wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rzeźba Dalego znów wewnątrz Sky Tower

Drzewo „Profilu Czasu” zrobiło ruch, więc wskazówka zegara znów staje na pytaniu: czym jest człowiek wobec przemijania? Egzystencjalna w treści i abstrakcyjna w formie rzeźba Salvadora Dalego przypomniała o sobie, zmieniwszy miejsce. Po 12 latach pobytu przed wejściem, została przeniesiony do środka galerii Sky Tower.

Reklama

Rzeźba „Profil Czasu” [ang. Profile of Time] Salvadora Dalego przyjechała z odlewni w Szwajcarii do Wrocławia w pierwszej dekadzie XXI wieku. Ozdobiła wnętrze Arkad Wrocławskich, ale od początku było wiadomo, że nie na zawsze. W 2012 roku stanęła przed wejściem głównym do - wtedy nowo wybudowanego - Sky Towera.

Upłynęło ponad 12 lat, aż zniknęła. Przyszli po nią pod osłoną nocy, przyprowadzając maszyny do wagi ciężkiej, żeby unieść 1,3 tony brązu. Podnieśli, przenieśli i postawili pod dachem galerii handlowej. Rzeźba mistrza ma być centralnym punktem wnętrza i atrakcją turystyczną. Poza tym właściciele Sky Towera (firma Olimp Investment) chcieli, żeby już nie była wystawiona na działanie warunków atmosferycznych.

„Profil Czasu” zostanie wkrótce oczyszczony, aby przywrócić mu pierwotny blask i umożliwić gościom podziwianie go w pełnej okazałości.
Łukasz Nocuń z firmy PR reprezentującej Olimp Investment

Dali wymyślił koncepcję „Profilu Czasu” w 1977 roku. Kilka lat później, w 1984 roku, rzemieślnicy z pracowni Perseo Sa (Mendriso, Szwajcaria) odlali 8 numerowanych i sygnowanych egzemplarzy oraz 4 kopie autorskie. Technika wykonania: brąz z patyną złotą, zieloną i brązową. Wysokość rzeźby to 385 centymetrów.

Zegary serem inspirowane

„Profil Czasu” miał początek w głowie artysty w prozaicznych okolicznościach. Pewnego dnia spożywał w towarzystwie posiłek, którego częścią był ser camembert o intensywnym smaku. Gdy wszyscy poszli, Dali został przy stole i pogrążył się w rozmyślaniach na temat miękkości. Refleksję nasunęła mu plastyczna konsystencja sera.

Wstał i poszedł do pracowni. Chciał jeszcze raz rzucić okiem, jak to miał w zwyczaju, na obraz, który malował. Na płótnie był pejzaż małej nadbrzeżnej katalońskiej wioski. Na skały padało przejrzyste, melancholijne światło zmierzchu. Na pierwszym planie drzewo oliwne ze ściętymi, bezlistnymi gałęziami.      

Patrząc na niedokończony obraz, artysta czuł, że w pejzażu jawi się idea, która prowadzi do czegoś zaskakującego. Nie wiedział jednak, czym ma być.

Miałem już gasić światło, wnet zobaczyłem rozwiązanie. Ukazały mi się dwa miękkie zegary, z których jeden jest w sposób godny pożałowania przewieszony przez gałąź drzewa oliwnego.
S. Dali w autobiografii pt. The Secret Life of Salvador Dali

Artystyczna halucynacja Dalego urzeczywistniła się w 1931 roku na obrazie „Trwałość Pamięci” [ang. The Persistence of Memory], który jest częścią kolekcji stałej nowojorskiego muzeum MoMA (Museum of Modern Art).

Twarde przedmioty stają się niewytłumaczalnie wiotkie w tym ponurym i bezgranicznym, wyśnionym krajobrazie, podczas gdy metal (zamkniętego zegarka - przyp. red.) przyciąga mrówki jak gnijące mięso.
moma.org

Salvador Dali / The Persistence of Memory / olej na płótnie / 24,1 x 33 cm / 1931 fot. MoMA
Salvador Dali / The Persistence of Memory / olej na płótnie / 24,1 x 33 cm / 1931

Remont Sky Tower we Wrocławiu

Wrocławski „Profil Czasu” ma od teraz przyciągać ludzi do środka budynku Sky Tower, który od początku 2023 roku przechodzi modernizację, polegającą m.in. na zmianie kolorystyki, dodaniu strefy do odpoczynku i przebudowie tarasu widokowego. O kolejnych częściach inwestorzy mają poinformować wkrótce, latem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama