3. Wiadomości z regionu
  4. W tej podwrocławskiej gminie mocno inwestują w nowe drogi i ulice
Na zdjęciu w tle nowa droga w Żernikach Wrocławskich materiały prasowe Urząd Gminy Siechnice
Na zdjęciu w tle nowa droga w Żernikach Wrocławskich

W gminie Siechnice sfinalizowano serię inwestycji drogowych obejmujących budowę dróg i ulic w Siechnicach, Kotowicach i Żernikach Wrocławskich. Kolejne budowy już trwają lub są planowane.

W okresie wakacji burmistrz Siechnic Milan Ušák i przedstawiciele urzędu gminy brali udział w procedurach odbioru kilku inwestycji drogowych na terenie gminy.

Na Fieldorfa nowa nawierzchnia i miejsca postojowe

Zakończył się drugi etap budowy ulicy Fieldrofa w Siechnicach oraz miejsc postojowych przy niej.

Prace, których koszt wyniósł 588 tys. zł, obejmowały:

• budowę nowej nawierzchni ul. Fieldorfa z masy asfaltowej,
  • budowę chodnika wraz z miejscami postojowymi z kostki betonowej, montaż nowego oświetlenia drogowego,
  • budowę zjazdu na parking przy Urzędzie Miejskim w Siechnicach,
  • budowę sieci teletechnicznej.

Natomiast na budowę 18 nowych miejsc postojowych przy ul. Fieldrofa wydano 126 tys. zł

Bezpieczniejsza droga do przystanku PKP w Kotowicach

Gotowa jest także ul. Kolejowa w miejscowości Kotowice.

Ulica Kolejowa prowadzi do przystanku PKP Zakrzów-Kotowice. Wielu mieszkańców udaje się stamtąd pociągiem do szkół i pracy we Wrocławiu. Zakończona inwestycja sprawia, że dotarcie do przystanku będzie dogodniejsze i bezpieczniejsze. Z myślą o ułatwieniu dojazdu do stacji kolejowej, w ramach inwestycji powstał przy niej praktyczny plac manewrowy.Modernizacja polegała na położeniu nowej nawierzchni bitumicznej na odcinku ponad 1,5 km, budowę „mijanek” dla samochodów, progów zwalniających oraz zjazdów (z kamiennej kostki lub masy bitumicznej).
Komunikat Urzędu Gminy Siechnice

Uliczne lampy sodowe wymieniono na energooszczędne oświetlenie LED. Dzięki temu zużycia energii będzie o 86 proc. niższe. W planach była także renowacja rowów odwadniających korpus drogi.

Powiększ obraz: Odbiór dogi w Kotowicach w gminie Siechnice UG Siechnice
Odbiór dogi w Kotowicach w gminie Siechnice

Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 3 mln 70 tys. 327,83 zł brutto, z czego 1 mln zł pochodziło ze środków Funduszu Leśnego.

Polna w Żernikach Wrocławskich jak nowa

Zakończył się remont ul. Polnej w Żernikach Wrocławskich. Remont dotyczył odcinka o długości 286 metrów.

Roboty obejmowały podbudowę z łamanego kruszywa stabilizowanego spoiwem hydraulicznym oraz warstwy ścieralną i wiążącą. Aby zapewnić trwałość i optymalne warunki dla użytkowników, ułożyliśmy geowłókninę na istniejącym podłożu. Ponadto zamontowaliśmy krawężniki i zrealizowaliśmy drenaż. Mając na uwadze bezpieczeństwo ruchu drogowego zastosowaliśmy rozwiązanie polegające na wyniesieniu organizacji ruchu wraz z dwoma progami zwalniającymi.
Komunikat Urzędu Gminy Siechnice

W ramach tego samego zadania przeprowadzono remont poboczy przy ulicy Błotnej. Z budżetu gminy Siechnice na realizację zadania wydano ponad 1 mln 29 tys. zł.

Władze gminy Siechnice informują, że w najbliższych tygodniach zakończy się przebudowa skrzyżowania ul. Parkowej, Radomierzyckiej i Żernickiej (gdzie powstaje rondo). To zadanie jest realizowane przez Powiat Wrocławski.

Pora na budowę Paderewskiego w Siechnicach

Jeszcze w tym roku w Żernikach Wrocławskich rozpocznie się kilka kolejnych inwestycji drogowych, np.

• budowa ul. Brzozowej
  • remont ul. Lipowej, ul. Jastrzębiej i ul. Sowiej.

Natomiast na początku sierpnia przekazano pas drogowy pod budowę drogi przy ul. Paderewskiego.

Zakres prac to:

• budowa jezdni;
  • budowa jednostronnego chodnika;
  • budowa jednostronnego ciągu pieszo-rowerowego;
  • budowa kanalizacji deszczowej;
  • budowa oświetlenia ulicznego;
  • budowa kanału technologicznego;
  • budowa przepustu.

Termin zakończenia robót budowlanych: 31 grudnia 2023 r., a ich wartość szacowana jest na ponad 5 mln zł.

To nie koniec planów dotyczących rozwoju siatki ulic na nowych osiedlach w Siechnicach. Wkrótce ruszy budowa ulicy Hallera.

Droga będzie utrzymywana przez wspólnoty mieszkaniowe i mieszkańców, a jej zadaniem będzie wyprowadzanie ruchu z zabudowy mieszkaniowej przy ulicy Hallera oraz ulic przyległych do ulicy Paderewskiego, a następnie dalej na drogi publiczne.
Komunikat Urzędu Gminy Siechnice

W planach inwestycyjnych władz gminy Siechnice na kolejne lata są m.in. dwie ulice, które połączą ulicę Paderewskiego z ulicą Henryka III i Sienkiewicza oraz Kwiatkowskiego, w tym ulica gen. Rozwadowskiego.

Źródło: materiały prasowe