Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Egzamin ósmoklasisty 2025. Czy trzeba go zdać?
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego (tak jak w ubiegłych latach) egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Warto jednak się postarać, ponieważ wyniki z egzaminu mają wpływ na dostanie się (lub nie) do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.
Jak będzie wyglądał egzamin?
Uczniowie klas ósmych napiszą egzamin z trzech obowiązkowych przedmiotów – języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Od 2025 roku zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzą poziom opanowania wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, zawartych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji z 2024 roku. Przestają bowiem obowiązywać wymagania egzaminacyjne funkcjonujące w latach 2021–2024, wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.
Najważniejsze umiejętności rozwijane w ramach kształcenia ogólnego w szkole podstawowej to:
- sprawne komunikowanie się w języku polskim i językach obcych nowożytnych,
- sprawne wykorzystywanie narzędzi matematyki w życiu codziennym, a także kształcenie myślenia matematycznego,
- poszukiwanie, porządkowanie, krytyczna analiza oraz wykorzystanie informacji z różnych źródeł,
- kreatywne rozwiązywanie problemów z różnych dziedzin ze świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki, w tym programowanie,
- rozwiązywanie problemów, również z wykorzystaniem technik mediacyjnych,
- praca w zespole i społeczna aktywność,
- aktywny udział w życiu kulturalnym szkoły, środowiska lokalnego oraz kraju.
Język polski
W arkuszu egzaminacyjnym z j. polskiego znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. To m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie.
Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród nich:
- zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania bądź krótkiego tekstu jednym lub kilkoma wyrazami,
- zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające stworzenia krótkiego tekstu, w tym zadania sprawdzające umiejętność tworzenia form użytkowych – ogłoszenia i zaproszenia,
- zadanie rozszerzonej odpowiedzi, wymagające napisania wypracowania.
W arkuszu egzaminacyjnym mogą pojawić się zadania sprawdzające znajomość treści i problematyki lektur obowiązkowych lub zadania oparte na utworach literackich niebędących lekturą obowiązkową oraz zadania oparte na tekstach poetyckich – zarówno autorów wskazanych w podstawie programowej, jak i innych. Zadania te nie będą sprawdzały znajomości treści konkretnego utworu poetyckiego, ale sprawdzą umiejętność analizy i interpretacji tego typu tekstów.
Zdający otrzyma arkusz egzaminacyjny, który będzie się składał z dwóch części. Pierwsza będzie zawierać zadania dotyczące dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu:
- tekstu literackiego (poezji, epiki albo dramatu),
- tekstu nieliterackiego (naukowego, popularnonaukowego albo publicystycznego).
W części drugiej znajdą się propozycje dwóch tematów wypracowań, z których uczeń wybierze jeden. Następnie napisze tekst nie krótszy niż 200 wyrazów. Do wyboru będzie:
- temat o charakterze twórczym (opowiadanie twórcze),
- temat o charakterze argumentacyjnym (rozprawka, przemówienie).
Każdy temat będzie wymagał odwołania się do obowiązkowej lektury szkolnej oraz/lub do utworu bądź utworów samodzielnie wybranych przez ucznia.
Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut.
Matematyka
W arkuszu egzaminacyjnym z matematyki będą zadania zamknięte i otwarte. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie.
Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Przedstawione przez ucznia rozwiązanie zadania musi obrazować tok rozumowania, zawierać niezbędne rachunki, przekształcenia czy wnioski.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki potrwa 100 minut.
Język obcy nowożytny
W arkuszu egzaminacyjnym również będą zadania zamknięte i otwarte. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego oraz zadania na dobieranie. W zadaniach otwartych uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź, większość z nich wymaga uzupełnienia podanego tekstu jednym wyrazem lub kilkoma.
Oprócz zadań w języku obcym w arkuszu mogą wystąpić zadania, w których uczeń na podstawie tekstu w języku obcym przekazuje informacje w języku polskim.
Częścią egzaminu będzie również materiał dźwiękowy. Ma on na celu sprawdzenie umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu. Krótkie teksty zostaną dwukrotnie odtworzone w sali egzaminacyjnej (z urządzenia do odtwarzania płyt CD lub plików mp3).
Egzamin z języka obcego nowożytnego potrwa 90 minut.
Informatory CKE dla poszczególnych przedmiotów są dostępne TUTAJ. Zobaczyć można tam również przykładowy arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Terminy egzaminów w 2025 roku
Terminy egzaminów:
- 13 maja (wtorek), godz. 9:00 – język polski
- 14 maja (środa), godz. 9:00 – matematyka
- 15 maja (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny
Termin ogłoszenia wyników: 4 lipca 2025 roku.
Źródło: cke.gov.pl