wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Finisz remontu kolejnej kamienicy przy ul. Mierniczej

Kamienice przy ul. Mierniczej, źródło: ZZK

Zabytkowa kamienica przy ul. Mierniczej 10 we Wrocławiu odzyskała swój pierwotny wygląd. W budynku kończą się właśnie ostatnie prace zlecone przez Zarząd Zasobu Komunalnego. Tylko w tym roku gmina Wrocław na renowację trzech kamienic przy tej ulicy wyda prawie 10 mln złotych.

Reklama

Ulica Miernicza we Wrocławiu to jedna z niewielu ulic, gdzie niemal w całości zachowała się przedwojenna zabudowa. W jej skład wchodzą ponad stuletnie kamienice, które wpisane są do rejestru zabytków i stanowią gratkę dla miłośników architektury. Ulica Miernicza, to również jedna z ulubionych ulic filmowców. Jej urokowi nie oparł się nawet Steven Spielberg, który kręcił tu zdjęcia do "St. James Place".

Gruntowny remont

Kamienica z numerem 10 jest jedną z trzech kamienic przy ul. Mierniczej, która w tym roku na zlecenie Zarządu Zasobu Komunalnego została gruntownie wyremontowana.

– Remont objął cały budynek, od dachu, przez elewacje, klatkę schodową, na piwnicy kończąc. Dzięki temu kamienica po ponad 140 latach zyskała swój pierwotny kolor elewacji. Są to głównie odcienie beżu i brązu. Każdy jej detal został starannie odtworzony pod okiem miejskiego konserwatora zabytków – wyjaśnia Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego.

Bardziej komfortowo

Na remoncie zyskają również sami mieszkańcy kamienicy.

– Budynek ocieplono. W mieszkaniach wybudowano toalety, dotąd mieszkańcy korzystali z ubikacji na korytarzu. Wymieniono również instalacje wodną, gazową i elektryczną – dodaje Tomasz Jankowski.

Prace wykończeniowe w budynku przy ulicy Mierniczej 10 potrwają najpóźniej do końca października. Robotnicy nie znikną jednak z tej urokliwej ulicy. Równolegle po tej samej stronie trwa bowiem remont kolejnych dwóch zabytkowych kamienic. Zakończenie prac w budynkach 18 i 24 planowane są do końca 2020 roku.

Ul. Miernicza 10, źródło ZZK

W ubiegłym roku na ulicy Mierniczej gruntownie wyremontowano kamienicę nr 15. Koszt tych prac wynosił blisko 3,5 mln zł.

Łącznie w 2020 roku Zarząd Zasobu Komunalnego w imieniu gminy Wrocław na remonty m.in. wrocławskich kamienic, podwórek, chodników czy lokali przeznaczył ponad 60 mln zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama