wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dawny klasztor franciszkanów przy Włodkowica z laurami
Kliknij, aby powiększyć
Dawny klasztor franciszkanów przy ul. Włodkowica po kapitalnym remoncie, dziś Hotel Herbal. Widok z zewnątrz Tomasz Hołod
Dawny klasztor franciszkanów przy ul. Włodkowica po kapitalnym remoncie, dziś Hotel Herbal. Widok z zewnątrz

Klasztor przy ul. Włodkowica 15-17 został wybudowany pod koniec XVII wieku dla franciszkanów reformatów. Sto lat później przejęły go siostry elżbietanki, które prowadziły tu szpital, dobudowały kolejne skrzydło, założyły ogród i sad. Po wojnie był tam akademik i mieszkania komunalne. W ostatnich latach obiekt przeszedł kapitalny remont i dziś znajduje się tam Hotel Herbal. Przebudowa zabytku została wyróżniona Dolnośląskim Laurem Konserwatorskim 2023.

Reklama

Zespół klasztorny franciszkanów powstał w latach 1680-1694. Zakonnicy otrzymali ten teren razem z subwencją 10 tys. talarów od władz miasta. Była to rekompensata za utracony kościół i klasztor przy ul. Bernardyńskiej, gdzie dziś znajduje się Muzeum Architektury.

Obiekt zaprojektował Mateusz Biener (kierował również budową pobliskiego kościoła św. Antoniego z Padwy). Zabudowania klasztorne zyskały kształt czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, na którym do dziś znajduje się studnia z roku 1729 (data wyryta jest na płaskorzeźbie). 

W 1792 r. franciszkanie oddali budynki w ręce elżbietanek, którym podobno ówczesne władze miasta były bardziej przychylne. Siostry prowadziły tu szpital. Zespół klasztorny pod ich władaniem został szybko rozbudowany, doszło m.in. nowe skrzydło, zaprojektowane przez K.G. Geisslera. W 1819 r. siostry dokupiły jeszcze sąsiednie posesje przy Włodkowica i w miejscu rozebranych fortyfikacji stworzyły ogród oraz sad, które służyły rekonwalescentom. Nazwa dzisiejszego Hotelu Herbal nawiązuje właśnie do tej działalności.

Elżbietanki urzędowały przy Włodkowica do 1945 r. Później obiekt przeszedł w ręce salezjanów, a w 1953 r. zamieszkały w nim studentki Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1987 r. dawny klasztor został przekształcony na mieszkania komunalne.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Hotel Herbal przy ul. Włodkowica, czyli przebudowany klasztor franciszkanów Tomasz Hołod
Hotel Herbal przy ul. Włodkowica, czyli przebudowany klasztor franciszkanów

Nowe życie dawnego klasztoru franciszkanów przy Włodkowica

W 2016 r. zabytkowe budynki zostały kupione przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum (firma ma na swoim koncie m.in. remont Synagogi pod Białym Bocianem i Dworca Głównego PKP), które w roku 2019 rozpoczęło prace nad odrestaurowaniem dawnego klasztoru i stworzeniem w nim hotelu. Zobaczcie w galerii zdjęcia zabytkowego obiektu po przebudowie i metamorfozie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Hotel Herbal przy ul. Włodkowica, czyli przebudowany klasztor franciszkanów Tomasz Hołod
Hotel Herbal przy ul. Włodkowica, czyli przebudowany klasztor franciszkanów

Na czterech kondygnacjach znalazło się 66 pokojów, które podzielono na historyczne (w XVII-wiecznej części budynku) i współczesne (w dawnej oficynie). W refektarzu urządzono salę śniadaniową, a w piwnicy winiarnię. W wirydarzu zachowano też wspominaną już zabytkową studnię. Renowacji została poddana więźba dachowa, odnowiono też schody i zachowano plakiety przy wejściach do cel zakonników. Hotel Herbal został otwarty w 2021 r.

Przebudowa została wyróżniona Dolnośląskim Laurem Konserwatorskim 2023.

"Wyróżnienie przyznano za przeprowadzenie remontu kapitalnego z adaptacją na hotel zniszczonego barokowego kompleksu klasztornego z zachowaniem jego pierwotnej formy, dyspozycji wnętrz, walorów otoczenia. W wyniszczonym obiekcie utrzymano i poddano renowacji maksimum zabytkowej substancji, w tym więźbę dachową, wystrój architektoniczny, zachowany wystrój wnętrz, historyczne tynki. Zagospodarowano otoczenie z poszanowaniem elementów historycznych".
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział Dolnośląski na Facebooku

Inwestor Castellum Sp. z o.o. Castellum Klasztor Spółka Komandytowa we Wrocławiu zrealizowała prace według projektu ARCHIKON arch. Anna Kościuk. Generalnym Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. z Wrocławia.

Konkurs Dolnośląski Laur Konserwatorski

Organizatorem konkursu Dolnośląski Laur Konserwatorski 2023 na najlepszą realizację prac konserwatorskich w obiekcie zabytkowym na terenie naszego regionu, przeprowadzoną w latach 2017- 2022, jest Zarząd Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Wyróżnienia przyznawane były w kategoriach zabytek ruchomy i nieruchomy. Oprócz dawnego klasztoru franciszkanów otrzymały je jeszcze 3 inne wrocławskie obiekty:

Zobaczcie, jak wygląda dawny klasztor po adaptacji na hotel

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl