Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Najpierw muzeum można zwiedzać wyłącznie w niedziele (ostatnie zwiedzanie 11 listopada 2022 r. podczas pikniku, następnie przerwa do wiosny 2023 r.).
Prace rewitalizacyjne będą trwać do końca października, więc ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających, do tego czasu muzeum będzie otwarte wyłącznie w niedzieleMarek Łaciak, prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych Jedynka, zarządzającej fortem
Historyczno-militarny Wrocław 2022 – wystawa i zasady zwiedzania
Zwiedzanie fortu to wystawa „Historyczno-militarny Wrocław 2022” w schronie głównym, gdzie prezentowana jest militarna historia miasta od 1808 do 1950 roku.
W plenerze zobaczymy jednoosobowe schrony wartownicze z czasów II wojny światowej, wystawę pojazdów i techniki wojskowej, w tym jedyny w Polsce schron „rurowy” oraz prototyp stanowiska ogniowego.
Fort Piechoty na Osobowicach - ceny biletów, dojazd
Wycieczka z przewodnikiem w języku polskim trwa 60 minut. Dostępne są także tekstowe przewodniki w języku angielskim.
Rezerwacje grupowe – od 10 osób przyjmowane są na dowolny termin – z minimum trzydniowym wyprzedzeniem. Bilety do kupienia na miejscu (płatność tylko gotówką) w cenie 20 zł, dzieci wstęp bezpłatny.


Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne znajduje się przy ul. Pełczyńskiej 33 (za „Targpiastem”), przy drodze Wrocław – Oborniki Śląskie.
Na miejscu nie ma parkingu, dlatego najwygodniej do fortu dotrzemy autobusami nr 105, 108, 111, 143 (przystanek OSTOWA – Muzeum Militarne) lub pociągiem do stacji PKP „Wroclaw-Osobowice”.
O Forcie Wrocław nr 9 przy ulicy Pełczyńskiej – wyjątkowy fort na mapie miasta
Pozarządowa Społeczna Instytucja Kultury Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne to duch historii militarnego Wrocławia od 1808 roku. Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Jedynka” przejęła 11 lutego 2014 roku od władz miasta Wrocławia teren przy ul. Pełczyńskiej 33, gdzie znajdował się pochodzący z 1892 r. jeden z 36 fortecznych obiektów pierścieniowej fortyfikacji miasta, oznaczony numerem 9.
Był zdewastowany, ale szybko utworzyliśmy tu Społeczne Mobilne Muzeum Militarne, by fort już w 2015 r. otrzymał status zabytku, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał obiekt do rejestru muzeówMarek Łaciak
Fort posiada ceglano-betonowy główny schron, w którym znajduje się sześć wejść, dwa korytarze, sześć izb – kazamat żołnierskich, oraz trzy betonowe wartownie i dwuhektarowy teren. Dzięki dotacji Gminy Wrocław i innych donatorów od 2014 roku fort przez kilka lat podlegał rewitalizacji.
– Dla miasta, regionu, ale również całego kraju nasz obiekt to wzbogacenie oferty turystycznej o tak nietypowym, ale jakże atrakcyjnym charakterze, bo przebywa się w obiekcie posiadającym przez ponad 120 lat status „tajemniczości”. Przypomnijmy, że wcześniej była tu hodowla pieczarek i wytwórnia lodów – dodaje Łaciak.
Na terenie znajduje się także plenerowa estrada oraz amfiteatr, niezbędny w imprezach plenerowych. W Forcie nr 9 od 2015 roku organizowane są plenerowe koncerty, pikniki, pokazy filmów fabularnych i inscenizacje historyczne. Wstęp do muzeum w okresie rewitalizacji był możliwy jedynie okazjonalnie. Rewitalizację Fortu oraz organizowane tu działania wspiera finansowo Urząd Miejski Wrocławia.