wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak się zachować, gdy zdarzą nam się wakacyjne wypadki? [PORADY LEKARZA]
Kliknij, aby powiększyć
Użądlenie / zdjęcie ilustracyjne freepik.com
Użądlenie / zdjęcie ilustracyjne

Co zrobić, gdy w czasie urlopowych wojaży użądli nas szerszeń albo ukąsi żmija? Jak się zachować, kiedy zostaniemy pogryzieni przez psa? Co zabrać do podręcznej apteczki? O to wszystko zapytaliśmy Annę Krzyszowską-Kamińską, lekarkę rodzinną z Wrocławia. Zobaczcie, co należy zrobić.

Reklama

Użądlenia

Kiedy użądli (czy ukąsi) nas owad (osa, szerszeń, pszczoła), najważniejszą sprawą jest usunięcie żądła pęsetą i umycie rany czystą wodą, lub spłukanie solą fizjologiczną. Potem... czekamy, co się będzie działo.

Jeśli natomiast ktoś jest uczulony na jad osy, szerszenia czy pszczoły, powinien zawsze mieć przy sobie sobą adrenalinę w ampułce w gotowym wstrzykiwaczu. Gdyby się gorzej poczuł, należy to sobie od razu wstrzyknąć. Kiedy coś nas użądliło czy ukąsiło, staramy się nigdy nie pozostawać sami. Z jakiego powodu? Chodzi o to, żeby ktoś mógł zareagować, gdyby się nam zrobiło słabo, gdybyśmy zemdleli, gdyby się działo z nami cokolwiek złego.

Ukąszenia

Na południu Dolnego Śląska można spotkać żmiję zygzakowatą – jedynego w Polsce jadowitego węża. Jeżeli nas ukąsi, ważne, byśmy nie byli sami. Kiedy akurat nie ma nikogo z nami, od razu wezwijmy pogotowie!

Gdy już to zrobimy, staramy się odsunąć od żmii, bo nie wiadomo, co się z nią stało. Nie poruszamy zaatakowaną kończyną, żeby nie wzmagać ukrwienia i żeby jad nie mógł przedostać się dalej. Schładzamy miejsce ukąszenia, zakładamy opatrunek osłaniający i czekamy. Nie robimy niczego więcej: nie wysysamy jadu, nie wyciskamy go.

Ugryzienia

Pogryzienie przez psa czy kota to „przygoda”, która może się zdarzyć najczęściej. Jak wtedy postępować? Ranę zawsze starannie myjemy wodą z mydłem, jeśli mamy to warto użyć preparatów odkażających.

Potem zabezpieczamy ranę jałowym gazikiem i zawsze udajemy się do lekarza. Dlaczego? Bo są to rany zabrudzone florą bakteryjną, którą zwierzęta mają w pysku, wymaga to więc konsultacji lekarskiej. Dobrze jest też od razu zorientować się, czy pies albo kot były szczepione przeciwko wściekliźnie.

Przygotowanie podręcznej apteczki

Medyczny zestaw obowiązkowy w czasie wakacji warto mieć przy sobie. W najprostszej apteczce powinny się znaleźć między innymi:

  • lek przeciwbólowy, rozkurczowy i antybiegunkowy,
  • jałowe gaziki,
  • kilka ampułek soli fizjologicznej (właśnie do przemycia), małe opakowanie środka odkażającego,
  • bandaż elastyczny i zwykły bandaż dziany,
  • plaster do przyczepienia,
  • chusta trójkątna do unieruchomienia kontuzjowanej ręki czy nogi,
  • środki łagodzące skutki oparzeń słonecznych i termicznych,
  • rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania, folia termiczna, nożyczki,
  • leki przyjmowane na stałe.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl