wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dworzec Wrocław Główny nieustannie nas zachwyca. Zobaczcie, co przegapiliście i gdzie nie dotarliście [ZDJĘCIA]

Kiedy wracamy do domu wita nas charakterystyczny czerwony neon z napisem „Wrocław”, a na perony wysiadają podróżni trudno uwierzyć, że początkowo dworzec Wrocław Główny miał tylko jeden peron. Wydaje się Wam, że dobrze znacie ten niezwykły budynek? Zobaczcie zdjęcia peronów, hal, sal, architektonicznych detali i przekonajcie się, że na dworcu Wrocław Główny wciąż jest wiele do odkrycia.

Reklama

Ponad 6 milionów cegieł na budowę dworca Wrocław Główny

Dworzec Wrocław Główny wybudowano w latach 1855-57 według projektu budowniczego królewskiego Wilhelma Grapowa w stylu gotyku Tudorów. Nietuzinkowy ze względu na styl i rozmach.

Do budowy obiektu zużyto 6 774 000 cegieł pełnych, 94 000 cegły dziurawki, 120 000 cegły kształtówki, 124 600 stóp kubicznych wapna, 1100 ton cementu portlandzkiego, 425 ton gipsu, 2333 prętów kubicznych piasku murarskiego, a cała inwestycja kosztowała jak na tamte czasy astronomiczną sumę 449 000 talarów, nie licząc wyposażenia wnętrz w meble i oświetlenie, które kosztowało dalsze 26 400 talarów.

Dworzec miał na początku jeden peron. W dwustumetrowej hali znajdowały się punkty obsługi pasażerów. Kolej błyskawicznie się rozwijała i na przełomie XIX i XX wieku zdecydowano o rozbudowie dworca.

Nowe 10 peronów (osiem pasażerskich i dwa bagażowe) perony wybudowano w południowej stronie dotychczasowej hali i podniesiono je o prawie pięć metrów wyżej. Osłonięto je także przeszkloną ścianą.

Galeria zdjęć

W dotychczasowej hali urządzono miejsca do obsługi pasażerów. Znalazły się tu kasy, przechowalnie bagażu, restauracje. Podczas wojny w 1945 r. obiekt został poważnie zniszczony, jednak pierwszych pasażerów przyjął już w kilka tygodni po zakończeniu bitwy.

Zbyszek Cybulski, kino dworcowe, teatr

W historii Dworca Głównego PKP jest wiele wydarzeń, także dramatycznych. 8 stycznia 1967 r. pod kołami pociągu zginął znany aktor Zbigniew Cybulski. Na 3. peronie znajduje się tablica upamiętniająca wypadek.

Przez wiele lat w budynku działało popularne kino Dworcowe, a w podziemiach prezentowała swoje spektakle Grupa Artystyczna Ad Spectatores.

Dworzec Główny Wrocław przeszedł gruntowny remont przed Euro 2012. Dawne schrony przebudowano na parkingi, odświeżono elewację, a także zaaranżowano przestrzenie handlowe i restauracyjne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama