Alicja Janosz oraz Joanna Flis przyjrzą się zjawiskom życzliwości i nieżyczliwości z psychologicznego punktu widzenia.
Czy warto być życzliwym?
Jakie konsekwencje przynosi życzliwość lub jej brak w codziennym życiu? Czy życzliwości można się nauczyć? Rozmówczynie postarają się znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania również w kontekście osobistych przeżyć Alicji.
W swoim życiu doświadczyłam ogromu życzliwości, ale też poczułam dotkliwie, czym jest nieżyczliwość. Jako czytelniczka książek i wierna słuchaczka podcastów Joanny Flis ogromnie się cieszę na naszą rozmowę, podczas której będziemy zgłębiać temat życzliwości, jej istoty i znaczenia dla społeczeństwa, które tworzymy.Alicja Janosz
Czy rzeczywiście przetrwają najżyczliwsi?
Joanna Flis i Alicja Janosz nawiążą także do rewolucyjnej koncepcji, którą w swojej książce „Przetrwają najżyczliwsi” przedstawił antropolog ewolucyjny Brian Hare.
Otóż uważa on, że jako ludzkość dotarliśmy do obecnego etapu rozwoju nie dzięki sile fizycznej czy inteligencji, jak twierdził Darwin, ale właśnie dzięki zdolności do współpracy, przyjaźni i życzliwości. Czy zatem życzliwość to nie tylko serdeczna postawa wynikająca z empatii, ale też opłacalna strategia ewolucyjna? Zapraszamy do uczestnictwa w tym niezwykle ciekawie zapowiadającym się spotkaniu.
Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w wydarzeniu?
- Gdzie? Sztuka na Miejscu, ul. Łaciarska 4
- Kiedy? 21 listopada, godz. 18-19.30
- Wstęp bezpłatny
- W wydarzeniu można wziąć udział stacjonarnie – zapraszamy do zapisów przez formularz na stronie SWPS (osoby, które się zapiszą, otrzymają dodatkowo przypomnienie). Można także posłuchać transmisji na żywo na stronie Dnia Życzliwości 2023 na Facebooku.