Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Czym jest procedura „Niebieskie Karty”?
- Dlaczego „Niebieskie Karty”?
- Kiedy inicjujemy procedurę „Niebieskich Kart”?
- Co dalej po wszczęciu procedury „Niebieskie Karty”?
- Czy w sytuacji krzywdzenia dziecka też się prowadzi procedurę „Niebieskie Karty”?
- Jak wygląda procedura „Niebieskie Karty” z udziałem dziecka?
- Z jakiego powodu kończą się działania w zakresie procedury „Niebieskie Karty”?
Czym jest procedura „Niebieskie Karty”?
Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy domowej.
Dlaczego „Niebieskie Karty”?
Procedura „Niebieskie Karty” składa się z 4 formularzy:
- Formularz „Niebieska Karta – A” – wypełnienie tego formularza wszczyna procedurę, a w przypadku kolejnych zdarzeń występowania przemocy domowej w toku trwania procedury – dokumentuje te zdarzenia.
- Formularz „Niebieska Karta – B” – stanowi swoiste pouczenie dla osób dotkniętych przemocą domową, które przekazuje się tej osobie po wypełnieniu formularza „Niebiska Karta – A”. Formularza „Niebieska Karta — B” nie przekazuje się osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc domową.
- Formularz „Niebieska Karta – C” – wypełnia się na posiedzeniu członków zespołu interdyscyplinarnego lub grupy diagnostyczno-pomocowej w obecności zaproszonej osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową, dokonując analizy sytuacji rodziny i ustalając plan pomocy dla tej osoby.
- Formularz „Niebieska Karta – D” – wypełniają członkowie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy diagnostyczno-pomocowej w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc domową.
Kiedy inicjujemy procedurę „Niebieskich Kart”?
Procedurę rozpoczyna się w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy domowej przez przedstawiciela Policji, ośrodka pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia lub komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Co dalej po wszczęciu procedury „Niebieskie Karty”?
Przekazanie wypełnionego formularza „Niebieska Karta – A”, który wszczyna procedurę, do Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia wszczęcia procedury.Zespół Interdyscyplinarny w celu indywidualnej pracy z rodziną objętą procedurą tworzy Grupę Diagnostyczno-Pomocową.W skład Grup Diagnostyczno-Pomocowych wchodzą przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia.W skład Grup Diagnostyczno-Pomocowych mogą wchodzić także kuratorzy sądowi, przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej, przedstawiciele innych podmiotów, specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy domowej.Prace w ramach Grup Diagnostyczno-Pomocowych są prowadzone w zależności od potrzeb zgłaszanych przez zespół interdyscyplinarny lub wynikających z problemów występujących w indywidualnych przypadkach.
Do zadań Grupy Diagnostyczno-Pomocowej należy:
- opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach występowania przemocy domowej,
- monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy,
- dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz ich efektów,
- możliwe jest podejmowanie przez Grupę Diagnostyczno-Pomocową innych zadań sprzyjających zmianie sytuacji rodziny, jak chociażby wzmacnianie jej zasobów, motywowanie do realizowania przyjętych działań,
- przekazywanie przewodniczącemu Zespołu informacji o podjętych działaniach.
Czy w sytuacji krzywdzenia dziecka też się prowadzi procedurę „Niebieskie Karty”?
Tak. Sytuacja doświadczania przez dziecko przemocy wymaga szczególnej uwagi Zespołu Interdyscyplinarnego i Grupy Diagnostyczno-Pomocowej.
Jak wygląda procedura „Niebieskie Karty” z udziałem dziecka?
Działania z udziałem dziecka, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięte przemocą domową, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa.
Dziecka nie zaprasza się na posiedzenie Grupy Diagnostyczno-Pomocowej.
Ważnym członkiem Grupy Diagnostyczno-Pomocowej w przypadku występowania przemocy wobec dziecka jest przedstawiciel placówki, do której dziecko uczęszcza (żłobek, przedszkole, szkoła).
W przypadku dzieci, które nie uczęszczają do żadnej placówki wychowawczo-oświatowej, ważna jest współpraca z przedstawicielami ochrony zdrowia.
W przypadku niepokojącej sytuacji dziecka Grupa Diagnostyczno-Pomocowa wystąpi do właściwego Sądu Rodzinnego z wnioskiem o rozeznanie sytuacji dziecka.
Głównym celem działań podejmowanych w sytuacji krzywdzenia dziecka jest zapewnienie mu bezpieczeństwa i ochrona jego zdrowia i życia.
Z jakiego powodu kończą się działania w zakresie procedury „Niebieskie Karty”?
Zakończenie procedury „Niebieskie Karty” następuje w przypadku:
- ustania przemocy domowej i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy domowej oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy;lub
- rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań.