wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dawna siedziba Centrum Kultury Agora przechodzi remont. Co tam powstanie?

Na osiedlu Karłowice-Różanka znajduje się miejsce wyjątkowe. Mówią o nim perła północy Wrocławia. Przed wojną stanowiło centrum towarzyskie, a później kontynuowano te tradycje w Centrum Kultury Agora. Cały plac Piłsudskiego odzyskuje blask, ale najwięcej dzieje się teraz przy zabytkowym budynku dawnego domu kultury. Jest remontowany, a tuż obok powstaje nowy budynek mieszkalny.

Reklama

Z zabytkowego budynku stojącego przy placu Piłsudskiego, Centrum Kultury Agora wyniosło się dawno temu. Aktywnie działają teraz przy ul. Serbskiej 5a. Ten stary, zabytkowy budynek był już w złym stanie technicznym i nie mógł wciąż służyć takim aktywnościom. Znalazła się firma, która wykupiła teren i ma plany na remont. 

Prace rozpoczęły się pod koniec 2022 roku 

Gmach z Karłowic-Różanki wykupiła spółka Triada Dom z Trzebnicy, która po ustaleniach z konserwatorem zabytków dostała w końcu zgodę na rozpoczęcie prac w dawnym domu kultury. Najpierw prace rozpoczęły się przy budowie nowego obiektu. Powstanie tam blok mieszkalny z 10 mieszkaniami o powierzchni około 40-70 m.kw. 

Zabytkowy budynek jest już zabezpieczony rusztowaniem budowlanym. Trwają w nim pierwsze prace. 

Co powstanie w dawnej gospodzie i późniejszym domu kultury?

Nowy budynek zaplanowany przez Triada Dom przeznaczony będzie jedynie na mieszkania. W starym gmachu pojawić mają się biura. Inwestor zapowiada, że w parterze planuje otworzyć biuro własnej firmy, a na piętrach przestrzenie biurowe będzie wynajmować lub sprzedawać. W niższej części budynku pojawi się też przedszkole. 

Inwestor będzie musiał wykonać też wokół inwestycji m.in. chodnik, ścieżkę rowerową, parking czy remont fragmentu ulicy. Ale trwa ustalanie szczegółów w tej sprawie. 

– Opracowanie projektowe w rejonie placu J. Piłsudskiego i ul. Kasprowicza przewiduje wyniesienie nawierzchni bitumicznej w rejonie włączenia w ul. Kasprowicza (wyniesione przejście dla pieszych), wykonanie przejścia dla pieszych wyposażonego w azyle i przejazd rowerowy przez ul. Kasprowicza, budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Kasprowicza (na wysokości inwestycji), remont nawierzchni chodnika wzdłuż pl. Piłsudskiego oraz wyznaczenie miejsc postojowych i ciągów pieszych – informuje Elżbieta Maciąg z Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– Dla zabezpieczenia ruchu pieszego oraz zwiększenia czytelności oznakowania poziomego, planowane jest zamontowanie separatorów oraz gazonów – dodaje.

Według zapowiedzi przedstawiciela spółki Triada - inwestycję planują zakończyć w III-IV kwartale 2024 roku. 

Galeria zdjęć

Zmienia się cały plac Piłsudskiego 

Budynek, w którym mieściła się dawna Agora znajdowała się gospoda. Obiekt należy do historycznego układu urbanistycznego osiedla Karłowice-Różanka. Cały plac otoczony jest wiekową, niską zabudową mieszkalną, która systematycznie jest odnawiana. W jednym z narożnych budynków znajduje się tunel prowadzący na plac z ulicy Boya-Żeleńskiego. W tym miejscu, w 1989 roku, zrealizowano zdjęcia do filmu ''Marcowe migdały''. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl