Kolęda 2023 we Wrocławiu prowadzona będzie według zasad wprowadzonych w związku z zagrożeniem koronawirusem. W okresie pandemii księża nie chodzili już od domu do domu, lecz odwiedzali tylko tych parafian, którzy wystosowali indywidualne zaproszenia. Tak było przed rokiem.
Jeszcze wcześniej spotkania z parafianami organizowano w kościołach na wspólnej modlitwie i śpiewaniu pastorałek w grupach ograniczonych pod względem liczebności. Najczęściej obejmowały one mieszkańców jednej ulicy lub bloku.
Przed kolędą, wypełnij zaproszenie
– Rozwiązanie, kiedy odwiedzamy tylko wiernych, którzy wystosowali zaproszenie, sprawdziło się w trakcie pandemii – mówi ks. Jarosław Lawrenz, proboszcz parafii pw. Św. Anny we Wrocławiu.
Każdy, kto chce przyjąć księdza po kolędzie, powinien wypełnić formularz zaproszenia, które są dystrybuowane po niedzielnych mszach.
W parafii na Krzykach można będzie wybrać także inną formułę wspólnego spotkania. To msza święta dla mieszkańców jednej ulicy lub kwartału.
Zaproszenie na kolędę można wypełnić i osobiście złożyć w zakrystii lub na plebani. Albo skorzystać z formularzy, jakie proboszczowie opublikowali na stronach internetowych parafii.
Taką formułę przyjęli administratorzy wielu wrocławskich parafii, np. pw. Św. Doroty, pw. Jadwigi w Leśnicy oraz pw. Św. Wawrzyńca w Śródmieściu. Na podstawie zgłoszeń ustalony zostanie plan wizyt duszpasterskich.
Kuria nie narzuca jednorodnej formuły organizacji wizyty duszpasterskiej, to powinna być wspólna inicjatywa proboszcza i rady parafialnej.Jednak przypominamy, że Kodeks Prawa Kanonicznego nakłada na proboszczów obowiązek odwiedzin w domach, to okazja na ich bliższe poznanie, rozmowy indywidualne. Dlatego nie chcemy, żeby formuła zaproszenia eliminowała z szansy na spotkanie osoby, które nie wypełniły zaproszenia. Poza tym kolęda jest także okazją na spotkanie i rozmowę z osobami, które mają krytyczne stanowisko wobec Kościoła. Powinniśmy pokazać, że jesteśmy otwarci na rozmowę.Ks. Rafał Kowalski, rzecznik kurii Archidiecezji Wrocławskiej
Kolęda w badaniach ankietowych
W ankiecie zrealizowanej na zlecenie Wirtualnej Polski przyjęcie wizyty duszpasterskiej deklarowało 57 proc. badanych.
Z nich tylko 8 proc. nie przekaże tradycyjnego datku, tzw. koperty. Za to aż 53 proc. zapowiedziało, że ofiaruje od 20 do 100 zł.