wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Jesteś ofiarą przemocy domowej? Jesteś jej świadkiem? Zgłoś to!

Jesteś ofiarą przemocy domowej? Jesteś jej świadkiem? Zgłoś to!

Redakcja www.wroclaw.pl,

Niebieska Karta to specjalna procedura, która ma zapewnić bezpieczeństwo osobie, która doświadcza przemocy w rodzinie. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i ludzi dorosłych (zwykle kobiet). Dlaczego warto z niej skorzystać w razie zagrożenia i w jaki sposób to zrobić?

Reklama

Trudności w odnalezieniu się w nowym otoczeniu, kłopoty finansowe, alkoholizm – wszystko to może stać się przyczyną tragedii rodzinnej, jaka jest przemoc domowa. Jeśli wiemy, że tego typu problemu nie uda się rozwiązać we własnym zakresie, warto sięgnąć po fachową pomoc związaną z uruchomieniem procedury Niebieska Karta. Składają się na nią działania i narzędzia pozwalające osobie, która dostaje przemocy uchronić się przed nią i w efekcie rozmaitych działań trale od niej uwolnić.

Najczęściej ofiarami przemocy w rodzinie padają dzieci i kobiety, ale są to w ogóle wszyscy współmałżonkowie, partnerzy w związkach nieformalnych, seniorzy i osoby niepełnosprawne. Najczęściej procedura jest wszczynana po zgłoszeniu aktu przemocy policji (numery alarmowe: 997 oraz 112). Policjantów mogą poinformować zarówno same osoby doznające przemocy, jak i świadkowie takich sytuacji.

Przemoc fizyczna może polegać m.in. na biciu, popychaniu, kopaniu, duszeniu, parzeniu. Ale mówimy też o przemocy psychicznej, np.: nieustannym wyszydzaniu, szydzeniu, lżeniu, poddawaniu ciągłej krytyce czy ograniczaniu kontaktu z bliskimi. Ale przemocą jest również wymuszanie pożycia seksualnego, zmuszanie do nieakceptowalnych praktyk seksualnych, demolowanie mieszkania, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności bądź wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb oraz zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków.

Procedura Niebieskiej Karty składa się z 6 etapów. Celem wszystkiego jest udzielenie skutecznej pomocy ofierze lub ofiarom przemocy oraz wpłynięcie na sprawcę wszystkiego, by zmienił swoje postępowanie. Jednym z celów jest też naprawienie relacji po ustaleniu indywidualnego planu pomocy, dopasowanego do konkretnej sytuacji. Pomaga w tym zespół interdyscyplinarny lub grupa robocza składająca się np. z przedstawiciel jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w gminie, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia. Szczegółowe informacje można znaleźć m.in. na stronie: https://www.wroclaw.pl/bez-przemocy/procedura-niebieskie-karty

Zestaw cennych, praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak zachować się w przypadku, gdy doświadczamy przemocy domowej zawiera opracowany przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w czasie epidemii COVID-19 poradnik: https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Osobisty_plan_awaryjny_poradnik_0.pdf

Na sytuacje kryzysowe związane z przemocą domową warto przygotować dzieci. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących tego, gdzie mogą szukać pomocy:

  • np. że mogą pukać do zaprzyjaźnionej sąsiadki lub sąsiada,
  • naucz je numeru alarmowego (997 lub 112),
  • porozmawiaj z nimi, że nie one są winne przemocy i kłótni,
  • ustalcie, gdzie znajduje się klucz do domu, jak otworzyć drzwi wejściowe, gdyby coś się stało,
  • upewnij się, że znają adres mieszkania, gdyby musiały wzywać służby.

Bądź przygotowana (lub przygotowany) do ucieczki: spakuj wszystko do podręcznej torby, trzymaj ją pod ręką – tak, by w każdej chwili móc ją zabrać. Warto mieć ze sobą m.in.: ważne dokumenty, leki, naładowany telefon, leki, kartę płatniczą lub pieniądze, numery ważnych telefonów, dokumenty z obdukcji lekarskiej, bieliznę.

Ofiary przemocy domowej mogą sięgnąć po pomoc oferowaną przez kilka instytucji:

  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie NIEBIESKA LINIA, tel. 800 12 00 02 (numer czynny całą dobę)
  • Centrum Praw Kobiet, tel. interwencyjny 600 070 717 (czynny całą dobę)
  • Pomoc prawna i psychologiczna, tel. 22 621 35 37 (czynny 10:00-16:00) 
  • Fundacja Feminoteka tel. 888 88 33 88 ( pon-pt 8:00-20:00)
  • Niebieska Linia IPZ tel. 22 668 70 00 (czynny codziennie 12:00 -18:00)
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, tel. 116 111 (czynny całą dobę)

Bezpłatne aplikacje mobilne (Apple Store i Google Play):

  • AvonAlert aplikacja Fundacji Feminoteka i Avon
  • Moja komenda aplikacja Policji
  • Alarm112 aplikacja MSWiA
  • Twój parasol aplikacja Policji

Maciej Sas

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl