Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Przy ulicy Kurkowej 61-63 dobiega końca rozpoczęty w kwietniu remont. Jest to kolejny z etapów prowadzonych tam prac. Aktualnie znikają rusztowania, odsłaniając bogaty detal architektury oraz błękitny kolor, na jaki budynek został pomalowany.
Ostatni szlif prowadzony jest jedynie na parterze budynku. Zakończenie remontu planowane jest na koniec sierpnia.
Nowoczesność na Kurkowej
Wcześniej, bo zaledwie w 2022 roku budynek został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Koszt tych prac wyniósł wówczas około 400 tys. zł. Natomiast obecne prace, to nie tylko malowanie.
– Będące obecnie na finiszu prace remontowe zaczęliśmy od remontu dachu. Zostało wymienione deskowanie oraz pokrycie z papy termozgrzewalnej na części płaskiej dachu – wymienia Martyna Stefanowicz z zespołu ds. komunikacji społecznej i koordynacji programów w Zarządzie Zasobu Komunalnego, odpowiedzialnego za realizację zadania.
Na części spadzistej dachu wymieniono bądź wzmocniono część krokwi, wykonano nowe łacenie oraz pokrycie z dachówki karpiówki, nowe obróbki blacharskie, orynnowanie i remont kominówMartyna Stefanowicz, ZZK we Wrocławiu
Ważne było także wzmocnienie stropu strychowego oraz balkonów, zaś na elewacji frontowej całkowicie wymieniono stolarkę okienną.
– Główną i najbardziej widowiskową częścią był oczywiście remont elewacji frontowej. Fasada budynku uległa dużej degradacji, a poszukiwania w archiwum miejskim pozwoliły dotrzeć do oryginalnej dokumentacji historycznej. To na jej podstawie zostały odtworzone detale architektoniczne oraz elementy sztukaterii – opowiada Martyna Stefanowicz.
Błękitna kamienica miała być oliwkowa
Zarząd Zasobu Komunalnego planował początkowo pokryć elewację kolorem oliwkowym. Podczas badań stratygraficznych, przy osobistym udziale konserwatora zabytków, ustalono jednak, że fasada budynku oryginalnie była w kolorze niebieskim. I taki kolor dziś można tam podziwiać.
Koszt obecnego remontu to około 1 mln złotych. Zobacz porównanie, jak dawniej wyglądała ta kamienica, a jak prezentuje się dziś:

To nie koniec inwestycji w tym miejscu. Do końca sierpnia ogłoszony zostanie przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej obejmującej wykonanie dalszych prac remontowych. Będzie to:
- remont klatki schodowej,
- remont tylnej elewacji wraz z ociepleniem i wymianą stolarki okiennej,
- remont piwnic wraz z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej,
- ocieplenie stropu piwnicznego,
- budowa łazienek (w lokalach, które ich nie posiadają)
- remont wentylacji,
- wymiana instalacji elektrycznych i sanitarnych w częściach wspólnych.
Prace zaplanowano na drugą połowę 2025 roku, i wciąż to nie wszystko:
– Podwórko w najbliższym sąsiedztwie remontowanej kamienicy (w obrębie ulic Ptasia,Kurkowa, pl. Strzelecki) ujęte jest w Programie Kompleksowej Modernizacji PodwórekKomunalnych na lata 2025-2030 – dodaje Martyna Stefanowicz.