Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zespół klasztorny franciszkanów powstał w latach 1680-1694. Zakonnicy otrzymali ten teren razem z subwencją 10 tys. talarów od władz miasta. Była to rekompensata za utracony kościół i klasztor przy ul. Bernardyńskiej, gdzie dziś znajduje się Muzeum Architektury.
Obiekt zaprojektował Mateusz Biener (kierował również budową pobliskiego kościoła św. Antoniego z Padwy). Zabudowania klasztorne zyskały kształt czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, na którym do dziś znajduje się studnia z roku 1729 (data wyryta jest na płaskorzeźbie).
W 1792 r. franciszkanie oddali budynki w ręce elżbietanek, którym podobno ówczesne władze miasta były bardziej przychylne. Siostry prowadziły tu szpital. Zespół klasztorny pod ich władaniem został szybko rozbudowany, doszło m.in. nowe skrzydło, zaprojektowane przez K.G. Geisslera. W 1819 r. siostry dokupiły jeszcze sąsiednie posesje przy Włodkowica i w miejscu rozebranych fortyfikacji stworzyły ogród oraz sad, które służyły rekonwalescentom. Nazwa dzisiejszego Hotelu Herbal nawiązuje właśnie do tej działalności.
Elżbietanki urzędowały przy Włodkowica do 1945 r. Później obiekt przeszedł w ręce salezjanów, a w 1953 r. zamieszkały w nim studentki Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1987 r. dawny klasztor został przekształcony na mieszkania komunalne.
Nowe życie dawnego klasztoru franciszkanów przy Włodkowica
W 2016 r. zabytkowe budynki zostały kupione przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum (firma ma na swoim koncie m.in. remont Synagogi pod Białym Bocianem i Dworca Głównego PKP), które w roku 2019 rozpoczęło prace nad odrestaurowaniem dawnego klasztoru i stworzeniem w nim hotelu. Zobaczcie w galerii zdjęcia zabytkowego obiektu po przebudowie i metamorfozie.
Na czterech kondygnacjach znalazło się 66 pokojów, które podzielono na historyczne (w XVII-wiecznej części budynku) i współczesne (w dawnej oficynie). W refektarzu urządzono salę śniadaniową, a w piwnicy winiarnię. W wirydarzu zachowano też wspominaną już zabytkową studnię. Renowacji została poddana więźba dachowa, odnowiono też schody i zachowano plakiety przy wejściach do cel zakonników. Hotel Herbal został otwarty w 2021 r.
Przebudowa została wyróżniona Dolnośląskim Laurem Konserwatorskim 2023.
"Wyróżnienie przyznano za przeprowadzenie remontu kapitalnego z adaptacją na hotel zniszczonego barokowego kompleksu klasztornego z zachowaniem jego pierwotnej formy, dyspozycji wnętrz, walorów otoczenia. W wyniszczonym obiekcie utrzymano i poddano renowacji maksimum zabytkowej substancji, w tym więźbę dachową, wystrój architektoniczny, zachowany wystrój wnętrz, historyczne tynki. Zagospodarowano otoczenie z poszanowaniem elementów historycznych".Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział Dolnośląski na Facebooku
Inwestor Castellum Sp. z o.o. Castellum Klasztor Spółka Komandytowa we Wrocławiu zrealizowała prace według projektu ARCHIKON arch. Anna Kościuk. Generalnym Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. z Wrocławia.
Konkurs Dolnośląski Laur Konserwatorski
Organizatorem konkursu Dolnośląski Laur Konserwatorski 2023 na najlepszą realizację prac konserwatorskich w obiekcie zabytkowym na terenie naszego regionu, przeprowadzoną w latach 2017- 2022, jest Zarząd Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
Wyróżnienia przyznawane były w kategoriach zabytek ruchomy i nieruchomy. Oprócz dawnego klasztoru franciszkanów otrzymały je jeszcze 3 inne wrocławskie obiekty:
- dawny pałac Leipzigera przy ul. Wierzbowej
- dawna kamienica Oppenheimów przy Solnym 4
- w kategorii zabytek ruchomy - wagon tramwajowy typu Maximum #325 z 1901 roku
Zobaczcie, jak wygląda dawny klasztor po adaptacji na hotel