4. Jest już wzór wniosku o dodatek węglowy. Sprawdź, co zawiera!
Znany jest już wzór wniosku o dodatek węglowy. freepik
Znany jest już wzór wniosku o dodatek węglowy.

Jest już wzór wniosku wniosku o przyznanie dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. Wzór opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Należy go złożyć do 30 listopada 2022 r. Jakie dane należy w nim podać, aby otrzymać świadczenie.

Jest już znany projekt rozporządzenia, przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w którym przedstawiono wzór wniosku o dodatek węglowy.

Dodatek węglowy. Jak wypełnić wniosek

Wiadomo już, że we wniosku należy podać dane wnioskodawcy m.in. imię, nazwisko, PESEL oraz dane dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. Trzeba też wskazać miejsce zamieszkania. Ma to znaczenie, gdyż jednemu gospodarstwu domowemu przysługuje tylko jeden dodatek węglowy.

Dlatego jeśli taki wniosek złożą dwie osoby wspólnie zamieszkujące pieniądze otrzyma ta, która pierwsza o to zawnioskuje. Nie ma natomiast potrzeby wykazywać dochodów swoich ani pozostałych członków rodziny.

Jednak najważniejszymi danymi, które muszą się znaleźć we wniosku jest informacja o źródle ogrzewania na paliwo stałe. Wszystkie podane dane zweryfikuje później gmina.

We wniosku o dodatek węglowy należy także wskazać numer rachunku bankowego, na który mają zostać przekazane pieniądze.

Dodatek węglowy – gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać do 30 listopada 2022 w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Można to zrobić osobiście lub przez internet. Jeśli będzie on składany drogą elektroniczną, musi być koniecznie opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony przy pomocy profilu zaufanego. Pieniądze będą wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Na razie jeszcze nie wiadomo od kiedy będzie można składać wnioski o dodatek węglowy. Zależy to od tego, kiedy prezydent podpisze ustawę, która go wprowadza. Ma na to 21 dni. Natomiast zawarty jest w niej zapis, że ze względu na ważny interes społeczny, wejdzie ona w życie już następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.