Zgodnie z wynikami badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, ponad 60% uczniów szkół ponadpodstawowych ma za sobą pierwsze doświadczenia z wyrobami nikotynowymi, co więcej co czwarta osoba w wieku 15-18 lat używa wyrobów nikotynowych codziennie. 78% młodzieży wybiera e-papierosy o słodkich i owocowych smakach, które sprawiają wrażenie „cool gadżetów”. Około 40% młodzieży spotyka się z różną formą reklamy lub promowania wyrobów nikotynowych.*
Edukacja w szkołach
Dane te pokazują, jak duża jest skala problemu wśród młodych osób. W ramach kampanii VapeOFF we wrocławskiej komunikacji miejskiej emitowane są spoty z okazji Światowego Dnia bez Nikotyny. Jednocześnie dla wrocławskich szkół zostały przygotowane materiały edukacyjne, a także ogłoszono konkurs plastyczny pod nazwą „Bądź sobą – nie vapuj!”.
Ponadto w szkołach organizowane są interaktywne warsztaty edukacyjno-profilaktyczne, w których do końca roku 2025 weźmie udział aż 2600 uczniów. Prowadzący przekazują rzetelną wiedzę o wpływie nikotyny na zdrowie, obalają mity oraz uczą praktycznych umiejętności, takich jak asertywność, krytyczne myślenie i podejmowanie świadomych decyzji. Warsztaty obejmują analizę reklam i przekazów marketingowych branży nikotynowej, skłaniając młodzież do refleksji nad własnymi postawami i wyborami.
VapeOFF - co zakłada program?
W ramach zadania publicznego, miasto przygotowuje również dedykowane materiały edukacyjne dla rodziców i nauczycieli. Mają one dostarczyć im wiedzy i praktycznych narzędzi do wspierania młodych ludzi eksperymentujących z wyrobami nikotynowymi. Program VapeOFF koncentruje się na:
- Edukacji uczniów: dostarczeniu wiedzy o mechanizmach uzależnień i uświadomieniu jak techniki marketingowe są wykorzystywane do promowania produktów tytoniowych i beztytoniowych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
- Wsparciu nauczycieli: wyposażeniu ich w praktyczne narzędzia i strategie do skuteczniejszej edukacji w zakresie profilaktyki uzależnień i reagowania na ryzykowne zachowania.
- Aktywizacji środowiska szkolnego: zwiększeniu zaangażowania nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców oraz samych uczniów w działania na rzecz ograniczania używania wyrobów nikotynowych i promowania zdrowego stylu życia.
- Poprawie dobrostanu uczniów: zwiększeniu świadomości na temat zagrożeń związanych z używaniem wyrobów nikotynowych.
Program jest finansowany ze środków Gminy Wrocław z zadania publicznego pod nazwą „Profilaktyka uzależnień od nikotyny w społeczności wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych”.
Szczegółowe informacje o programie znajdują się pod tym linkiem.
*Dane pochodzą ze strony rządowej.
(dostęp z dnia 23.05.20225 r.)