4. Dodatek węglowy przyjęty przez sejm
Gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem  ogrzewania jest węgiel, otrzymają jednorazowy dodatek węglowy. Pixabay
Gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, otrzymają jednorazowy dodatek węglowy.

3 tys. zł – tyle wyniesie jednorazowy dodatek węglowy, który otrzymają osoby ogrzewające swoje domy węglem. Sejm właśnie przyjął ustawę w tej sprawie. Wejdzie ona w życie po podpisie prezydenta. Kto może liczyć na dopłatę do ogrzewania domu lub mieszkania? Gdzie i kiedy można składać wnioski?

W piątek, 5 sierpnia br., posłowie przyjęli ustawę przyznającą dodatek węglowy tym, którzy do ogrzewania wykorzystują węgiel. Odrzucili natomiast poprawki Senatu, który chciał, aby dopłaty do ogrzewania otrzymały wszystkie gospodarstwa domowe.

Dodatek węglowy – dla kogo?

Dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Pieniądze otrzymają ci, którzy palą węglem w:

• kominku
  • kozie
  • piecu kaflowym
  • kotle
  • ogrzewaczu powietrza
  • trzonie kuchennym
  • kuchni węglowej
  • piecokuchni

Warunkiem koniecznym do uzyskania dopłaty jest to, aby urządzenia te były zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.  Niezbędny jest także wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek węglowy będzie wypłacany dla gospodarstwa domowego. Jeśli wniosek złoży kilku jego członków, zostanie on przyznany pierwszemu z wnioskodawców. Natomiast nie będzie tu kryterium dochodowego.

Wnioski o dodatek węglowy - gdzie i kiedy można je składać?

Na razie jeszcze nie wiadomo od kiedy będzie można składać wnioski o dodatek węglowy. Zależy to od tego, kiedy prezydent podpisze przegłosowaną właśnie ustawę. Ma na to 21 dni. Natomiast zawarty jest w niej zapis, że ze względu na ważny interes społeczny, wejdzie ona w życie już następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Czytaj też: Najemco, zmień piec w mieszkaniu komunalnym! Za nami kolejne spotkanie dla mieszkańców

Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać w urzędzie gminy do 30 listopada 2022.  Można to zrobić osobiście lub przez internet. Pieniądze będą wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Na wypłatę dodatku węglowego rząd przeznaczył około 11,5 mld zł.