Inwestycją o największej skali jest budowa fabryki amerykańskiego Intela. Na terenie gminy Miękinia powstanie Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Wartość inwestycji to około 4,6 mld dolarów. W fabryce, której otwarcie planowane jest na rok 2027, pracę znajdzie dwa tysiące osób. Skala korzyści, jakie Miękinia uzyska przy tej okazji, jest dzisiaj nie do oszacowania.
Inwestują w dzieci
W gminach wokół Wrocławia powstaje wiele nowych szkół lub są rozbudowywane już istniejące placówki. Lokalne władze działają z rozmachem. W zespole szkolno-przedszkolnym w Tyńcu Małym (gmina Kobierzyce) będzie się uczyło tysiąc dzieci, zaś w Krzeptowie (gmina Kąty Wrocławskie) zaplanowano miejsce dla 850 dzieci.
Galeria zdjęć
Natomiast całkiem nowe przedszkole w Bierutowie (z nowoczesnym wyposażeniem, kuchnią, placem zabaw) to miejsce do nauki i zabawy dla trzystu dzieci. Nowa placówka ma również zachęcić osoby aktywne zawodowo do osiedlania się w Bierutowie, skąd szybko można dojechać do zakładów w Jelczu-Laskowicach, Oleśnicy i Wrocławiu.
Lista miejscowości, w których oddano lub lada moment zostaną zakończone, obiekty oświatowe, jest spora. To m.in. również Wilczyce, Pustków Żurawski, Skokowa.
Gminy inwestują również w inne przedsięwzięcia wzbogacające lokalną infrastrukturę. W Ziębicach trwa odliczanie do otwarcia hali widowiskowo- sportowej z widownią na 700 miejsc (koszt budowy to nieco ponad 40 mln zł), mieszkańcy Długołęki już korzystają z nowego ośrodka kultury, który kosztował niecałe 17 mln zł.
Mirków Centralny i sieć dróg
Długo można by wymieniać gminy, w których zainwestowano w drogi. Zakres robót był różny: od budowy nowych tras, po modernizację i mniejsze naprawy już istniejących dróg i ulic.
Sporo działo w gminie Siechnice, władze Obornik Śląskich pomyślały nie tylko o komforcie mieszkańców miasteczka, lecz również miejscowości: Osola, Golędzinów, Pęgów, Lubnowo, Zajączkowo. Ekipy drogowe pracowały m.in. w gminach Siechnice, Malczyce, Udanin, w Żmigrodzie wyłożono pieniądze na modernizację oświetlenia ulicznego.
Wiele inwestycji uzyskało wsparcie finansowe z kasy stowarzyszenia gmin Aglomeracja Wrocławska.
Każda inwestycja: czy to w obiekty edukacyjne, kulturalne czy komunikacyjne, jest cenna. We Wrocławiu, stolicy regionu, która każdego dnia przyciąga kilkaset tysięcy mieszkańców spoza granic miasta, wiemy o tym szczególnie. Dlatego powstające przedszkola, szkoły czy domy kultury w gminach ościennych są i ważne i oczekiwane przez mieszkańców tychże gmin.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Spektakularnym wydarzeniem była budowa przystanku kolejowego w Mirkowie. To spore udogodnienie dla mieszkańców tej miejscowości oraz Piecowic, Śliwic, Domaszczyna. Z Mirkowa Centralnego - jak ochrzczono przystanek, na dworzec Wrocław Główny PKP można dotrzeć w 20-25 minut.
Dolnośląski Wilanów i dwustuletnia Gajówka
Gminne władze nie zapominają o dbałości o lokalne zabytki. Liczba obiektów, na których remonty uzyskano dotacje z budżetu wojewódzkiego konserwatora zabytków i innych instytucji, sięga kilkuset.
Galeria zdjęć
Warto zajrzeć do pałacu w Goszczu. Imponująca rozmachem rezydencja wielkością i zamożnością porównywalna bywa do pałaców w Wilanowie i Poczdamie. Przez dekady niszczała. W 2023 r. została udostępniona miłośnikom historii do zwiedzania. To może być magnes, który przyciągnie do gminy Twardogóry tysiące turystów.
Ważnym obiektem na turystycznej mapie Dolnego Śląska jest dwustuletnia Gajówka w Rudzie Milickiej. Remont oryginalnego budynku u wrót Doliny Baryczy wymagał olbrzymich nakładów. Pieniądze – milion złotych - udało się zdobyć w konkursie „Nasz zabytek”, w przygotowanie aplikacji i jego promocję zaangażowało się wielu miłośników lokalnej historii i przyrody.
Źródło: materiały prasowe