wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Festiwal Równoleżnik Zero 2023 już za nami. Dokąd podróżnicy zabrali nas tym razem?
Kliknij, aby powiększyć
Jedno ze zdjęć prezentowanych podczas festiwalu "Równoleżnik Zero" fot. Żaneta i Jacek Govenlock
Jedno ze zdjęć prezentowanych podczas festiwalu "Równoleżnik Zero"

20 tysięcy kilometrów dookoła USA, piesza wyprawa przez Grenlandię, szukanie grizzly na Alasce… Uczestnicy XI edycji festiwalu podróżniczego Równoleżnik Zero zdecydowanie nie mogli narzekać na nudę. Dokąd jeszcze zabrali ich prelegenci w ciągu trzech festiwalowych dni i co może z tego wyniknąć? Portal www.wroclaw.pl był patronem wydarzenia.

Reklama

„Aby przenieść się na chwilę do innej, oddalonej na szerokość oceanu rzeczywistości, wystarczy dobra opowieść” – nie mają wątpliwości organizatorzy Festiwalu Podróżniczego „Równoleżnik Zero”. W ciągu trzech festiwalowych dni fascynujących historii było całe mnóstwo.

Ameryka Północna i Środkowa

Tegoroczny temat przewodni: Ameryka Północna i Środkowa. Uczestnicy festiwalu mogli m.in. wysłuchać opowieści o bezdrożach i zakamarkach Kalifornii, świecie zmarłych w Meksyku, muzyce i kolorach Kuby, parkach przyrodniczych zachodnich stanów USA, fiestach i piramidach w Gwatemali, życiu w wiosce Majów na Belize, a nawet wyprawie śladami niedźwiedzia grizzly na Alasce.  

Nie zabrakło miejsca także dla Grenlandii, która – choć jest autonomicznym terytorium zależnym od Danii – z punktu widzenia geografii jest częścią Ameryki Północnej. Uczestników festiwalu zabrał tam w ostatni dzień festiwalu Jędrzej Józefowicz. Jak to się stało, że trafił w te skute lodem rejony?

U mnie w życiu wszystko zaczyna się od marzeń. Kiedyś zamarzyło mi się Santiago de Compostela, więc poszedłem tam pieszo. Potem chciałem pójść do Rzymu i zrobiłem to. Więc gdy zamarzyłem o Grenlandii, poleciałem na wyspę i przeszedłem ją na piechotę szlakiem Arctic Circle Trail. A teraz opowiadam o tym innym, by i oni spełniali swoje marzenia. Myślę, że właśnie o to chodzi w takich wydarzeniach: by wzajemnie się inspirować, nakręcać, zmieniać marzenia w rzeczywiste podróże.
Jędrzej Józefowicz, który podczas festiwalu opowiadał o maszerowaniu przez Grenlandię

A tak wraz z innym festiwalowym prelegentem, Piotrem Kilianem, zapraszał na swoje wystąpienie:

Dla tych, którzy wybierają się w świat…

Festiwalowe wydarzenia pomagają w planowaniu własnych podróży.

– Wybieram się do Ameryki Środowej, nawet zaczęłam już uczyć się hiszpańskiego. Chcę poznać kulturę takich krajów jak Meksyk i Gwatemala, więc ten festiwal idealnie wpisał się w moje zainteresowania – potwierdza Joanna Domańska.

To nie tylko kwestia inspiracji, ale też praktycznych wskazówek dotyczących bardzo różnych spraw. Podczas festiwalu można było dowiedzieć się m.in., jak podróżować z psem albo tego, że aby wejść do jednego z parków narodowych w USA, trzeba… wygrać bilet na loterii.

...oraz dla tych, którzy wolą, jak świat „przychodzi” do nich

Wśród publiczności były również osoby, które nigdzie się nie wybierają, a po prostu pasjonuje je świat.

– Nie planuję dalekich podróży, bo to nie dla mnie, ale lubię, jak odległe, egzotyczne miejsca  „przyjeżdżają” do mnie podczas wydarzeń takich jak to. Bezpośredni kontakt z prelegentami  jest dla mnie tysiąc razy ciekawszy niż nawet najlepiej zrobiony film podróżniczy. Dzięki temu wiem, co ich zachwyciło, a czasem nawet co ich rozczarowało, a przede wszystkim, co tam przeżyli – mówi Jacek Nowicki, który przyjechał na festiwal z Jeleniej Góry.

Goście specjalni i najlepsi prelegenci

Gośćmi specjalnymi festiwalu byli Adam Kwaśny, podróżnik, pisarz i scenarzysta, który od ponad 20 lat wędruje po Kubie, oraz Artur Domosławski – jeden z najbardziej cenionych polskich reportażystów, autor książek „Ameryka zbuntowana” i „Gorączka latynoamerykańska”.

Głosowanie na najlepszego prelegenta wygrał Max Wasilewko, który swoje podróże zaczął od wyszukiwania tanich lotów do miast europejskich, a teraz ma już za sobą road tripy w Australii, Nowej Zelandii i USA („20 000 kilometrów road trip dookoła USA” i „Hawaje w trybie YOLO”).

Drugie miejsce zajęła Ola Synowiec, pisarka, dziennikarka i latynoamerykanistka, która przez blisko dekadę mieszkała w Meksyku („Katolicyzm po meksykańsku. Guadelupe, Santa Muerte i świeci od przemytu”).

Wszystkie festiwalowe wydarzenia były bezpłatne

Organizatorem Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, przygotowywanego z inicjatywy Tomasza Błońskiego, jest Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu (Filia nr 57 – Biblioteka Turystyczna, Filia nr 58 – Mediateka). Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.

–  Prelegenci opowiadali tak, że zapierało dech, publiczność dopisała, słowem wszystko udało się znakomicie – podsumowała festiwal koordynatorka wydarzenia Marzena Karwowska z Biblioteki Turystycznej przy Szewskiej. – Co na nas, organizatorach, zrobiło największe wrażenie? Chyba przede wszystkim pasja, z jaką podróżnicy potrafią realizować swoje marzenia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl