Trzy lokalizacje - wiele powodów do dumy
"Modernizacja Roku & Budowa XXI w." to ogólnopolski konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego oraz Targi Pomorskie Sp. z o.o. Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu zgłosił do tegorocznej edycji konkursu trzy inwestycje zrealizowane w ostatnim czasie. Zostały zakwalifikowane i ostatnio były wizytowane przez jury konkursowe.
Zdecydowaliśmy się na zgłoszenie trzech miejsc przez nas wykonanych, ze względu na zakres prac, jaki w nich przeprowadziliśmy.Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.
Zgłoszono dwie zabytkowe kamienice i modelowe podwórko
W konkursie zakwalifikowane zostały trzy inwestycje, są to: rewitalizacja kamienicy przy ulicy Mierniczej 10, kamienica z zachowanymi poniemieckimi napisami przy ulicy Biskupa Tomasza 10 oraz wyremontowane podwórko w centrum miasta.
- Jury konkursowe było pod wrażeniem zwłaszcza podwórka, ale też kamienic, gdzie gruntowny remont budynku przeprowadziliśmy od piwnic aż po dach. Byli zaskoczeni, że prace prowadzone były podczas, gdy mieszkańcy cały czas byli w swoich mieszkaniach - opowiada Aleksandra Lipertowska. - Jeszcze bardzie zaskoczeni byli, że w ten sposób prowadzimy większość remontów.
Mieliśmy dużo pytań od jury w kwestii podwórka. My nazywamy je podwórkiem kompletnym, ponieważ zrobiliśmy je modelowo. Są tam strefy dla dzieci wraz z placem zabaw i siłownią, osobne miejsca parkingowe, ścieżki, zieleń i podziemne kosze na śmieci. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia zrodziła dużo pytań, bo takie rozwiązanie nie jest u nas jeszcze zbyt popularne.Aleksandra Lipertowska
Plac zabaw, siłownia i znikające pod ziemią śmieci
Podwórko znajduje się w centrum miasta w kwartale między: pl. Nowy Targ, ul. Kotlarską, ul. Łaciarską i ul. Nożowniczą. Nieuporządkowany dawniej teren zyskał supernowoczesne rozwiązania: kosze na śmieci schowane pod ziemią, mnóstwo zieleni i miejsc rekreacji, wypoczynku i zabawy. Jest to również efekt przeprowadzonych wcześniej konsultacji społecznych.
Galeria zdjęć
- Remont podwórka zawsze stanowi wyzwanie, a szczególnie takiego w ścisłym centrum miasta. Powinno być eleganckie, a jednocześnie i użytkowe i wygodne dla mieszkańców. Na ulicy Kotlarskiej - 300 metrów od wrocławskiego Rynku - udało nam się to zrobić - stwierdzają przedstawiciele Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.
Podwórko zajmuje około 2,5 tys. m.kw. i pomieściło wszystko co niezbędne. Znalazły się tam chodniki, dojazd do posesji wraz z miejscami parkingowymi. To, co mieszkańców ucieszyło najbardziej to plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu i podziemne śmietniki, jest więc porządek, ale co ważne - z podwórka korzystać mogą również spacerowicze centrum miasta.
Ciekawostką jest obsadzona na podwórzu roślinność, która dobrze wygląda o każdej porze roku. Zastosowano tam gatunki roślin, które kwitną w różnym czasie i dobrze prezentują się nawet w zimie (wiosną kwitną tawuły i forsycje, w lecie trzmieliny, jesienią winobluszcz, a zimą przestrzeń zdobią trawy i zimozielone cisy).
Dwie kamienice - od piwnic po dach, a po drodze wiele zdobień
Zarząd Zasobu Komunalnego systematycznie remontuje zabytkowe kamienice w centrum miasta. Ale te zgłoszone do konkursu są szczególnym powodem do dumy, bo zakres prac remontowych był ogromny i bardzo wymagający. Na jury konkursowym zrobił wrażenie zwłaszcza fakt, że tak zaawansowany remont przeprowadzono, gdy mieszkańcy byli cały czas w środku. Ale we Wrocławiu remonty zamieszkanych kamienic przeprowadza się w ten sposób za każdym razem.