wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dla kucharzy, informatyków i nie tylko. Nabór do pracy na Antarktydzie

Jesteś kucharzem? Operatorem drona? Mechanikiem? Informatykiem? Jeśli marzy ci się przygoda na samym spodzie kuli ziemskiej (14 tysięcy kilometrów stąd!), musisz się pospieszyć: rekrutacja na 48. Polską Wyprawę Arktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego trwa już tylko do końca tygodnia. Sprawdź, kto jeszcze jest poszukiwany.

Reklama

- To nie jest zwykła praca. To nie jest łatwa praca. To jest wyzwanie – uprzedzają organizatorzy rekrutacji. Kogo szukają?

Kompletujemy nowy superzespół, który spędzi niezapomniane chwile w Antarktyce. Chcesz spróbować czegoś bardziej ekscytującego niż praca za biurkiem? Chcesz budzić się z widokiem pingwinów za oknem? To dawaj! Arctowski bez wątpienia dostarczy ci niejednej historii do opowiadania znajomym. Potrzeba nam dziewięciu wspaniałych osób, od cierpliwej złotej rączki po grającego na gitarze ekstrawertyka, od siłacza po dobrą duszyczkę.
Organizatorzy rekrutacji na 48. Polską Wyprawę Arktyczną

Praca 14 tysięcy kilometrów od domu

Działająca od 1977 roku Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Adres: wyspa Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, wybrzeże Zatoki Admiralicji.

Możliwość pracowania w Stacji mają nie tylko naukowcy. Możesz się tam wybrać np. jako kucharz, pomoc kuchenna albo mechanik. Podobnie jak podczas poprzednich wypraw mile widziane są oczywiście również kobiety.

Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, musisz pamiętać, że to nie jest zwyczajna praca od-do i że nie da się ot tak, wrócić do domu, gdy uznasz, że to jednak nie dla ciebie.

Kto może pracować w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego?

Na stanowiska całoroczne (tzw. zimownicy pracują od października do listopada kolejnego roku) poza kierownikiem wyprawy poszukiwani są:

  • Energetyk lub elektryk, który będzie m.in. nadzorował pracę elektrowni na Stacji, konserwował i naprawiał agregaty prądotwórcze.
  • Mechanik maszyn budowlanych. Jego zadania to m.in. konserwacja i remonty kutrów, barek, skuterów śnieżnych i innego ciężkiego sprzętu.
  • Administrator systemów IT/informatyk, do którego zadań będzie należała m.in. obsługa łączności radiowej i satelitarnej.
  • Elektronik/opiekun sprzętu naukowego/asystent terenowy, który będzie m.in. nadzorował, konserwował i naprawiał urządzenia służące do łączności, a także obsługiwał fotopułapki, glacjologiczne kamery poklatkowe, nadajniki GPS.
  • Lekarz/ratownik medyczny/pielęgniarz, który będzie dbał o zdrowie uczestników wyprawy.
  • Obserwator ekologiczny, który zajmie się monitoringiem i obrączkowaniem ptaków, m.in. kormoranów antarktycznych oraz obserwacją ssaków morskich w Zatoce Admiralicji.
  • Konserwator, który będzie dbał o infrastrukturę techniczną.
  • Operator łodzi, który zajmie się obsługą, konserwacją i naprawą sprzętu pływającego.

Do grupy letniej, która pracuje w Stacji od listopada do końca marca, poszukiwani są:

  • Szef kuchni, którego zadaniem będzie przygotowywanie posiłków dla 20-40 osób.
  • Pomoc kuchenna/opiekun części socjalnej. Najważniejsze zadania to administrowanie częścią socjalno-hotelową, utrzymywanie porządku, obsługa gości.
  • Operator bezzałogowych statków powietrznych (UAV), którego zadaniem będzie obsługa dronów.
  • Operator łodzi, do którego zadań będzie należało transportowanie droga morską uczestników wyprawy, naprawa pontonów i innego sprzętu pływającego.

Obowiązki się na tym nie kończą, bo jak piszą organizatorzy rekrutacji, „podczas pobytu na Stacji wszyscy robią wszystko w miarę swoich możliwości i uprawnień, ponieważ niezbędna jest praca zespołowa.” Wszyscy uczestniczą np. w akcjach ratunkowych, remontach, porządkach, redagowaniu tekstów, organizowaniu imprez o obsłudze ruchu turystycznego.

Jak wziąć udział w rekrutacji i co się będzie dziać później?

O udział w 48. Polskiej Wyprawie Antarktycznej można się ubiegać za pomocą formularza na stronie Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego (Arctowski.aq), który można znaleźć w zakładce rekrutacja. Trzeba też złożyć wymagane dokumenty, np. energetyk/elektryk musi mieć m.in. uprawnienia SEP (E) grupy 1 do konserwacji sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych.

Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się w Warszawie. Po nich wybrani kandydaci przechodzą badania lekarskie. Okres od czerwca do września poświęcony jest na przygotowania do wyprawy. W tym czasie odbywają się także szkolenia grupowe i indywidualne. Wyprawa wyrusza na Stację jesienią.

A jeśli w tym roku nie zdążysz?

Nie zdążysz w tym roku złożyć wszystkich dokumentów i pozałatwiać innych spraw? Spokojnie. Nabór ogłoszony zostanie także w przyszłym roku (i kolejnych).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama