha Kilara. Maskotkę przygotowała manufaktura BAMBAKI. Projektanci współpracowali wcześniej min. z Galerią Guntera Grassa w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności oraz z Muzeum Miasta Gdyni - powołując do życia Bambaka Architekta Modernistę, inspirowanego postacią Le Corbusiera.

Jak wygrać książki od Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Aby wygrać zestawy książek i maskotkę ufundowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) trzeba do poniedziałku 28 listopada do godz. 9.00 wysłać do nas wypełniony poniższy formularz konkursowy, podać imię, nazwisko, a w treści wpisać kontaktowy numer telefonu, a następnie wymienić tytuły przynajmniej 3 filmów, do których Wojciech Kilar skomponował muzykę.  

Wygrywają dwa pierwsze i dwa ostatnie zgłoszenia, których autorzy odpowiedzieli poprawnie na pytanie. O wygranej poinformujemy telefonicznie i mailowo.

Przyjmowanie zgłoszeń zostało zakończone.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl