Dzisiejsze spotkanie w Barbarze ma charaktery hybrydowy i potrwa dwa dni (19-20.06). Agenda przewiduje m.in. głosowanie nad przyjęciem do koalicji kolejnych czterech miast oraz prace w grupach z omówieniem dobrych praktyk członków koalicji w zakresie walki z dyskryminacją.
Wrocław dołączył do Europejskiej Koalicji Miast przeciwko Rasizmowi (ECCAR) w 2020 r. i już w październiku 2022 r. Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia, został wybrany na wiceprezydenta ECCAR.
Dzisiejsze spotkanie było okazją, aby pokazać wyniki programu, które Wrocław wdrożyło, aby walczyć z rasizmem. Zaprezentowały je Ewa Żmuda i Paulina Tarasiewicz, przedstawicielki Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej.
Program polega na organizowaniu zasądzonych prac społecznych, w tym zamalowywanie obraźliwych napisów, które pojawiają się na murach. Zaletą tego rozwiązania jest angażowanie wrocławian, którzy mogą zgłosić takie napisy. Jak to zrobić?
- przez centrum zgłoszeń Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej,
- e-mailem kontakt[et]wcsn.pl
- telefonicznie 71 782 35 24.
W zgłoszeniu należy podać: lokalizację napisu (najlepiej dokładny adres lub współrzędne), zdjęcie napisu i opcjonalnie adres e-mailowy.
Europejska Koalicja Miast Przeciwko Rasizmowi (European Coalition of Cities against Rasism) to inicjatywa powołana w 2004 r. Należy do niej ponad 180 miast, w tym Berlin, Bruksela, Londyn, Paryż, Madryt, Barcelona, Ateny. Prezydentem ECCAR jest Benedetto Zacchiroli, który również gości we Wrocławiu.