4. Ta kamienica ma prawie 120 lat i znowu wygląda jak nowa [WIDEO]

Zakończył się remont, pochodzącej z 1905 roku, kamienicy przy ul. Biskupa Tomasza Pierwszego 8. Po dziesięciu miesiącach prac, budynek zyskał całkowicie nowe oblicze.

Szczególnie pięknie prezentuje się obecnie od strony ulicy. W większości udało się tam zachować i starannie odrestaurować cegłę klinkierową. Oprócz tego wymieniono całą stolarkę okienną. Wstawiono nowe drzwi wejściowe, na wzór oryginalnych.

Natomiast elewacja od strony podwórza została ocieplona i pomalowana. Wszystkie prace uzgodnione były z Miejskim Konserwatorem Zabytków. To już kolejna odnowiona kamienica we Wrocławiu.

Na suficie zachowano polichromie

– Przeprowadzono kompleksowy remont klatki schodowej – informuje Aleksandra Lipertowska, z Zarządu Zasobu Komunalnego. – Wstawiono nowe, drewniane schody. Przy czym po renowacji zachowano oryginalne poręcze i stalową konstrukcję. Lokatorom wymieniono drzwi do mieszkań. W hallu odrestaurowano medaliony, a na suficie zachowano polichromie.

Zadbano też o piwnicę, w której m.in. są nowe posadzki, oświetlenie i boksy piwniczne, a ściany mają nową izolację. Także dach przeszedł remont, gdzie m.in. wyprowadzono wentylację. Na strychu położono nową podłogę, natomiast strop ocieplono wełną mineralną. Odrestaurowano także niemiecki napis na elewacji.

Na elewacji odrestaurowano stary, niemiecki napis / fot. www.wroclaw.pl

Zlikwidowano wspólne toalety

Co ciekawe, wymieniono wszystkie instalacje w nieruchomości, w tym kanalizację i tę doprowadzającą zimną wodę.

W budynku zlikwidowano istniejącą dotychczas instalację gazową, a zamiast tego kamienica została podłączona bezpośrednio do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Tak wyglądała kamienica przy ul. Biskupa Tomasza 8 przed remontem, źródło: ZZK

Zlikwidowano także istniejące w częściach wspólnych toalety. W lokalach wydzielono miejsca na łazienki. Natomiast stare miejsca na toalety wykorzystano i zagospodarowano na poprowadzenie nowych instalacji.

Remont kamienicy przy ul. Biskupa Tomasza Pierwszego 8 kosztował blisko 2,5 mln zł.