Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – są dwa etapy
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przebiega w pełni elektronicznie, z wykorzystaniem profilu zaufanego i składa się z dwóch etapów:
- podstawowego (od 15 maja do 31 lipca br.),
- uzupełniającego (od 1 sierpnia do 18 sierpnia br.) – w szkołach, w których będą wolne miejsca.
Uczniowie mogli wybrać sześć szkół
Po zalogowaniu się do systemu rekrutacji, z wykorzystaniem profilu zaufanego rodzica, niezbędne było podanie danych dziecka – imię, nazwisko oraz PESEL. Potem należało wybrać preferowane szkoły.
Podobnie jak w latach ubiegłych kandydat wybiera sześć szkół, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Pamiętać jednak należy, że szkołę lub oddział, do którego dziecko chce się dostać w pierwszej kolejności wpisujemy na liście jako pierwszą. Następnie należy zaznaczyć spełniane przez kandydata kryteria, dodać wymagane załączniki i podpisać wniosek profilem zaufanym.Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu
– Na takich samych zasadach rekrutować się będą ukraińscy uczniowie, którzy ukończą polską szkołę podstawową i zechcą kontynuować naukę we wrocławskich placówkach – dodaje.
Od 15 maja do 19 czerwca br. kandydat wypełniał wniosek w systemie elektronicznym. Natomiast od 23 czerwca do 10 lipca br. dodaje wyniki z egzaminu ósmoklasisty i oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz załącza kopie (skany) dokumentów potwierdzających te dane.
Osoby, które w I etapie, nie dostały się do żadnej z wybranych szkół lub które dostały się do szkoły, ale jednak zmieniły zdanie i chcą uczyć się w innej, przystępują do II etapu rekrutacji i składają wnioski elektronicznie w dniach od 1 sierpnia do 3 sierpnia br.
Punkty rekrutacyjne – ile można ich otrzymać?
Przypomnijmy, o przyjęcie na wolne miejsce decydować będą punkty rekrutacyjne, w tym:
- wyniki egzaminu ósmoklasisty (max. 100 pkt),
- oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch innych przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (max. 72 pkt),
- osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (max. 18 pkt), ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem (7 pkt), wolontariat (3 pkt).
9 sierpnia szkolne komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, swój wynik będzie można sprawdzić także logując się do systemu rekrutacji.
Rekrutacja „półtora rocznika”
Podobnie, jak w ubiegłym roku o miejsca w I klasach szkół ponadpodstawowych ubiegać się będzie „półtora rocznika” – rocznik 2009 oraz połowa rocznika 2008. Utworzonych zostanie więcej miejsc niż obecna liczba uczniów w klasach VIII wrocławskich szkół podstawowych, ale zapewne nie każdy dostanie się do wymarzonej placówki.
Od dłuższego czasu przygotowujemy się na ponowne przyjęcie „półtora rocznika”. Głównie dzięki zwiększaniu liczby klas pierwszych w szkołach oraz wykorzystaniu dodatkowych pomieszczeń, które do tej pory nie były salami lekcyjnymi, bądź były udostępniane innym podmiotom prowadzącym szkoły.podkreśla Monika Dubec
Obecnie w VIII klasach wrocławskich szkół podstawowych jest ok. 8,4 tys. uczniów, a miejsc w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych przygotowano blisko 11 tys., w tym ok. 5,5 tys. w liceach ogólnokształcących.
Więcej informacji na stronie dot. rekrutacji.