wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kleczków się rozbuduje, a plan miejscowy w tym pomoże [„Pytamy o Wrocław”]
Kliknij, aby powiększyć
Bloki mieszkalne widziane z lotu ptaka wroclaw.pl
Bloki mieszkalne widziane z lotu ptaka

Zagospodarowanie przestrzenne w mieście - trudny temat, bo pomysłów na Wrocław jest sporo, a każdy z nas może mieć inną wizję. Deweloperzy chcą jak najwięcej zarobić, a mieszkańcy marzą o zieleni. Jak to pogodzić? Te kwestie rozwiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Rozmawiamy o tym z Przemysławem Matyją, dyr. Wydziału Planowania Przestrzennego UMW, który opowiada o uchwalanym właśnie planie miejscowym na Kleczkowie w pobliżu dawnego elewatora zbożowego stojącego przy ulicy Rychtalskiej. W tej okolicy pojawią się wysokie bloki tworząc tzw. waterfront, dzięki czemu będzie więcej miejsca na zieleń i szkołę. Będzie też nowy tunel komunikacyjny. Co jeszcze zakłada nowy plan miejscowy?

Reklama

Co to są Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego i po co się je tworzy?

Plany miejscowe są podstawowym narzędziem do regulowania zabudowy terenu. Na prywatnych działkach, bez planu miejscowego mogą zostać wydane warunki zabudowy. Na wniosek inwestora wydawane są na konkretną nieruchomość, one nie obejmują terenu w całości. Nie projektują osiedla o kompletnym charakterze. W szczególności nie przewidują rezerw pod tereny edukacji, komunikacji, która spina całość przedsięwzięć. Nie zakładają też terenów otwartych, rekreacyjnych, zielonych.

Mamy takie osiedle jak Kleczków. Tam zrobiła się trochę burza wokół tego, jak będzie wyglądała rozbudowa osiedla w okolicy wałów przy Odrze?

Zgłoszono tam kolejny wniosek o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji mieszkaniowej.  Przygotowujemy plan miejscowy dla części Kleczkowa, bo właśnie tych wniosków o warunki zabudowy pojawia się w ostatnim czasie więcej. To wiąże się z pozwoleniami na budowę, które mogłyby skomplikować przyszłe zagospodarowanie tego terenu. Domknięcie w postaci planu miejscowego staje się kluczowe. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli nie zrobimy tego planem miejscowym, to te warunki zabudowy mogą właśnie doprowadzić do sytuacji, że nie będziemy mieć rezerw, o których mówiłem.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na osiedlu Kleczków w okolicy dawnego elewatora zbożowego przy ulicy Rychtalskiej UM Wrocławia
Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na osiedlu Kleczków w okolicy dawnego elewatora zbożowego przy ulicy Rychtalskiej

Ten plan miejscowy dla części Kleczkowa będzie dopiero głosowany. Co będzie uwzględniać? 

Te wszystkie fundamentalne sprawy, które widzimy my, ale i sami mieszkańcy. Zwracają uwagę na najbliższą okolicę i domagają się zadbania o nią. Oczywiście, jedną z podstawowych kwestii, którą trzeba cały czas rozwiązywać jest komunikacja. Opracowywany plan przewiduje między innymi tunel pod terenami kolejowymi w kierunku ulicy Jedności Narodowej. Ten tunel jest superważny. I tutaj chcę wyraźnie powiedzieć, że przede wszystkim ważny dla transportu zbiorowego. Tylko dzięki niemu jesteśmy w stanie obsłużyć ten teren w taki sposób, aby poprawić komfort zamieszkiwania. Pomysł ten jest obecnie procedowany. Trwają rozmowy nad tym, aby ten tunel został zrealizowany również rękami deweloperów.

Co jeszcze deweloperzy będą musieli zapewnić? 

Na pewno uwzględnione będą rezerwy terenów. To jest również bardzo ważne i zapisane w projekcie planu. Zapisana jest na przykład rezerwa na nową szkołę, która jest zaplanowana w centralnej części tego obszaru. Powiedziałbym, że to właśnie plan pokazuje i rozstrzyga o tym, że szkoła ma być w miejscu, dla którego już zostały wydane warunki zabudowy. Rozmowy w tej sprawie trwają, ale udało się wypracować pewien kompromis. Miejsce jest dogodne dla dzieci. W planie mamy też sprecyzowane rezerwy na tereny zielone - może nie w takim zakresie, w jakim część mieszkańców to sobie by wyobrażała, ale jednak i tu udało się wypracować kompromis.

Jakie inne ważne kwestie regulować będzie nowy plan miejscowy posłuchaj w rozmowie z miejskim urbanistą Przemysławem Matyją.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl