wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Co dalej z modernistycznym zabytkiem?

W nieczynnym od lat kinie przy al. Hallera paradoksalnie wyświetlane są filmy – kolejne części sagi pod tytułem „Co dalej”. Mglistych epizodów było kilka, aż wreszcie wyszedł jakiś bardziej konkretny. Wyświetlili go nie na ekranie, a na płocie. To tablica informująca o początku przebudowy.

Reklama

Reżyser tego przedstawienia postawił ogrodzenie i powiesił na nim żółte tablice, lecz milczy i nie odpowiada na pytania. Na planszach budowlanych są takie informacje:

  • rodzaj robót to przebudowa wraz ze zmianą użytkowania,
  • termin rozpoczęcia i zakończenia prac to luty 2024 i luty 2026,
  • inwestor – Verdano Investment,
  • architektem jest Piotr Bykowski.

Jak na razie nie widać, żeby coś się tam działo. Widać natomiast znikomej urody graffiti na zabytkowych murach, jakieś stare plakaty i oznaki starzejącej się architektury. W środku jest obskurnie, co pokazują zdjęcia, które udostępniamy dzięki uprzejmości osób prowadzących profil „Introwertyczny Wrocław i jego dzikie okolice” na Facebooku (opublikowane w listopadzie 2022 roku).

Galeria zdjęć

„Co dalej” – część 1: klub fitness

O przeszłości przypomina plakat z festiwalu Filmów Świata z 2011 roku. To właśnie w tamtym roku kino Lwów zostało zamknięte z powodu złej kondycji budynku. Jego właściciel – wojewódzka instytucja kultury Odra-Film – wystawił go na sprzedaż za minimum 6,6 miliona złotych.

W obawie o przyszłość obiektu mieszkańcy osiedla Powstańców Śląskich poczynili starania o uchwalenie planu zagospodarowania, tak aby nieruchomości nie przejęli deweloperzy. Urzędnicy zrobili swoje. W dokumentach zapisali, że celem jest utrzymanie i wzbogacenie funkcji kultury budynku, o co prosili ich wrocławianie. Ówczesny architekt miejski stwierdził, że do sukcesu potrzebny będzie inwestor z grubym portfelem.

Kupiec znalazł się w 2019 roku. Pieniądze – prawie 3 mln zł – wyłożyła firma Platinium Wellness z branży fitness i zadeklarowała, że otworzy klub sportowy. Wcześniej złożyła w ratuszu wniosek i uzyskała pozwolenie na: „przebudowę oraz zmianę sposobu użytkowania budynku usługowego (byłego kina Lwów) na budynek usługowy branży fitness”.

„Co dalej” – część 2: tajemniczy właściciel

Nic takiego się nie stało. Oficjalnym powodem rezygnacji z planów było nadejście pandemii. W 2021 roku firma dostała pół miliona złotych kary z Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji za utrudnianie przeszukania, którego celem było zebranie dowodów w prowadzonym postępowaniu dotyczącym naruszenia zasad konkurencji.

Dochodzenie i kara od UOKiK mogą nie mieć nic wspólnego z kwestią kina, tym niemniej firma Platinium Wellness wystawiła budynek na sprzedaż na portalu Gratka pod koniec 2022 roku za 6 mln zł. To ogłoszenie jest dziś nieaktywne.

Spółka Platinum Wellness nikomu nie sprzedała zabytku stojącego przy al. Hallera 15. Stała się natomiast, na mocy przejęcia, częścią obecnego inwestora, którego nazwa widnieje na tablicy budowlanej – Verdano Inwestment z Krakowa. Tak wynika z informacji zapisanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (z 17 kwietnia 2024 roku).

Przedmioty działalności spółki Verdano Inwestment, wyszczególnione w KRS, to m.in. wznoszenie budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, a także pośrednictwo finansowe i formy udzielania kredytów. Prezesem zarządu jest Bartosz Gibała, brak kandydata na prezydenta Krakowa z tegorocznych wyborów samorządowych.

Co dokładnie spółka planuje zrobić z zabytkową budowlą po kinie? Takie i inne pytania zadaliśmy w marcu Annie Zubali, dyrektor ds. inwestycji w Verdano Investment. Początkowo wyraziła chęć współpracy, lecz ostatecznie odmówiła udzielenia informacji. — Niestety, nasze próby dotarcia do jakichś bardziej konkretnych szczegółów również spełzły na niczym — informuje Michał Kwiatkowski, przewodniczący zarządu osiedla Powstańców Śląskich.

„Co dalej” – część 3: pamiątka po loży masońskiej

Trzykondygnacyjny, modernistyczny budynek po kinie (dawniej: Przodownik) został zaprojektowany przez Adolfa Radinga (są zdania, że był najwybitniejszym architektem tworzącym we Wrocławiu) i wybudowany w latach 1925-1927 w innym celu. Był bowiem siedzibą loży Odd Fellow, dobroczynnej organizacji z Anglii. Miał służyć celom reprezentacyjnym, towarzyskim i administracyjnym.

Wnętrza były dostosowane do funkcji. Na parterze: okazały westybul i mieszkanie dozorcy. Reprezentacyjna klatka schodowa prowadziła na piętra. Na pierwszym: pomieszczenia klubowe, biblioteki, pokoje konferencyjne. Na drugim: dwie sale różnej wielkości do przyjmowania gości itp. W podziemiach: kuchnia oraz kręgielnia.

Loża Odd Fellow w chwili otwarcia w 1927 roku była najnowocześniejszym budynkiem w mieście. Jego estetyka inspirowana była działalnością holenderskiej grupy artystycznej De Stijl.
Beate Stortkuhl w Leksykonie architektury Wrocławia

<p>Budynek przy al. Hallera 15</p> Fotopolska.eu
Budynek przy al. Hallera 15

Dziś mury są szare i urodą nie grzeszą. W przeszłości ich cechą charakterystyczną była oryginalna kolorystyka. Tynk ożywiały białe profile i ciemne okna z białym obramowaniem. „Reprezentacyjność budynku podkreślały niskie schody prowadzące z chodnika na szeroki podest przed wejściami , który oświetlono 2 wysokimi lampami z matowego szkła w kształcie półwalca” — czytamy w leksykonie.

Obecny wygląd daje niewielkie pojęcie o dawnej prezencji, ponieważ mury zostały uszkodzone podczas drugiej wojny światowej. Zniszczeniu uległy także dekoracje wnętrz np. polichromie o geometrycznych motywach w klatkach schodowych.

W 1936 roku obiekt przekształcono na kino. Od roku 2011 jest nieużywany.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama