Dzień Tolerancji w SP nr 63 we Wrocławiu
Szkoła Podstawowa nr 63, przy ul. Menniczej tworzy społeczność, w której ważna jest równość, tolerancja, szacunek i integracja. Uczniowie uczą się mówić o emocjach, reagować na nie, a także szkolą się w prowadzeniu mediacji. Biorą odpowiedzialność za swoje obowiązki, pracując w zespołach zadaniowych w obrębie klas oraz w szkolnym Samorządzie Uczniowskim.
Mamy nadzieję, że wspólna troska o to, by wykształcić człowieka nie tylko na poziomie edukacyjnym, ale także emocjonalnym przyniesie wiele korzyści naszym poszczególnym uczniom, nam samym, ale także wszystkim ludziom, których spotkają na swojej drodze życia. Dlatego też jesteśmy przekonani, że to nasz priorytet, o którym nie możemy zapominaćdyrekcja Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu
W ramach ostatniego dnia kampanii „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”, a także szkolnych obchodów Dnia Tolerancji, 18 listopada, uczniowie klas ósmych wzięli udział w debacie: „Nie ma współczesnego świata bez dbania o równość”. Dyskutowali wokół tematu równości, zadając sobie pytanie, dlaczego jest tak istotna i jak o nią dbać na różnych poziomach – relacji, języka i przestrzeni publicznej.
Dzień Tolerancji przygotował zespół nauczycieli zespołu wielokulturowości w szkole, a debatę nauczycielki j. polskiego – Paulina Gruszczyńska i Karolina Chroboczek. Warto dodać, że jest to pierwsza debata oksfordzka, która została przeprowadzona przez szkołę podstawową we Wrocławiu.
Nie tylko debata! Prezentacje i warsztaty plastyczne
Tego dnia, oprócz debaty, odbywały się też inne ciekawe zajęcia. Młodsze dzieci tworzyły prace plastyczne związane z tolerancją, a na godzinach wychowawczych (w klasach czwartych, piątych i siódmych), uczniowie obcojęzyczni pokazywali kolegom prezentacje, podczas których opowiadali o swoim kraju i miejscu zamieszkania. Wśród nich były osoby m.in. z Ukrainy.
Kampania „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”
14 listopada wystartowała kampania pod hasłem: „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”. Jej bohaterkami są inspirujące kobiety z Ukrainy. Celem jest budowanie relacji pomiędzy narodem ukraińskim a polskim i pokazanie jak ważny jest wzajemny szacunek, dialog i zrozumienie.