Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Nadodrze to osiedle pełne lokalnych artystów i rzemieślników. Ma swój niepowtarzalny klimat, swoje własne tempo. Michał Medyński, fotograf i podróżnik, autor projektu „Nadodrzemieślnicy”, pokazał na swoich zdjęciach rzemiosło z perspektywy różnych pokoleń – zarówno stare zakłady i pracownie z tradycjami, jaki i te nowe, pełne współczesnej, młodej energii. Powstało 16 reportaży, a właściwie fotograficznych opowieści o utalentowanych ludziach i niezwykłych miejscach.
Artyści i rzemieślnicy zaprosili fotografa do swojego świata, pracowni, uchylili rąbka tajemnicy warsztatu. Dzięki temu możemy podejrzeć, jak powstają ich dzieła i przedmioty, które później trafiają do sklepów czy galerii sztuki.
Magia pracowni i warsztatów Nadodrza
Michał Medyński, autor fotografii mówi, że chciał w ten sposób przyczynić się do promocji tradycyjnego rzemiosła i kultury regionalnej.
Na zdjęciach udało mu się oddać magię codzienności, ale też zachować w kadrze odchodzący świat - przykładem jest chociażby zakład pana Anatola Korolczuka, tapicera z Nadodrza, który przeszedł już na emeryturę. Jego pracy nikt nie kontynuuje, ale nie zawsze się tak dzieje.
Agata, od ubiegłego roku właścicielka pracowni drukarskiej Dopiletero, w 2015 r. zafascynowała się drukiem typograficznym, gdy poznała pana Wojtka, wówczas 79-letniego zecera i pieczątkarza. Zaprzyjaźnili się, dużo się od niego nauczyła, a od 2022 r. sama prowadzi to magiczne miejsce i drukuje tu książki, kartki i notesy.
Zobaczcie zdjęcia z cyklu „Nadodrzemieślnicy”
Kim jest autor projektu „Nadodrzemieślnicy”?
Michał Medyński to fotograf i podróżnik z wyboru, prawnik z wykształcenia, rocznik 1993. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach, konkursach i biennale fotograficznych. Od 2012 roku mieszka we Wrocławiu na pograniczu Śródmieścia i Nadodrza.
- Michał Medyński realizował swój projekt w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako Infopunkt Nadodrze wspieraliśmy go w przygotowaniu koncepcji całego projektu, w doborze osób fotografowanych oraz w kontakcie z rzemieślnikami i rzemieślniczkami – mówi Jacek Sterczewski z Infopunktu Naododrze, gdzie pokazywane były zdjęcia z cyklu „Nadodrzemieślnicy”. Teraz można je zobaczyć na stronie nadodrzemieslnicy.pl.
„Nadodrzemieślnicy”
- XY Anka Mierzejewska, pracownia malarska, ul. Cybulskiego 35
- Dopiletero, pracownia drukarska
- Mateusz Gzik, studio multidyscyplinarne projektowe
- Iza Opiełka, pracownia malarska
- Otwarta 12, drukarnia, ul. Otwarta 12
- Pracownia 17, zakład krawiecki, ul. Rydygiera 32
- Ramy-Domański, ul. Bolesława Chrobrego 28
- Foto-Janusz, zakład fotograficzny,ul. Henryka Pobożnego 4
- Natura Rzeczy, sklep, pracownia i warsztaty,ul. Rydygiera 47
- NADO Galeria Pracownia ceramiczna, ul. Świętego Macieja 10
- Food Think Tank, ul. Władysława Łokietka 6
- Anatol – tapicer Anatol Korolczuk, ul. Kazimierza Jagiellończyka
- Ramy Ciuchtowie, ul. Świętego Wincentego 31
- Piekarnia Złoto Nadodrza, ul. Henryka Pobożnego 20
- Piecownia, ul. Władysława Łokietka 9