wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Edukacja
 4. Aktualności z edukacji
 5. Wrocław kontynuuje projekt Centrów Nauki Zdalnej dla ukraińskich uczniów. Trwają zapisy
Uczniowie w klasie fot. Tomasz Hołod
Uczniowie w klasie

Od września ponownie ruszyły wrocławskie Centra Nauki Zdalnej. Łącznie pięć miejsc, w których ukraińskie dzieci łączą się online ze szkołami w swoim kraju, realizując w ten sposób obowiązek nauki. Są jeszcze wolne miejsca. Jak można się zapisać? Podpowiadamy.

Reklama

Centra Nauki Zdalnej we Wrocławiu

Wrocławskie Centra Nauki Zdalnej, które uruchomione zostały w ubiegłym roku, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dlatego w tym roku projekt (w ramach współpracy miasta z UNICEF-em) jest kontynuowany i rozwijany o nowe atrakcje i zajęcia dodatkowe.

Funkcjonują one przy pięciu Młodzieżowych Domach Kultury (jak w ubiegłym roku). Łącznie uruchomiono 6 klas dla 72 uczniów, w wieku od 13 do 18 lat. Część z nich będzie kontynuować naukę, część dołączy teraz do projektu.

Uczniowie mają do dyspozycji niezbędny sprzęt, by móc online uczestniczyć w lekcjach prowadzonych w ukraińskich szkołach. Na miejscu pomagają im asystenci międzykulturowi, którzy są dla nich wsparciem zarówno podczas zajęć, jak i w kwestiach pozaszkolnych.
Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM Wrocławia

Zajęcia dodatkowe

Poza tym, w trakcie roku szkolnego, ukraińscy uczniowie będą brali także udział w lekcjach dodatkowych z języka polskiego i angielskiego, ale nie tylko.

Będą też zajęcia sportowe, teatralne oraz szkolenia z dysponowania domowym budżetem. Zorganizujemy też okolicznościowe spotkania i uroczystości oraz wycieczki po Wrocławiu. Chcemy jak najbardziej uatrakcyjnić im czas wolny i stworzyć jak najlepsze warunki do nauki.
Anna Yaremchuk, koordynatorka Centrów Nauki Zdalnej we Wrocławiu

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Cieszę się, że w tym roku również mogę przychodzić do Centrum i łączyć się online z nauczycielami w Ukrainie. My naprawdę chcemy się jak najwięcej nauczyć, bo wiemy jak ważna jest edukacja. Będziemy mieć też liczne zajęcia pozalekcyjne i integracyjne, co jest dla nas dodatkową atrakcją i wsparciem.
Evelina Arhipova, uczennica która w tym roku kontynuuje naukę we wrocławskim Centrum Nauki Zdalnej

Centra Nauki Zdalnej we Wrocławiu – adresy

Centra Nauki Zdalnej we Wrocławiu:

 • Centrum Kreatywności Talent, ul. Jedności Narodowej 115,
 • Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna, ul. Zemska 16a,
 • Młodzieżowy Dom Kultury Krzyki, ul. Powstańców Śląskich 190,
 • Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5,
 • Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika (zajęcia w SP nr 2 ul. Komuny Paryskiej 36-38).

Są jeszcze wolne miejsca. Aby zarezerwować miejsce dla dziecka w Centrum Nauki Zdalnej, należy wypełnić formularz na stronie internetowej – tutaj. Po rejestracji koordynator lub asystent międzykulturowy kontaktuje się z daną osobą i zaprasza na organizacyjne spotkanie.

Kontynuacja nauki w ukraińskim systemie oświaty

Rodzice dzieci, które uczą się w Centrach Nauki Zdalnej muszą złożyć oświadczenie potwierdzające kontynuację nauki w ukraińskim systemie oświaty. Jest to niezbędne, by zwolnić dzieci i młodzież z realizacji obowiązku nauki w polskiej szkole.

Takie oświadczenie należy składać osobiście w kancelarii Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul. G. Zapolskiej 4, pokój nr 439 lub wysłać pocztą na adres Departamentu Edukacji:

 • ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław. 

Oświadczenie to uprawnia również ucznia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl