Jakość powietrza: dobra

4. Już można składać wnioski o dodatek węglowy. Sprawdź, gdzie można to zrobić we Wrocławiu
Dopłata węglowa Wrocław. Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek freepik
Dopłata węglowa Wrocław. Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek

Można już składać wnioski o dodatek węglowy. To 3 tys. zł na jedno gospodarstwo domowe dla osób, dla których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest węgiel. We Wrocławiu dokumenty przyjmowane są w 13 punktach. Sprawdź gdzie, kiedy i jak można złożyć wniosek. Szczegóły.

Ustawa przyznająca dodatek węglowy wszystkim, którzy do ogrzewania wykorzystują węgiel, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Dzięki temu rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy.

Dodatek węglowy. Gdzie i kiedy składać wnioski we Wrocławiu

We Wrocławiu wnioski o dodatek węglowy przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Główny punkt przyjęć wniosków znajduje się w Centrum Biznesu GRAFIT przy ulicy Namysłowskiej 8, w Dziale Świadczeń, Biurze Obsługi Klienta, na parterze.

Dokumenty można tam składać

• w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w godzinach od 7.30 – 15.00
  • w czwartek w godzinach od 7.30 do 16.30.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uruchomił dodatkowo 12 specjalnych punktów, w których można składać wnioski:

• Hubska 30/32, Biuro Obsługi Klienta (parter)
  • Strzegomska 6, główna siedziba MOPS
  • Braniborska 6/8, Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 1
  • Średzka 42, Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 2
  • Nowowiejska 102, Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 3
  • Oficerska 9A, Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 4
  • Kniaziewicza 29, Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 5
  • Kamieńskiego 190, Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 6
  • Żeromskiego 79, Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 6
  • Plac Św. Macieja 4, Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 7
  • Plac Św. Macieja 19/20, Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 7
  • Zachodnia 3, Zespół ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców

Wszystkie punkty czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 – 15.00.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

We wniosku należy podać dane wnioskodawcy m.in. imię, nazwisko, PESEL oraz dane dokumentu potwierdzającego jego tożsamość.

Trzeba też wskazać miejsce zamieszkania. Ma to znaczenie, gdyż jednemu gospodarstwu domowemu przysługuje tylko jeden dodatek węglowy. Dlatego jeśli taki wniosek złożą dwie osoby wspólnie zamieszkujące, pieniądze otrzyma ta, która pierwsza o to zawnioskuje. Nie ma natomiast potrzeby wykazywać dochodów swoich ani pozostałych członków rodziny.

Jednak najważniejszymi danymi, które muszą się znaleźć we wniosku jest informacja o źródle ogrzewania na paliwo stałe. Wszystkie podane dane zweryfikuje później gmina.

We wniosku o dodatek węglowy należy także wskazać numer rachunku bankowego, na który mają zostać przekazane pieniądze.

Formularz wniosku można pobrać ze strony MOPS Wrocław.

Wnioski o dodatek węglowy – do kiedy można składać wnioski?

Wnioski o dodatek węglowy należy składać do 30 listopada 2022.

Można to zrobić

• osobiście,
  • pocztą
  • przez internet.

Jeśli będzie on przesyłany drogą elektroniczną, musi być koniecznie opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony przy pomocy profilu zaufanego.

Dodatek węglowy – kiedy będą wypłacane pieniądze

Pieniądze będą wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Dodatek węglowy – dla kogo dopłaty

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Pieniądze otrzymają ci, którzy palą węglem w:

• kominku
  • kozie
  • piecu kaflowym
  • kotle
  • ogrzewaczu powietrza
  • trzonie kuchennym
  • kuchni węglowej
  • piecokuchni

Warunkiem koniecznym do uzyskania dopłaty jest to, aby urządzenia te były zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Główne źródło ogrzewania musi też być wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).