wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Dolnośląski Kongres Kultury w DCF: 14 godzin debat i 200 uczestników oraz wydarzenia towarzyszące
Kliknij, aby powiększyć
Kongres Kultury gościć będzie w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Na zdjęciu wnętrze DCF-u. Fot. Dolnośląskie Centrum Filmowe
Kongres Kultury gościć będzie w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Na zdjęciu wnętrze DCF-u.

Uczestnicy będą poruszać tematy fundamentalne, jak wyzwania stojące przed kulturą, przyszłości młodych w kulturze, ale też te związane z szerokim dostępem do niej, np. czy domy kultury przetrwają? Dlaczego w kulturze brakuje kadry? 13 i 14 października w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu czeka nas niemal 14 godzin debat, 11 godzin rozmów, warsztatów i szkoleń, prezentacje pomysłów i projektów.

Reklama

Pierwszy Dolnośląski Kongres Kultury to spotkanie kadr kultury, środowisk artystycznych, akademickich, samorządowych, polityków i działaczy społecznych. Spotkanie w szerokim gronie ponad 200 uczestników jest okazją do dyskusji na temat kierunków dolnośląskiej polityki kulturalnej.

Kulturalni dwudziestoletni 

Kongres rozpocznie debata „Wyzwania i wizje przyszłości kultury Dolnego Śląska”. Debatę poprowadzi dziennikarka Magda Piekarska, a dyskutować będą: senator RP Bogdan Zdrojewski, członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj oraz Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, Piotr Roman, prezydent Bolesławca i prezydent Lubina Robert Raczyński.

Kongres Kultury jest tworzony przede wszystkim z myślą o młodych uczestnikach. Podczas panelu Kultura „nowocześniejsza” dwudziesto- i trzydziestolatkowie pod kierunkiem Piotra Jakuba Fereńskiego, kulturoznawcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, dyskutować będą o zdigitalizowanych dziełach sztuki i nowych technologiach, które przeniknęły do sfery kultury. Do rozmowy zaproszeni zostaną młodzi artyści, producenci i twórcy kultury.

To również z myślą o tej grupie odbiorców w ramach laboratorium „Mam 25 lat. Przyszłość w kulturze” rozmawiać będziemy o przyszłości kultury, pracy w kulturze, partycypacji, jej otwartości i dostępności. Uczestnicy zastanowią się nad zadaniami stojącymi przed sztuką, społecznymi zobowiązaniami artystów, nad finansowaniem kultury oraz zapewnieniem twórcom stabilnej sytuacji materialnej i zabezpieczeń socjalnych. Istotny będzie również potencjał jaki posiada edukacja kulturalna.

Kultura a problemy kadrowe

Uczestnicy innych kongresowych wydarzeń poszukają również odpowiedzi na różnorodne pytania: Czy domy kultury przetrwają? Dlaczego w kulturze brakuje kadry? Czym się zajmują ukraińscy artyści i menedżerowie kultury w naszym regionie? Czy rzeka może być przedmiotem sztuki współczesnej?

"Pytań nie zabraknie, bo Dolny Śląsk pobudza i wyzwala dyskusję. Pytania o dolnośląskość postawi Izolda Topp-Wójtowicz, nowa prezes zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego. A wędrujący sztukmistrz idei Jacek Gralczyk do długiego stołu zaprosi dwa kulturalne światy: działaczy pozarządowych i kadry instytucji kultury. Czy mogą znaleźć wspólną płaszczyznę do działania i wypracować standardy współpracy? Czy na pewno „ci z NGO” są nowocześni, a „ci z instytucji” skostniali? Zapowiada się bardzo ciekawa dyskusja" – przekonują organizatorzy.

Co było muzealnym hitem 2022?

Ważnym punktem programu będzie też rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze wydarzenie muzealne Dolnego Śląska 2022. Równolegle do sesji i debat odbywać się będą pitchingi, czyli prezentacje koncepcji projektów artystycznych młodych twórców.

Na koniec odbędzie się sesja inscenizowanych pojedynków w gabinecie ministra kultury. Działacze dolnośląskiej kultury staną w parach przed kolejnymi ministrami z epoki, by spierać się na wylosowane tematy. Kulturalny sparring zainscenizuje Sebastian Majewski, dyrektor artystyczny Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, a w spór wejdą: Igor Wójcik i Wanda Ziembicka-Hass, Jacek Głomb i Zuzanna Fogtt, Beata Maciejewska i Anna Żabska, a także Konrad Góra i Darek Foks.

Szczegółowy program Dolnośląskiego Kongresu Kultury, a także formularz zgłoszeniowy, dostępne są na stronie Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Przedstawienie u Grotowskiego 

Wydarzeniem towarzyszącym kongresu będzie spektakl o Stanisławie Przybyszewskiej „Stascha, czyli płomień w oddechu” w reżyserii Marcina Czerwińskiego. Przedstawienie wystawione zostanie 13 października o godz. 17.00 w sali Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27, Wrocław). Bilety  w cenie od 15 zł do nabycia na stronie ekobilet.pl oraz na 40 minut przed spektaklem w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Plakat Dolnośląskiego Kongresu Kultury. Napisy na żółtym tle: "Spotkajmy się! Dolnośląski Kongres Kultury 13-14 października 2023.  Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław. Zapisy: www.okis.pl" materiały prasowe
Plakat Dolnośląskiego Kongresu Kultury. Napisy na żółtym tle: "Spotkajmy się! Dolnośląski Kongres Kultury 13-14 października 2023. Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław. Zapisy: www.okis.pl"

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl