Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zmiany w roku szkolnym 2024/2025
Religia i etyka nie będą wliczane do średniej ocen
Od września br. oceny z religii i etyki, czyli dwóch przedmiotów nieobowiązkowych, nie będą wliczane do średniej ocen rocznych. Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane już w kwietniu.
Lekcja religii/etyki będzie prowadzona w klasach (czyli tak jak było do tej pory) tylko wtedy, gdy zapisze się na nią nie mniej niż 7 uczniów. Jeśli zgłosi się mniej osób – lekcje będą się odbywały w grupie mieszanej, międzyklasowej.
Więcej informacji o sposobie prowadzenia lekcji religii i etyki można przeczytać - TUTAJ.
Obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy
Uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej będą mieli obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy (w sposób dostosowany do możliwości dzieci w tym wieku) w ramach edukacji wczesnoszkolnej – edukacji przyrodniczej.
W klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych nauka udzielania pierwszej pomocy będzie realizowana na godzinie wychowawczej.
Zajęcia z pierwszej pomocy mogą odbywać się z udziałem zaproszonych specjalistów w danej dziedzinie, wolontariuszy, przedstawicieli stowarzyszeń i innych organizacji.
Nie będzie przedmiotu „Historia i teraźniejszość”
Od września br. uczniowie, którzy rozpoczną naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I stopnia) nie będą już uczyli się przedmiotu historia i teraźniejszość.
Przedmiot ten będzie nauczany jedynie do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów klas II liceów ogólnokształcących i klas II/III technikum, którzy już rozpoczęli jego naukę. Od września 2025 r. HiT zostanie zastąpiony przedmiotem edukacja obywatelska.
E-legitymacje w szkołach i przedszkolach
Do tej pory szkoły mogły wydać uczniom plastikowe e-legitymacje i niektóre wrocławskie placówki już to wprowadziły. Nie było to jednak obowiązkowe. Natomiast od 12 lipca 2024 r. jest to już wymóg prawny i każda szkoła musi je wydawać w nowej formie.
Nowe e-legitymacje wydawane będą bezpłatnie wszystkim uczniom klas pierwszych szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz klas siódmych szkół podstawowych, którzy ze względu na brak miejsc na kolejne pieczątki na dotychczasowych dokumentach muszą wyrobić nowe. Takie dokumenty będą również wydawane wszystkim uczęszczającym do przedszkola 6-latkom z niepełnosprawnościami.
E-legitymacje będą też otrzymywać uczniowie, którzy zgłoszą zagubienie lub zniszczenie dotychczasowego dokumentu (wydanie duplikatu jest płatne). W pozostałych przypadkach nadal będą obowiązywały papierowe legitymacje.
Jak będzie wyglądała e-legitymacja?
Nowy plastikowy dokument ma wymiary dowodu osobistego. Zawiera takie same dane, jakie były na papierowej legitymacji. Z tym, że wszystkie informacje są na niej trwale nadrukowane, a zamiast standardowych pieczątek, naklejane będą hologramy przedłużające ważność dokumentu o kolejny rok.
Odchudzona podstawa programowa
Od 1 września br. nauczyciele i uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia) będą pracować ze zmienioną podstawą programową.
Uszczuplone zostały treści nauczania następujących przedmiotów:
- w szkole podstawowej (klasy IV–VIII): języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki;
- w liceum ogólnokształcącym i technikum: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, historii i teraźniejszości, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki;
- w branżowej szkole I stopnia: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki;
- w branżowej szkole II stopnia: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, matematyki, informatyki.
Nowa lista lektur obowiązkowych
W związku z uszczuploną podstawą programową zmieniła się lista lektur obowiązkowych i uzupełniających.
- szkoły podstawowe
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało listę lektur (obowiązkowych i uzupełniających) dla podstawówek. Listę lektur przeczytacie - TUTAJ.
- szkoły ponadpodstawowe
Listę lektur (obowiązkowych i uzupełniających) dla szkół ponadpodstawowych przeczytacie - TUTAJ.
Nowe przedmioty od września 2025
Zgodnie z zapowiedziami od września 2025 roku w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wprowadzony zostanie przedmiot edukacja zdrowotna.
– Będzie to przedmiot, który zdrowie człowieka traktuje w sposób kompleksowy. Jak wskazała, edukacja zdrowotna będzie obejmować zagadnienia zdrowia psychicznego, fizycznego, a także kwestie zdrowego odżywiania, profilaktyki, problemu uzależnień oraz edukacji seksualnej – mówiła podczas konferencji prasowej ministra Nowacka.
Edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Przedmiot jest przewidziany dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, a także klas I-III szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia.
Drugim przedmiotem, o którym wspomnieliśmy wcześniej w tym artykule, jest edukacja obywatelska, która od września 2025 r. zastąpi przedmiot historia i teraźniejszość.