wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Dzień Nauczyciela: wiemy, czego życzymy nauczycielom, ale czego oni życzą sobie? Odpowiedzi zaskakują
Kliknij, aby powiększyć
Nauczycielka ubrana w biały żakiet odbiera nagrodę za znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze (zdjęcie główne); uczniowie nagrodzeni stypendium za wyniki w nauce (zdjęcie w kółku) Maciej Kulczyński (zdjęcie główne), Oleksandr Poliakovsky (zdjęcie w kółku)
Nauczycielka ubrana w biały żakiet odbiera nagrodę za znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze (zdjęcie główne); uczniowie nagrodzeni stypendium za wyniki w nauce (zdjęcie w kółku)

Zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz dumy z uczniów i pozytywnych emocji – tego najczęściej rodzice i dzieci życzą nauczycielom, wręczając im kwiaty lub bombonierkę w Dniu Edukacji Narodowej. Ale czego oni sobie życzą? Zapytaliśmy o to nauczycieli.

Reklama

Uroczystość rozdania przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka nagród dyrektorom i nauczycielom za znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze było dobrą okazją do zadania obecnym pytania o ich życzenia.

W sobotę, 14 października, nauczyciele mają przecież swoje święto – Dzień Nauczyciela, a właściwie – Dzień Edukacji Narodowej. Nie bez znaczenia to podkreślamy, ponieważ nauczyciele, dzieląc się swoimi życzeniami, nie skupiali się tylko na sobie, mówili też o uczniach, rodzicach i całym systemie polskiej edukacji.

Chcemy szacunku, większych pieniędzy i braku rutyny

Życzenia wypowiedziane przez nauczycieli krążą wokół trzech kwestii: przywrócenia temu zawodowi prestiżu, godnych pieniędzy i mniej reform:

– Chcę przede wszystkim czuć szacunek dzieci i rodziców. A poza tym więcej praktyki, a mniej teorii w programie nauczania – mówi Monika, nauczycielka informatyki.

– Najważniejsze dla mnie jest to, aby uniknąć rutyny, ona nas niszczy – zaznacza Iwona, nauczycielka plastyki.

– Życzę sobie podniesienia pensji i aby wcześniejsza emerytura nie była fikcją – mówi Joanna, nauczycielka języka polskiego.

Swoim marzeniem podzielił się też Leszek, nauczyciel informatyki:

– Chciałbym, aby dzieciom nadal chciało się tak, jak chce się teraz. Mam bowiem to szczęście, że moim uczniom się chce, mam więc dla kogo pracować i tworzyć cuda – mówi Leszek. I dodaje: – Po to jestem nauczycielem.

Więcej czasu dla dzieci

Dyrektorki placówek specjalnych zwracają uwagę na niepokojące zjawisko, które coraz wyraźniej widzą w swoich szkołach. Z powodu niskich pensji nauczyciele zamiast poświęcać swój czas na samokształcenie lub dodatkowe zajęcia z dziećmi, idą do drugiej, trzeciej pracy:

– Nauczycielom brakuje czasu, aby zająć się dziećmi funkcjonującymi inaczej. Zamiast zająć się nimi, idą do kolejnej pracy, bo brakuje im pieniędzy na życie – mówi Katarzyna z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. – Dlatego życzę sobie, aby nauczyciele mieli wystarczająco dużo pieniędzy, aby mogli poświęcić się dzieciom.

– Mnie marzy się szkoła, która stwarza możliwość traktowania dzieci w sposób indywidualny – mówi Izabela, dyrektorka placówki specjalistycznej. Po czym dodaje: – Sądzę też, że przydałby się inny system motywacyjny, na przykład zatrudnianie nauczycieli na podstawie kontraktu.

Słowa dyrektorki potwierdzają nauczyciele. Beata, nauczycielka matematyki, miała tylko jedno życzenie:

– Chciałabym mieć w pracy więcej czasu dla uczniów – powiedziała.

Mniej reform, które powodują chaos

Z wypowiedzi nauczycieli wybrzmiewa też zmęczenie reformami, które niczego nie wnoszą z wyjątkiem chaosu. Niektórzy zapytani podkreślali, że reformy są konieczne, ale w zakresie odchudzenia programu nauczania, postawienia na praktyczną wiedzę i samodzielne myślenie dzieci.

Joanna, nauczycielka fizyki mówi:

– Przeżyłam już trzy reformy i mam dość. Jeśli już jakieś zmiany mają być, to życzę sobie, aby dotyczyły programu. Marzy mi się więcej pracy z projektami.

– Straszliwy chaos, który panuje w edukacji już od kilku lat, powinien być uporządkowany. Trzeba wszystko wysadzić w powietrze i zbudować od zera, tym razem stawiając na młodzież i potrzeby rzeczywistości – mówi Katarzyna, która będąc już na emeryturze uczy historii. Po chwili do życzeń dodaje przekornie: – I chciałabym mniej myślenia historią, a więcej współczesnością.

– Marzy mi się, aby kolejne reformy nie były narzucane od góry, ale wynikały z naszych potrzeb i doświadczeń – podkreśla Jerzy, nauczyciel wychowania fizycznego.

Wszystkim nauczycielom, którzy podzielili się z nami swoimi przemyśleniami, życzymy spełniania ich marzeń.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl