wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak pomagać uchodźcom? W Hali Stulecia we Wrocławiu będzie okrągły stół
Kliknij, aby powiększyć
Jak długofalowo pomóc uchodźcom? O tym będą rozmowy w Hali Stulecia mat. prasowe
Jak długofalowo pomóc uchodźcom? O tym będą rozmowy w Hali Stulecia

9 maja w Hali Stulecia zostanie zorganizowany okrągły stół, w którym mają wziąć udział przedstawiciele rządu, samorządowcy, NGOsy oraz politycy z Ukrainy i Unii Europejskiej. Uczestnicy będą debatować o tym, w jaki sposób zorganizować długofalową pomoc dla tysięcy uchodźców.

Reklama

Szacuje się, że jeszcze przed wybuchem wojny we Wrocławiu żyło, pracowało i uczyło się ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Od 24 lutego, gry rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę, do stolicy Dolnego Śląska przybyło kolejnych kilkadziesiąt tysięcy osób. A jeszcze więcej przez Wrocław przejechało. Codziennie na Dworzec Główny PKP przyjeżdżało nawet 7 tysięcy osób. Od początku pojawiło się w tym miejscu ponad 150 tysięcy ludzi. Według danych straży granicznej przed wojną do Polski uciekło ponad 2,6 mln osób - w zdecydowanej większości kobiety i dzieci. I część z nich w Polsce zostanie. Dlatego tak ważne jest wypracowanie wspólnego stanowiska oraz długofalowej polityki, która pozwoli Ukraińcom oraz Polakom jak najlepiej dostosować się do nowej rzeczywistości.

 Teraz jednak już czas, aby pracować nad rozwiązaniami systemowymi, które pomogą samorządom i NGO jeszcze skuteczniej pomagać nowym mieszkańcom naszych miast, miasteczek i metropolii. Chodzi o edukację, zdrowie, rynek mieszkaniowy czy korekty budżetowe. Chcemy rozmawiać o tym z przedstawicielami rządu, trzecim sektorem, organizacjami międzynarodowymi i stroną ukraińską. Dlatego 9 maja organizujemy we Wrocławiu Okrągły Stół, by wspólnie odpowiedzieć na wyzwania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższych miesiącach, a może i latach – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i wiceprezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Okrągły stół – wypracować rozwiązania

Samorządowcy podkreślają, że w kryzysie uchodźczym wielką rolę odegrali sami mieszkańcy.

– Wrocławianie i wrocławianki ruszyli z pomocą od razu - wszyscy bardziej niż kiedykolwiek - zdajemy egzamin z naszej solidarności i empatii. Bardzo za to dziękuję – bo bez tysięcy wolontariuszy – nie udałoby się tak sprawnie pomagać, byłoby to absolutnie niemożliwe. To im się należą ukłony – zauważył prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Jego zdaniem pandemia COVID-19, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią i teraz wojna na Ukrainie wyraźnie pokazują, że potrzeba jest nowa organizacja kraju i przeprowadzenie dyskusji między "tymi, którzy ustalają prawo i decydują o finansach publicznych, a tymi którzy rzeczywiście odpowiadają za jakość usług komunalnych. Chodzi o rozmowy między rządem i samorządem". Bo to samorządy i społeczeństwo obywatelskie odpowiada za gros działań pomocowych - od pracy na dworcach kolejowych, po wydawanie paczek żywnościowych. To jednak działania doraźne. Stąd apel o rozwiązania systemowe i długoterminowe, które pozwolą na pomoc długofalową i kompleksową.

– Potrzebna jest nowa organizacja państwa polskiego, jak ma wyglądać kwestia ochrony zdrowia, edukacja, jak ma wyglądać polska polityka migracyjna. Nikt nie ma pretensji o to, co się wydarzyło, bo nikt nie mógł przewidzieć tak dużego kryzysu uchodźczego, na który nikt nie mógł być przygotowany – podkreślił Sutryk. – Siądźmy razem do stołu, najlepiej okrągłego. Zaprośmy wszystkich aktorów i porozmawiajmy o tym, jak te sprawy mają w przyszłości w Polsce wyglądać. Zapraszamy wszystkich do Wrocławia, miasta wolności, demokracji i solidarności.

– Domagamy się od rządu polskiego jasnej i klarownej polityki wobec uchodźców. Nie może być tak, że jedyną odpowiedzią, jak po pierwszym kryzysie uchodźczym na granicy Polski z Białorusią, jest pushback i mur – powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes Ruchu Samorządowego TAK! dla Polski. Karnowski przypomniał również, że jeszcze wcześniej Polska przyjęła ewakuowanych sojuszników z Afganistanu i przyjaciół z Białorusi, którzy uciekali przed reżimem Łukaszenki. – Wtedy prosiliśmy o wypracowanie takiej polityki, lecz tej do dziś nie ma. Za to mamy mur na granicy z Białorusią i dobre, ale tymczasowe rozwiązania dotyczące uchodźców z Ukrainy. Domagamy się opracowania jasnej, długofalowej polityki imigracyjnej. Szczególnie, że nie ma różnicy między dzieckiem ukraińskim, z Syrii czy z Białorusi.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, sekretarz Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski:  Od lat rządzący próbują przekonać Polki i Polaków że model Polski zarządzanej centralistycznie jest najlepszy. Zarówno pandemia, jak i kryzys uchodźczy, jakiego Europa nie pamięta od II wojny pokazują, że to samorządy najlepiej radzą sobie z takimi wyzwaniami. Cieszymy się zaufaniem społecznym, które pozwala wykazać wielką solidarność wobec uchodźców. Na nasz apel do przedsiębiorców o pomoc, odpowiedź była błyskawiczna.

Samorządowcy mówią także o tym, kim są uchodźcy i co polskie państwo mogłoby im zaoferować oraz jak skorzystać z ich kompetencji.  

– Inżynier bezpieczeństwa nuklearnego, filolożka angielska, doktor prawa, dyrektorka szkoły, pedagog, właścicielka dużej firmy leasingowej – takie zawody wpisują nasi goście z Ukrainy w ankietach, których w 34-tysięcznym Sopocie wypełniło już ponad 3 tysiące uchodźców. Co łączy te kobiety, bo to one głównie przyjechały do Polski? To, że w rubryce: „Czy chcesz podjąć pracę” odpowiadają: „Tak”. A w rubryce: „Co możesz robić?” wpisują – „Wszystko”. Łączy je jeszcze to, że nie wiedzą, kiedy będą mogły wrócić do domów. I co my możemy im zaoferować? – o uchodźcach w Sopocie opowiadała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, członkini Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.  

Od edukacji po pomoc społeczną

Okrągły stół zaplanowano na 9 maja w Hali Stulecia. Wrocław zaprasza rząd, samorządowców różnych szczebli, organizacje polskie i międzynarodowe, które aktywnie działają przy pomocy uchodźców.

– Znajdźmy rozwiązania, które będą efektywne dla wszystkich, dla Polek i Polaków, dla szukających tu schronienia przed wojną Ukraińców i Białorusinów. Chcemy wspólnie porozmawiać i zatroszczyć się o jakość i standard usług komunalnych i publicznych w Polsce – zapowiadał Sutryk.

Potrzebne są konkretne rozwiązania i uregulowania prawne, by pomagać efektywnie w wielu zakresach: budżetu, edukacji, rynku pracy, zdrowia, rynku mieszkaniowego i pomocy społecznej.

Podsumowanie dotychczasowych działań samorządów i organizacji pozarządowych można znaleźć w dokumencie „31 dni wojny w Ukrainie. Raport na temat pilnych zmian w organizacji państwa polskiego”.

– Dokument pokazuje, co zrobiliśmy, zadaje pytania i szuka odpowiedzi, co powinniśmy zrobić. Nasza obecność tutaj pokazuje, że dalsza droga pomocy musi być wyznaczona w sposób systemowy, musimy być profesjonalistami – zaznaczył Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

Wrocław pomaga. Dane, liczby

  • Noclegi. Na terenie Wrocławia powstało 20 punktów noclegowych
  • Już w pierwszych dniach konfliktu we wszystkich szkołach i przedszkolach na terenie Wrocławia uruchomiono zbiórkę. Dzięki hojności wrocławian udało się nam wysłać na Ukrainę 30 samochodów ciężarowych - ponad 300 ton darów.
  • Praca: Specjalny punkt informacyjny działa w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu. Przez ostatnie dni wrocławski PUP wraz z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej zgromadził łącznie ponad 4000 ofert pracy, a pracę znalazło ponad 500 obywateli Ukrainy.
  • Uruchomione zostały punkty bezpłatnej pomocy psychologicznej w języku ukraińskim (w niektórych punktach także w jęz. angielskim). Część porad udzielana jest stacjonarnie, część telefonicznie.
  • Edukacja: szkoły i przedszkola. Niemal natychmiast po wybuchu wojny uruchomiono siedem świetlic, z których mogły korzystać wszystkie dzieci, jakie uciekły ze strefy wojny do Wrocławia. Jednocześnie rozpoczęły się zapisy na wolne miejsca w placówkach. Przez miesiąc wojny do wrocławskich szkół i przedszkoli przyjęto ponad 4 tys. młodych Ukraińców.
  • Przejście Dialogu to najważniejszy punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w mieście - do tej pory ponad 10 tysięcy konsultacji (zarówno na miejscu, jak i telefonicznych).
  • Na stronie www.wroclaw.pl uruchomiono dedykowaną zakładkę w języku ukraińskim, na której na bieżąco aktualizowane są sprawdzone informacje dotyczące wszelkiej pomocy, zakwaterowania, pracy, zdrowia czy komunikacji.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl