wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Dookoła Wrocławia: Świdnica - perła Dolnego Śląska

Miasto o ponad 750-letniej tradycji i wielu cennych zabytkach jest uznawane za jedno z najcenniejszych zabytkowych miast Polski. Wyprawa do Świdnicy, nazywanej perłą Dolnego Śląska, to gwarancja wielu dobrych wrażeń, spotkania z arcyciekawą historią oraz świetnej zabawy.

Reklama

Leżąca na przecięciu szlaków handlowych Świdnica swój historyczny złoty okres miała w XIII-XIV w., gdy pełniła funkcję stolicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Była docenianym na całym kontynencie miejscem produkcji piwa i sukna.

Dzisiaj 60-tysięczna Świdnica ma do zaoferowania turystom imponujące zabytki, ciekawe wydarzenia kulturalno-sportowe oraz mieszkańców, o których głośno w świecie.

W Świdnicy swoje rodzinne domy mieli: słynny as myśliwski I wojny światowej Manfred von Richthofen, zwany Czerwonym Baronem, matematyczka i astronomka Maria Kunitz, odkrywca rzeżączki, wenerolog Albert Ludwik Neisser. Z miastem związana jest również Anna Świdnicka – cesarzowa rzymska z dynastii Piastów, mówiący biegle 68 językami poliglota Emil Krebs oraz autor piosenki „Rozkwitały pąki białych róż” – Mieczysław Kozar-Słobódzki.

Wyjątkowy Pomnik Historii

Poznawanie Świdnicy warto zacząć od serca miasta, czyli od Rynku, którego układ urbanistyczny pozostał niezmieniony od  średniowiecza. Kolorowe kamieniczki, rzeźbione fontanny, nastrojowe iluminacje i odbudowana po 45 latach wieża ratuszowa tworzą niepowtarzalny klimat.

Z tarasu widokowego wieży ratuszowej można podziwiać panoramę miasta i okolic, a przy dobrej pogodzie nawet najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę.

Świdnica swoją świetność zawdzięcza kupcom. O tej części historii opowiada Muzeum Dawnego Kupiectwa w budynku dawnego ratusza na Rynku. Obejrzymy tu wnętrza dawnego sklepu kolonialnego, apteki, domu wagi i urzędu miar. W gotyckiej Sali Rajców, oprócz cennych malowideł z XVI w., prezentowana jest makieta XVII-wiecznej Świdnicy oraz wiele interesujących eksponatów, związanych z przeszłością miasta.

Główną atrakcją Świdnicy jest XVII-wieczny kościół Pokoju pw. św. Trójcy – największa drewniana świątynia Europy, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz na polską listę Pomników Historii.

Kościół Pokoju w Świdnicy, fot. Andrzej Pawłowicz

Jego bogaty wystrój w skromnej szachulcowej bryle z drewna, gliny, piasku i słomy, robi wrażenie. Do najcenniejszych elementów barokowego wyposażenia należy główny ołtarz i ambona oraz loże rodowe zasłużonych mieszczan i władców ziemi świdnickiej.

Warto przejść się po okalającym protestancką świątynię cmentarzu. Odrestaurowane nagrobki, kunsztowne w formie, pełne symboli, to wypisane w kamieniu historie dawnych świdniczan, niejednokrotnie bardzo burzliwe.

W Świdnicy nie sposób nie zauważyć górującej nad miastem 101,5-metrowej wieży katedry pw. św. Stanisława i Wacława – także wpisanej na polską listę Pomników Historii. Monumentalna, gotycka budowla zachwyca zwiedzających swym ogromem i bogatym, barokowym wystrojem wnętrza.

Na uwagę zasługuje imponujący ołtarz główny, wzorowany na barokowym ołtarzu w paryskim kościele Van-de-Grace, oraz gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie.

Skorzystaj z Miejskiej Trasy Turystycznej

Wszystkie najciekawsze zakątki miasta można zwiedzić, korzystając z przygotowanej z myślą o gościach Miejskiej Trasy Turystycznej, na której znajdują się m.in. Dawny Pałac Opatów Krzeszowskich, Dom pod Bykami, relikty twierdzy świdnickiej – basteja Bramy Strzegomskiej i rzeźba świdnickich dzików.

Ogród Różany w Świdnicy, fot. Wiktor Bąkiewicz

Miłośników wojskowości i militariów zainteresują pozostałości Twierdzy Świdnickiej, szczególnie Fleszy Nowomłyńskiej, a osoby interesujące się kolejnictwem powinny zajrzeć na odremontowany, zabytkowy dworzec kolejowy Świdnica Miasto.

Korzystanie z Miejskiej Trasy Turystycznej ułatwiają bezpłatne audioprzewodniki, można je wypożyczyć w punkcie Informacji Turystycznej w Rynku.

Świdnica to także miasto ciekawych wydarzeń kulturalnych i sportowych. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca na świdnickim Rynku jest Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości, jedna z najstarszych oraz większych tego typu imprez w Polsce.

Natomiast wiosną i latem turyści i mieszkańcy uczestniczą w Samochodowym Rajdzie Świdnickim Krause, Święcie Dzika, Dniach Świdnicy, Festiwalu Teatru Otwartego czy Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim.

Jesienią miłośnicy dobrego kina spotykają się na  Festiwalu Filmowym „Spektrum”, a zimą w Rynku odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy – Świdnicka Kolęda.

Redakcja na podstawie materiałów prasowym UM w Świdnicy

Jak dojechać do Świdnicy?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia autostradą A4 w kierunku Wałbrzycha. Na węźle Pietrzykowice zjazd w drogę wojewódzką 348 w kierunku Wałbrzycha, Świdnicy. Odległość 54 km, czas przejazdu 60 minut.

Pociągiem: wyjazd z dworca Wrocław Główny w kierunku Świdnica (lub Jaworzyna Śląska – tam: przesiadka w kierunku Świdnica). Odległość 59 km, czas przejazdu 59 – 90 minut (w zależności od czasu oczekiwania w Jaworzynie Śląskiej).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl