wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Dzień Życzliwości we Wrocławiu 2022 – Życzliwość ma moc!
na zdjęciu autor grafik na Dzień Życzliwości Andrzej Tylkowski. Mężczyzna stoi pod drzewem, w ręku trzyma papierowy napis Życzliwość fot. Tomasz Hołod
na zdjęciu autor grafik na Dzień Życzliwości Andrzej Tylkowski. Mężczyzna stoi pod drzewem, w ręku trzyma papierowy napis Życzliwość

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (bo tak brzmi pełna nazwa tego święta) odbywa się 21 listopada. W tym roku obchodzi już 50. rocznicę, natomiast w Polsce świętujemy je po raz siedemnasty, można więc powiedzieć, że to całkowicie świeże obchody. Sprawdź, jak wrocławianie będą spędzać ten czas i jakie wydarzenia szykuje miasto!

Reklama

Światowy Dzień Życzliwości – historia święta

Dzień Życzliwości (ang. World Hello Day) narodził się w Stanach Zjednoczonych. Autorami tego pomysłu byli bracia: Brian i Michael McCormackowie. Miał to być protest przeciwko wojnie pomiędzy Izraelem a Egiptem, która wybuchła jesienią 1973 r. Dzień Życzliwości miał przypominać ludziom o tym, jak ważne jest pokojowe rozwiązywanie sporów, a także pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi.

Obecnie Światowy Dzień Życzliwości funkcjonuje w 180 krajach. Pierwszym miastem w Polsce, które obchodziło to święto, był właśnie Wrocław. Hasłem w 2006 r. stało się wówczas: „Znajdź się wśród Życzliwych”. Co roku znakiem rozpoznawczym tego święta są wesołe i kolorowe grafiki Andrzeja Tylkowskiego, który zajmuje się ich tworzeniem już od 17 lat. W 2007 r. z okazji Światowego Dnia Życzliwości we Wrocławiu pojawił się krasnal Życzliwek. Jego szeroki uśmiech ma poprawiać wrocławianom dzień.

Jak Wrocław świętuje Światowy Dzień Życzliwości?

W 2022 r. Dzień Życzliwości we Wrocławiu świętujemy pod hasłem: „Życzliwość ma moc!”. Tego dnia przede wszystkim uśmiechaj się do ludzi! Bądź także uprzejmy i dobry dla napotkanych na ulicy czy w pracy osób. Zrób coś miłego, pogawędź z sąsiadem czy ustąp miejsca w tramwaju. Dziel się swoją pozytywną energią i pokazuj, że życzliwość rzeczywiście ma moc!

День доброзичливості у Вроцлаві 2022 – В доброзичливості сила!

World Hello Day 2022 in Wroclaw: kindness has the power!

Dzień Życzliwości 2022. Program wydarzeń we Wrocławiu

W tym roku obchody są wyjątkowe, ponieważ łączą się z Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności. Świętowanie zaczynamy wcześniej, dlatego przygotujcie się na porcję wrażeń zaplanowanych przez miasto Wrocław! Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się:

 • od 07.11.2022 r. – „Życzliwa wystawa” w Magnolia Park
 • 10-24 .11.2022r. – „Życzliwa wystawa” – ul. Oławska
 • od 14. 11.2022 r. – Życzliwa Biblioteka – szereg wydarzeń w filiach MBP (zajęcia płatne, obowiązują zapisy, informacje na stronie MBP)
 • 18.11.2022, godz. 13.00 – „Uśmiech, podaj dalej!” - uśmiechnięte zdjęcie w Rynku
 • 19.11.2022, godz. 12.00 – „Z wizytą we wrocławskim Hogwarcie”, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – Stary Ratusz (zajęcia płatne, obowiązują zapisy, informacje na stronie MMW)
 • 20.11.2022 – gra miejska – „Bądź Życzliwy! Nieś PoMOC!”, obowiązują zapisy 
 • 21.11.2022, godz. 17.00 – spotkanie z prof. Markiem Kaczmarzykiem „Skąd się bierze życzliwość.  Neurobiologia ewolucyjna przychylności.”, Kino HELIOS Magnolia Park (obowiązują darmowe wejściówki). Po spotkaniu, o godz. 18.00 – „SONATA” – pokaz filmu – Kino Helios Magnolia Park (obowiązują darmowe wejściówki). Bilety na spotkanie z prof. Markiem Kaczmarzykiem oraz pokaz filmu „Sonata” będą dostępne od 16.11 w kasie kina.
 • 21.11.2022 r., godz. 19.00 – Nocne Listowanie na Politechnice Wrocławskiej

Wykład i pokaz filmu Sonata

Jednym z głównych wydarzeń obchodów będzie spotkanie z prof.  Markiem Kaczmarzykiem. 21 listopada opowie o życzliwości. Wykład „Skąd się bierze życzliwość. Neurobiologia ewolucyjna przychylności” o godz. 17.00 w kinie Helios w Magnolia Park. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Po spotkaniu, o godz. 18.00, pokaz filmu „Sonata”.

Bezpłatne wejściówki dostępne od 16.11 w kasie kina.

Amelia – pokaz specjalny na Dzień Życzliwości

Trudno o lepszy tytuł, by celebrować Dzień Życzliwości - kultowa Amelia pomimo dwudziestu lat od premiery wciąż pozostaje chwytającą za serce opowieścią o sile małych gestów i udzielającej się otwartości na innych ludzi. Wyrusz z nami do Paryża i przypomnij sobie magię życzliwości.

Kilka słów — wielka moc: Nocne Listowanie Politechniki Wrocławskiej 

Nocne Listowanie to wydarzenie, które polega na pisaniu listów do przedsiębiorstw z prośbą o wsparcie funduszu stypendialnego dla studentów z niepełnosprawnościami, którzy studiują w Politechnice Wrocławskiej.

Bądź życzliwy/a dla książki – ona też ma swoje życie

Z okazji Dnia Życzliwości Miejska Biblioteka Publiczna organizuje akcję, która w przyjazny i przystępny sposób przypomni o korzyściach płynących z czytania, a także o dobrych praktykach dotyczących użytkowania książek.

W filiach w całym mieście znajdziecie plakaty informacyjne, a także gry memory do rodzinnej zabawy wyprodukowane we współpracy z Wydziałem Promocji i Turystyki UM Wrocławia.

To również warsztaty, dla osób indywidualnych oraz szkół i przedszkoli, organizowanych w kilu filiach MBP.

Jak dołączyć? Sprawdźcie!

Zachęcamy do wzięcia udziału we wspólnym świętowaniu Dnia Życzliwości we Wrocławiu!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl