wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Widzisz na murze nienawistny symbol lub napis? Zgłoś to do Wrocławskiego Centrum Integracji

Widzisz na murze nienawistny symbol lub napis? Zgłoś to do Wrocławskiego Centrum Integracji

Data publikacji: Autor:

Jest dopiero marzec, a Wrocławskiego Centrum Integracji już usunęło ok. 400 nienawistnych symboli i napisów. Rocznie zamalowywanych jest ich ponad 3 tys. Liczby byłyby wyższe, gdyby mieszkańcy zgłaszali takie przypadki.

Reklama

Urzędnicy miejscy i osoby skazane na prace społeczne spotkali się na jednym z podwórek w centrum Wrocławia, by wspólnie zamalować nienawistne napisy. Akcja organizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową, który przypada 21 marca.

Wrocławskiego Centrum Integracji taką pracę wykonuje regularnie, i to od kilku lat. Naszą akcją chcemy zachęcić wrocławian, aby zgłaszali budynki, na których są znaki nienawiści, a będziemy je zamalować.
Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia

To, co widzimy, ma znaczenie

We Wrocławiu regularnie zamalowywane są napisy i symbole nienawiści nie tylko dlatego, że są nieestetyczne. Kwestię tę podkreśliła Alina Szeptycka z Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania, która była obecna na wspólnym zamalowywaniu napisów:

– To nie jest tak, że znaki nienawistne, czy to homofobiczne, czy rasistowskie, nie mają na nas wpływu. One kształtują to, jak myślimy i jak czujemy się w naszym mieście – mówi Alina Szeptycka.

Usuwają symbole nienawiści, wulgaryzmy i hejt

Nienawistne napisy na co dzień usuwają osoby skazane za wykroczenia i drobne przestępstwa w ramach kontrolowanej pracy społecznej. Rocznie do tych prac zaangażowanych jest ponad 1000 osób.

– Do tej pory prace społeczne realizowane były przez osoby dorosłe. Od tego roku mogą je wykonywać też osoby nieletnie, od 12. do 17. roku życia, i je również chcemy włączyć do usuwania nienawistnych symboli w ramach środka wychowawczego – mówi Ewa Żmuda, zastępczyni dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.

Wrocławskiego Centrum Integracji w ramach Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej stworzyło interdyscyplinarny zespół projektowy. To w jego ramach do prac społecznych angażowani są skazańcy. Jednak celem projektu jest też angażowanie mieszkańców miasta.

Zachęcamy do tego, aby brać odpowiedzialność za wspólną przestrzeń i zgłaszać nienawistne napisy.
Alina Szeptycka z Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania

<p>W akcji zamalowywania nienawistnych napis&oacute;w wzięli udział r&oacute;wnież przedstawiciele straży miejskiej</p> Maciej Kulczyński
W akcji zamalowywania nienawistnych napisów wzięli udział również przedstawiciele straży miejskiej

Jak zgłosić napisy na murach

O znakach mowy nienawiści można poinformować urząd przez centrum zgłoszeń Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej, e-mailem kontakt[et]wcsn.pl lub telefonicznie 71 782 35 24. W zgłoszeniu należy podać:

  • lokalizację napisu (najlepiej dokładny adres lub współrzędne),
  • zdjęcie napisu,
  • opcjonalnie adres e-mailowy.

Pracownicy Wrocławskiego Centrum Integracji ustalą zarządcę nieruchomości i skontaktują się z nim, aby usunął napis we własnym zakresie.

Jeśli z przyczyn obiektywnych właściciel nieruchomości nie jest w stanie tego zrobić, możemy podjąć odpowiednie działania i zorganizować zamalowanie znaków przez osoby skazane na prace społeczne.
Ewa Żmuda, zastępczyni dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama