Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Budzący dużo emocji teren Kleczkowa znajduje się między ulicą Rychtalską a torami kolejowymi. Mieści się na nim ogromny elewator zbożowy, który powstał w 1939 roku. Kiedyś służył do przechowywania zboża, dziś popada w ruinę. Mieszkańcy nie pozwolili deweloperowi go wyburzyć. Zamiast tego wpisano go do ewidencji zabytków. Są szanse, że wreszcie zostanie wyremontowany.
Elewator zbożowy - nowa inwestycja na Kleczkowie
Po uchwaleniu pod koniec ubiegłego roku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla fragmentu Kleczkowa, inwestycje będą tam znacznie łatwiejsze, a co najważniejsze, zgodne ze zrównoważonym rozwojem miasta.
Stworzenie takiego planu miało m.in. na celu zagwarantowanie mieszkańcom miejsc zielonych i rekreacji. Przede wszystkim jednak zaplanowano w nim komunikację zbiorową i budowę tunelu pod nasypem kolejowym właśnie na tę potrzebę.
Deweloperzy rozpędzają się z inwestycjami w tym miejscu. W ostatnim czasie hiszpańska firma Torca Industrial złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w pobliżu elewatora zbożowego przy ul. Rychtalskiej. Powstaną tam dwa nowe budynki. W planie jest też remont zabytkowego budynku elewatora.
Mamy wstępną zgodę konserwatora zbytków. Trwają rozmowy w kwestii konkretnych rozwiązań.Michał Brzecki, pełnomocnik hiszpańskiej firmy Torca Industrial dla projektu budowy we Wrocławiu
Elewator zbożowy na Kleczkowie - jakie plany na to miejsce?
– Wykonamy tam 114 lokali mieszkalnych o powierzchni 44 - 90 mkw. Na ostatniej kondygnacji powstaną dwupoziomowe lokale o powierzchni około 120 mkw. – mówi Michał Brzecki.
Jak dodaje przedstawiciel inwestora - prace przy elewatorze nie będą łatwe. Jest on zabytkiem i do tego budynkiem, który powstał w zupełnie innym celu. Wymagać będzie podziału na kondygnacje, aby przystosować go na mieszkania.
Galeria zdjęć
Powstanie około 200 mieszkań w nowych budynkach
– Planujemy też zbudować dwa nowe budynki: 35-metrowy po wschodniej stronie naszej działki i 25-metrowy po południowej stronie – mówi Michał Brzecki.
Dopuszczalna wysokość zabudowy w tym miejscu jest regulowana przez uchwalony ostatnio MPZP dla tego terenu - nowy budynek przy kanale Odry nie może być wyższy od elewatora.
Nowa inwestycja zakłada powstanie dwóch budynków o różnej wysokości: wyższy będzie mieć 11 kondygnacji i znajdzie się tam 137 mieszkań o metrażu 27-102 mkw. Niższy zaś będzie mieć 25-metrów i 8 kondygnacji, gdzie stworzonych zostanie 48 mieszkań o metrażu 25-65 mkw.
Zaplanowano także dwupoziomowy parking podziemny na około 400 miejsc postojowych, w przyszłości będzie on obsługiwać także mieszkańców elewatora.
W obu nowych budynkach powstaną lokale użytkowe w przyziemiu, z kolei wokół elewatora zostanie obniżony teren, aby do takich lokali łatwiej się dostać.
– Ustalony plan miejscowy wymaga od nas, aby lokale użytkowe były łatwo dostępne i skupione przede wszystkim w okolicy kanału Odry. Mają być otwarte na tę przestrzeń i tak też to zaplanowaliśmy – mówi Michał Brzecki.
Kiedy ruszy przebudowa elewatora zbożowego?
Dodaje, że obecnie złożony został wniosek o pozwolenie na budowę dla całej inwestycji. Inwestor spodziewa się, że procedura rozpatrzenia wniosku powinna zakończyć się w III-IV kwartale br., budowa więc ruszyłaby w 2025 r.
– Aby te plany się spełniły, potrzebna będzie jeszcze zgoda od Wód Polskich, ponieważ nasza działka graniczy z terenem, którym zarządzają, a konieczna będzie przebudowa nabrzeża – mówi Michał Brzecki.