wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polski na pierwszy ogień. „To nasz pierwszy tak ważny egzamin” (ARKUSZE)
Kliknij, aby powiększyć
Uczniowie ósmej klasy SP nr 44 przy ul. Wilanowskiej przygotowują się do egzaminu Tomasz Hołod
Uczniowie ósmej klasy SP nr 44 przy ul. Wilanowskiej przygotowują się do egzaminu

Egzamin ósmoklasisty 2023 zbliża się wielkimi krokami. Po maratonie maturalnym 23 maja do egzaminu kończącego szkołę przystąpią uczniowie podstawówek, w tym ponad 38 tys. 600 osób z Dolnego Śląska (8616 z samego Wrocławia i 2628 z powiatu wrocławskiego) – jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Przed uczniami trzy dni testów, które rozpoczną się we wtorek 23 maja. Jak będą wyglądały egzaminy? Zobacz ubiegłoroczne arkusze z polskiego.

Reklama

„Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać” – podkreśla Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Testy będą w formie pisemnej. W 2023 r. i w 2024 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów:

  • języka polskiego,
  • matematyki,
  • języka obcego nowożytnego (do wyboru jest angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski).

W tym roku szkolnym resort edukacji zrezygnował z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybieranego spośród przedmiotów takich jak: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2023? Harmonogram 

Egzamin ósmoklasisty potrwa trzy dni i rozpocznie się we wtorek 23 maja od testu z języka polskiego (potrwa 120 min). Dzień później (środa, 24 maja) uczniowie zmierzą się z matematyką (100 min na rozwiązanie testu), a w czwartek 25 maja z językiem obcym (90 min). Początek wszystkich egzaminów o godz. 9:00. W tym czasie pozostali uczniowie podstawówek nie będą mieli lekcji. Jeśli uczeń zachoruje, będzie mógł przystąpić do testów w drugim terminie – od 12 do 14 czerwca.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczniowie ósmej klasy SP nr 44 przy ul. Wilanowskiej we Wrocławiu w swojej szkole Tomasz Hołod
Uczniowie ósmej klasy SP nr 44 przy ul. Wilanowskiej we Wrocławiu w swojej szkole

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze egzaminacyjne z ubiegłego roku. Zobacz je w naszej galerii (język polski).

Kiedy poznamy wyniki testów?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 zostaną ogłoszone 3 lipca. Natomiast 6 lipca każdy uczeń powinien otrzymać zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach testów. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Co można wnieść ze sobą na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin, który rozpocznie się o godz. 9:00, uczeń może przynieść ze sobą tylko pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a na test z matematyki także linijkę. ‎Co istotne, na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Wnoszenie telefonów oraz innych urządzeń telekomunikacyjnych jest zakazane.‎

Rodzice i uczniowie przed egzaminem: „Staramy się podejść do tego na spokojnie”

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, nie można go jednak oblać. Mimo to dla wielu rodziców i uczniów testy wiążą się ze stresem. Przede wszystkim dlatego, że jest to pierwszy, ważny egzamin w życiu ucznia. Poza tym jego wynik wlicza się do punktacji, która ma znaczenie przy wyborze szkoły średniej (są różne progi punktowe do poszczególnych placówek, uczeń przy rekrutacji może wybrać 6). 

- To mój pierwszy tak ważny egzamin, więc martwię się, czy dobrze wypadnę. Chciałbym mieć to już za sobą.
Tymon, uczeń ósmej klasy SP nr 3 we Wrocławiu

Tymon najbardziej obawia się testu z matematyki. To z tym przedmiotem miał najwięcej problemów i do egzaminów przygotowywał się na korepetycjach. Pani Magda, jego mama podkreśla, że starają się podchodzić do egzaminu na spokojnie i nie wprowadzać w domu nerwowej atmosfery.

- Dygoczemy w środku, ale nie pokazujemy tego synowi – mówi mama 14-latka. 

- Najbardziej obawiamy się tego, że w tym roku więcej dzieci przystępuje do egzaminu i będzie duża konkurencja przy rekrutacji do szkół średnich. Ze wstępnych obliczeń punktów z ocen i próbnych testów wynika, że zmieścimy się w tegorocznych progach punktowych do wybranych liceów. Wierzymy w to, ale na wszelki wypadek wybieramy też technikum. Te ostatnie dni przed egzaminami staramy się jak najwięcej spędzać na relaksie. Jeździmy na wycieczki, jemy lody i pierwsze truskawki. Oczywiście pilnujemy ostatnich zaliczeń i staramy się o wyższe oceny na świadectwie Tymona.
pani Magda, mama Tymona

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczniowie ósmej klasy SP nr 44 przy ul. Wilanowskiej we Wrocławiu w swojej szkole Tomasz Hołod
Uczniowie ósmej klasy SP nr 44 przy ul. Wilanowskiej we Wrocławiu w swojej szkole

Po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019. 

Arkusze egzaminacyjne z ubiegłego roku można zobaczyć na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. 

Rekrutacja do szkół średnich we Wrocławiu

Warto dodać, że rekrutacja do szkół średnich we Wrocławiu ruszyła 15 maja. Na ósmoklasistów czeka blisko 11 tys. miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. Wniosek można złożyć elektronicznie, za pomocą profilu zaufanego albo osobiście w szkole. Podobnie jak to było w ubiegłym roku o miejsca w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych ubiegać się będzie półtora rocznika - rocznik 2009 i połowa rocznika 2008. 

Więcej szczegółów tutaj: Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl